13.8 C
Dubrovnik
Srijeda, 9 travnja, 2025
NaslovnicaKulturaFOTO: U Kneževu dvoru otvorena izložba "Dubrovnik i UNESCO"

FOTO: U Kneževu dvoru otvorena izložba “Dubrovnik i UNESCO”

Središnja izložba “Dubrovnik i UNESCO”, koju organiziraju Dubrovački muzeji i Državni arhiv u Dubrovniku, otvorena je večeras u Kneževu dvoru, a sklopu obilježavanja “Godine UNESCO-ove svjetske baštine”.

Na izložbi je javnosti predstavljena vrijedna arhivska građa iz razdoblja Dubrovačke Republike (1022. – 1808.), a koje je upisana krajem 2023. na UNESCO-ovu listu “Sjećanja svijeta” te predmeti iz bogatog fundusa Dubrovačkih muzeja.

Okupljenima na večerašnjem otvorenju izložbe obratila se voditeljica projekt i autorica izložbenog koncepta ravnateljica Dubrovačkih muzeja, Ivona Michl.

“Izložba je rezultat lijepe suradnje s kolegama iz Državnog arhiva u Dubrovniku, a s kojom naše dvije institucije obilježavaju godinu UNESCO-ove svjetske baštine. Predstavljamo u jednom dijelu vrijednu arhivsku građu iz doba Dubrovačke Republike koja je upisna na UNESCO-ovu listu Sjećanja svijeta, a Dubrovački muzeji svoj doprinos ovoj obljetnici dali su kroz predmete iz fundusa, a koji svoje izvorište imaju među zaštićenim gradivom Republike, kao i na UNESCO-voj listi nematerijalna kulturne baštine čovječanstva. Prezentirana građa vezana je uz umijeće sokolarenja, hrvatsko čipkarstvo, mediteransku prehranu, umijeće suhozidne gradnje, klapsku pjesmu i Dubrovčanima nezaobilaznu Festu sv. Vlaha”, kazala je.

“Dubrovnik je na UNESCO-ovu listu Svjetske kulturne baštine uvršten 1979. godine kao srednjovjekovni planirani grad koji je već u 13. stoljeću postao značajnom pomorskom silom, a unatoč razornom potresu iz 1667. godine uspio je očuvati svoju gotičku, renesansnu i baroknu arhitekturu. Upis Feste sv. Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva potvrda je duboke i čvrste povezanosti Dubrovčana sa svojim parcom. Biti dio UNESCO-ove obitelji, štovati nebeskog zaštitnika ostaje trajna obveza svjedočanstva vjere, zahvalnosti, molitve i ponosa. Dubrovnik i sv. Vlaho nerazdvojni su pojmovi. Upisom arhivskih fondova iz vremena Dubrovačke Republike na listu Sjećanja svijeta sačuvano bogatstvo je konačno prepoznato kao dio svjetske baštine, a osim što svjedoči državno-pravnom ustroju Dubrovačke Republike te razvijenom konzularnom i diplomatskom sustavu služi i kao neiscrpan izvor za razumijevanje svakodnevnog života jedne zajednice, samostalne republike na razmeđu Mediterana i Balkana. Ova izložba na koju smo silno ponosi rezultat je ne samo suradnje Državnog arhiva i Dubrovačkih muzeja već i drugih kulturnih ustanova i naši sugrađana kao posuditelja”, kazala je Michl te zahvalila svima koji su sudjelovali u kreiranju ove izložbe.

Okupljenima se obratila i ravnateljica Državnog arhiva u Dubrovniku, Nikolina Pozniak.

“Posebno je važna uključivost i povezanost baštinskih institucija, osobito zajednice muzeja, arhiva i knjižnica. Zahvaljujem ravnateljici Dubrovačkih muzeja Ivoni Michl na autorstvu ove izložbe te posebnoj savjesnosti pri postupanju s gradivom Dubrovačke Republike. Osim što je naš fond Dubrovačke Republike uvršten na listu Sjećanja svijeta, bitan je pečat tradicije i identiteta ne samo Dubrovnika, nego Republike kao takve. Svjesnost o važnosti naših dokumenata je ono što će dati dodatni pečat vrijednosti svim našim budućim znanstvenicima i istraživačima. Nadam se da ćemo svi skupa uživati u ovoj izložbi, a na nju ćemo se mi osloniti pričom iz Dubrovačke Republike u atriju Sponze. “, kazala je Poznika.

Okupljenim se obratio i dubrovački gradonačelnik Mato Franković, koji je naglasio kako je današnji dan poseban za Dubrovnik.

