Odjel Muzej grada Zadra Narodnog muzeja organizirao je izložbu pod nazivom "Borelli - otkup obiteljske ostavštine" koja je jučer svečano otvorena u Gradskoj loži, a svi će je zainteresirani moći pogledati do 26. lipnja 2013. godine.
Izložbom ''Boreli - otkup obiteljske ostavštine", javnosti se htjelo prezentirati dio predmeta iz obiteljske ostavštine koju na otkup Narodnom muzeju Zadar nudi Goran Borelli, izravni nasljednik obitelji.
Neslužbena je informacija da je vrijednost zbirke obitelji Borelli procijenjena na nešto više od 90.000 eura.
Na otvorenju izložbe, o povijesti, njenom velikom značaju za Zadar, Dalmaciju i Hrvatsku pričali su ravnateljica Narodnog muzeja Zadar Renata Peroš, kustos Hrvoje Perica, predstavnik obitelji Borelli, sin grofa Gorana Borellija koji je ponudio otkup Narodnom muzeju Zadar Filip Borelli i akademik te povjesničar umjetnosti Radoslav Tomić, kojem je pripala čast da na kraju i otvori izložbu.
Cilj postavljanja ove obiteljske zbirke obitelji Borelli u NMZ-u jest da se izvuče iz zaborava i zaštiti velika politička i kulturna baština koju Zadar i Hrvatska posjeduju te da se time prezentira javnosti ono što je vrijedno istaknuti o utjecaju naših predaka na povijesna zbivanja u mjestima i vremenima u kojima su oni živjeli, kazala je na otvorenju ravnateljica Renata Peroš
Plemići i obitelj Borelli jedna su od najznačajnijih obitelji u povijesti Dalmacije, Hrvatske, a pogotovo Zadra. Ovom izložbom želimo javnosti predstaviti dio umjetničke baštine, točnije likovna djela, obiteljske portrete i minijature, vrijedno staro obiteljsko stablo, obiteljske predmete povijesnog i muzejskog karaktera, knjige, dokumente, fotografije,... koje je grof Goran Borelli ponudio Narodnom muzeju Zadar, ispričala nam je Renata Peroš.
Istaknula je i kako je Zadarska županija tijekom niza godina odvajala značajna financijska sredstva za raznorazne otkupe. Tako je npr. otkupljeno i 30 tisuća negativa obitelji Brkan, što je vrlo značajno za naš grad.
„Ovom prigodom se zahvaljujemo Zadarskoj županiji i Ministarstvu kulture što su prepoznali vrijednost ovog projekta i odobrili sredstva. Otkup će trajati otprilike tri godine, a kada se otkupi cijela zbirka, bit će smještena u budućem novom muzeju Muzeju 2 palače, radnog naziva Baštinski centar (Kneževa i Providurova palača). Kada će to točno biti, to se još ne može sa sigurnošću potvrditi."
Lijepa je vijest da su Ministarstvo kulture i Zadarska županija prepoznali i financijski pomogli da se otkupi jedna ovako predragocjena zbirka i da se sve to prenese u Zadar gdje joj je i mjesto da se konačno udomi i trajno izloži, kazao je u svome govoru akademik Radoslav Tomić. „Svi koji smo o njoj nešto znali, mislili smo da je zbirka za Zadar zauvijek izgubljena jer se dugo godina nalazila u Beogradu. Međutim, spletom sretnih okolnosti, vratila se u Zadar i vijest da je novac stigao upravo iz naše županije i Republike Hrvatske pruža neku nadu da su se počeli stvarati temeljni kriteriji da se otkupe one umjetnine koje će pomoći da bolje shvatimo tko smo mi, što je Zadar i što je uopće hrvatska umjetnička baština.
Gradski muzej Zadar je svakako idealan prostor gdje se mogu izložiti umjetnine iz obitelji Borelli jer je ona jedna od tih gotovo dinastičkih obitelji koje su vladale nekoliko stoljeća, kroz 18. a naročito kroz 19. stoljeće kada je njihova uloga bila izuzetno važna, nastavio je Tomić. „Borellijevi su bili najvažniji plemići Dalmacije, ugledna i bogata obitelj s dosta umjetnina u svom posjedu. U Zadru su krajem 18. i početkom 19. stoljeća izgradili palaču u današnjoj Ulici Borelli. Iz te obitelji potječu gradonačelnici, vojskovođe, umjetnici, a neki su bili i u Carevinskom vijeću. U 18. stoljeću dio obitelji se doselio u Vranu, imali su palaču i posjed u Svetom Filipu i Jakovu."
No, njihovo im je bogatstvo istovremeno predstavljalo i veliku radost, ali i veliki teret jer su zbog njega kroz povijest doživjeli velike nesporazume i traume, naročito nakon 2. svjetskog rata kada im je imovina velikim dijelom bila oduzeta, dio inventara se rasuo i prodao, ispričao je Tomić. „Zadarski je Državni arhiv već prije otkupio njihovu važnu antičku građu, izuzetno važnu jer su Borelliji kroz 19. stoljeće bili jedni od najvećih veleposjednika u Dalmaciji. Oko sebe su vezali cijeli prsten osoba, sela i gardova (Biograd, Sv. Filip Jakov, sela oko Vranskog jezera,...), a ženidbom s članom obitelji Marasović dobili su velike posjede i na rijeci Krki."
„Nismo niti svjesni koliko je divno što se ova građa tako iznenadno spasila i što je na taj način Zadar zapravo dobio jedan veliki legitimitet svoje značajne uloge koju je imao u dalmatinskoj prošlosti. Nadam se da će u prostoru budućeg Muzeju 2 palače ovi eksponati biti izloženi na pravi način i predstaviti Zadar kako on to zaslužuje, a to je kao nekadašnja metropola cijele Dalmacije", tvrdi akademik Tomić, te otvara izložbu riječima,
„Ovo što će ostati kao trajna uspomena zahvaljujući ostavštini obitelj Borelli, trajno je svjedočanstvo naše prošlosti, i to ne naše ratne nego one najljepše prošlosti, da vidimo što su imućni tada kupovali, kako su živjeli i kako se uopće u Dalmaciji živjelo kada se dobro živjelo. To je smisao ove izložbe i ovoga otkupa koji će na najbolji mogući način predstaviti Zadar u očima nas samih ali i svih onih koji će u Zadar tek doći..."