Obnavlja se etno kuća u Varaždinskim Toplicama

19.11.2024.

07:00

Autor: Danijela Bratić-Herceg/B.B.B./Regionalni dnevnik/HRT

Naša ekipa posjetila je Varaždinske Toplice gdje je etno kuća, zaštićeni kulturni spomenik tradicijskog graditeljstva Hrvatske. To omiljeno mjesto Topličanaca i brojnih turista prošle je godine u požaru ostalo bez krova i dijelova konstrukcije. Nakon opsežnih priprema, kućica se obnavlja. 

Netom obnovljena tradicijska kuća iz 19. stoljeća bila je ponos Varaždinskih Toplica.

Do ožujka prošle godine kad je zbog dječjeg nemara uništena u plamenu. 

- Poslije te tragedije i ljudi za koje uopće ne bi vjerovali da im je ona nešto važno, bili su tužni. Kažu, "ali ta kućica je bila simbol Varaždinskih Toplica", rekla je gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković.

"Fantekova hiža" dio je muzejske zbirke Zavičajnog muzeja. Kvalitetan je primjer tradicijske arhitekture, građena od drva, prekrivena slamom, hrastove planjke i pod premazani su zemljom.

Nasreću nije izgorjela cijela, iako je vatra zahvatila slamnati krov i dijelove konstrukcije.

- Bila je sreća u nesreći da smo upravo krenuli s obnovom opreme iznutra, dakle svi dijelovi muzejski su izvađeni i bila je planirana dezinsekcija i upravo u to vrijeme se dogodio požar, tako da nam nije stradao muzejski inventar, istaknula je dr. sc. Vesna Pascuttini, voditeljica Konzervatorskog odjela u Varaždinu.

Obnovu sufinancira i Ministarstvo kulture


Kućica je vrlo važna za toplički kraj, pa je pokrenuta obnova koju Ministarstvo kulture i medija podupire s 40 tisuća eura. Promijenjeni su nagorjeli dijelovi, a pri kraju su radovi na slamnatom krovu.  

- Trebali smo uložiti, ja osobno i kolege iz Konzervatorskog odjela u Varaždinu, zbilja jako puno energije, naći majstora koji zna tradicijske tehnike, tradicijske arhitekture ovakvog slamnatog krova, to je izuzetno teško, pojasnila je Spomenka Vlahović, ravnateljica Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice.

Jer to nije samo posao, nego ljubav prema hrvatskoj baštini, ističu članovi udruge "Naš zavičaj" iz Krapine koja ima 50-ak članova. Petorica su pravi tradicijski majstori koji dobro poznaju tehniku izrade slamnatog krova.

- To je bio mukotrpni rad koji je započeo s edukacijom čovjeka koji je učio taj zanat u Sloveniji i on je jedan dio tog iskustva prenio na nas. Kada smo mi usvojili to iskustvo, mi smo se dodatno usavršavali i ovo danas što radimo je dio edukacije i usavršavanja. Jer vi ne možete jedanput vidjeti izradu tog krova da bi ga znali raditi, dodao je predsjednik udruge "Naš zavičaj" Stjepan Šalamon.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!