“Otvarajući središnju izložbu, ovdje danas proslavljamo tri iznimna jubileja koja svjedoče o bogatstvu i jedinstvenosti naše kulturne baštine. 45 godina povijesna jezgra Dubrovnika na UNESCO-ovom je Popisu svjetske baštine i to među prvim dobrima upisanima na ovaj Popis kao jedinstveno ostvarenje, remek-djelo ljudske kreativnosti, kompleks izvanredne, univerzalne vrijednosti. 15 godina Festa sv. Vlaha na Reprezentativnom je popisu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Sveti Vlaho, naš zaštitnik, i njegova Festa traju već više od tisuću godina. Festa nije običaj, već i simbol svih naših vrijednosti. Posljednji u ovom našem triptihu su arhivski fondovi iz razdoblja Dubrovačke Republike, dragocjeno povijesno vrelo za detaljno proučavanje izuzetno bogate dubrovačke prošlosti”, kazao je gradonačelnik.

“Proglašavajući 2024. godinom UNESCO-ve svjetske baštine slavimo baše bogato povijesno, kulturno i baštinsko nasljeđe. Naše dubrovačko, hrvatsko, ali i nasljeđe čovječanstva. Ujedno je to prilika da oživimo i produbimo pamćenje Grada. Podsjetnik o važnosti naših uloga baštinika i skrbnika kulturnog, povijesnog, graditeljskog naslijeđa. I ono što je također jako važno – čuvar živog grada. Jer biti grad po zaštitom UNESCO-a nosi sa sobom i veliku odgovornost, stoga stalno radimo na očuvanju i održivosti, a danas zaista možemo reći da smo pokrenuli procese koji će omogućiti život grada na održivim postavka. UNESCO nam je u tome partner i savjetnik. Bio nam je oslonac u teškim vremenima – i nakon razornog potresa iz 1979. godine kad smo postali dijelom UNESCO-ve obitelji, ali i u Domovinskom ratu te poslijeratnoj obnovi nakon teških razaranja grada. Večerašnja izložba još će nam jednom podsjetiti na sve to naše neizmjerno povijesno bogatstvo, kojim se svi izuzetno ponosimo i koje ostavljamo u nasljeđe našoj djeci, nastojeći pri tome ukazati i na njihovu ulogu baštinika povijesti čovječanstva”, poručio je Franković.

Izložbu je otvorila ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek te uputila čestitke Grad Dubrovniku na inicijativi da se 2024. godina obilježi kao godina UNESCO-a.

“Dubrovnik je u puno toga kad govorimo o UNESCO-u bio prvi. Dijelio je sa Splitom i Plitvicama taj prvi upis na listu Svjetske baštine. Bio je nažalost prvi i po nekim događajima kojih se ne sjećamo tako rado. U prvom redu mislimo na ratna razaranja 1991. godine. Bio je prvi europski grad, a nadali smo se i jedini, stradao u ratnim razaranjima nakon Drugog svjetskog rada, a koji je upisan na UNESCO-ov popis. Nakon tog grad koji je pohvaljen za najbolju obnovu nakon rata. To smo odnijeli kao iskustvo i danas pomažemo u Iraku, Maliju, Ukrajini i u drugim državama svojim iskustvima. Dubrovnik je bio i prvi slučaj osude na Međunarodnom kaznenom sudu zbog namjernog uništavanja kulturne baštine. Prošli smo tjedan u Hagu obilježili 70. obljetnicu Haške konvencije o sprječavanju razaranja kulturne baštine u oružanim sukobima”, kazala je.

“Dubrovnik je i prvi grad u Hrvatskoj koji je donio Plan upravljanja, prvi grad koji je po tom Plan donio i Studiju prihvatnih kapaciteta i okrenuo se održivom upravljanju. Puno toga je Dubrovnik napravio prvi, i bio je i ostao primjer. Ja se nadam i vjerujem da i ovo odluka o obilježavanju ove važne obljetnice i obilježavanju UNESCO-ove godine jedan zalog svemu onome što će Dubrovnik i njegovi građani raditi kako bi i u budućnosti čuvali i prezentirali svoju baštinu. Baština o kojoj ne brinu i ne skrbe njeni baštinici, koju ne prepoznaju, ne cijene, ne vole – ona je osuđena na propast. Nadam se i vjerujem da će i ovu izložbu, koja je na tragu naše politike povezivanja arhiva, knjižnica i muzeja, vidjeti veliki broj sugrađana, veliki broj mladih koji će se i kroz nju upoznati s vrijednosti, naučiti o svojoj bogatoj baštini te o njoj nastaviti još bolje brinuti”, poručila je Obuljen Koržinek.

Izložba ostaje otvorena u Kneževu dvoru do 31. listopada 2024.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE