Na potresom pogođenim područjima u Zagrebu i na Banovini obnavlja se 180 sakralnih objekata i kompleksa. Najzahtjevnija je obnova zagrebačke katedrale, u što je do sada uloženo 30 milijuna eura. Cjelokupna obnova završit će za nekoliko godina.
06.06.2024.
Zadnja izmjena 12:13
Autor: Matea Mikić/V.G./Dnevnik/HRT
Na potresom pogođenim područjima u Zagrebu i na Banovini obnavlja se 180 sakralnih objekata i kompleksa. Najzahtjevnija je obnova zagrebačke katedrale, u što je do sada uloženo 30 milijuna eura. Cjelokupna obnova završit će za nekoliko godina.
U sto tona čelične konstrukcije skriva se zagrebačka katedrala.
Dolaskom na njezinu najvišu točku - na 96 metara - otkriva se ono što se iz podnožja ne vidi - nedostaju vrhovi tornjeva.
- Mi kao projektanti smo morali donijeti odluku, koliko god je ona bila teška, da je neophodno razgraditi i sjeverni i južni toranj, rekao je Mario Todorić, jedan od projektanata obnove katedrale.
Pa je posljednjih mjeseci svakim danom katedrala postajala sve niža.
- Tornjevi su sada 30m niži nego što su to bili prije potresa. Prilikom demontaže uklonjeno je čak 3 tisuće kamenih blokova od kojih je svaki u prosijeku težio i do 150 kg.
Sve što je s vrha spušteno, označeno je barkodom i skenirano.
- Ovo je jedan ogledni primjerak odljeva u plastici po kojoj će se raditi budući kamen, rekao nam je Ante Mlinar, glavni inženjer obnove katedrale.
Andrej Plenković na gradilištu katedrale
Foto: Patrik Macek / PIXSELL
Obnovljeni su i popucani svodovi, koji su sada čvršći nego što su ikada bili. U društvu nadbiskupa, katedralu je obišao državni vrh.
Dok su bili na vrhu, u znak pozdrava zazvonila su zvona na franjevačkom samostanu.
- Tek kad čovjek dođe na ovu perspektivu shvati koliki su bili razmjeri tog potresa, šteta i vrlo zahtjevni procesi obnove i zato zahvala svima. Mi se trudimo da i finanicjska konstrukcija, ne samo ova građevinska konstrukcija, bude čvrsta, naglasio je Andrej Plenković, predsjednik Vlade.
Pa će u obnovu katedrale biti uloženo oko 85 milijuna eura.
- Beskrajno smo ponosni jer najveći stručnjaci građevinske struke Hrvatske, s verifikacijom međunarodnih stručnjaka, osmislili su model obnove, rekla je Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija.
Poseban je to izazov na gotičkoj katedrali sagrađenoj na seizmički aktivnom području.
Završetku se posebno vesele vjernici.
- Jasno je da nedostaje, ali završit će se, glavno je da se radi.
No dok unutrašnjost izgleda ovako, morat će pričekati. Manje od deset godina, nada se zagrebački nadbiskup.
- Nama je najvažnije da budu vjernici sigurni i da se ugodno osjećaju. Među skelama nemate taj osjećaj sakralnosti i svega onoga što u crkvi trebamo osjetiti, rekao je mons. Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup.
Jer riječ je o najvažnijoj sakralnoj građevini u Hrvatskoj koja je simbol vjere, a mnogima i grada Zagreba.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora