Obilježena 10. godišnjica programa "Ruksak (pun) kulture" u MSU

17.05.2024.

13:40

Autor: V.G./HRT/Hina

 "Ruksak (pun) kulture"
"Ruksak (pun) kulture"
Foto: Matija Habljak / Pixsell

Deseta obljetnica umjetničko-edukativnoga programa "Ruksak (pun) kulture" u organizaciji Ministarstva kulture i medija, koji približava umjetnost i kulturu djeci u prometno slabije povezanim područjima, obilježena je u petak u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU).

"Ruksak (pun) kulture umjetnost i kultura u vrtiću i školi" zajednički su pokrenuli Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo znanosti i obrazovanja kao dopunski program kurikulumu u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama i Centrima za odgoj i obrazovanje. Pokrenut je 2013. kao pilot program, a od 2014. je stalni program, kroz koji je dosad je prošlo 70 tisuća djece iz preko 260 gradova i općina s niskim indeksom razvijenosti.

Radi se o programu koji dovodi umjetnost u škole i vrtiće te otvara svijet umjetnosti djeci izvan velikih gradova koji nemaju pristup kazalištu, koncertima i izložbama.

"Ruksak" obuhvaća više od 70 programa koje održavaju profesionalni umjetnici iz različitih područja s ciljem upoznavanja djece sa živim i suvremenim umjetnicima, kazala je voditeljica programa Maja Zrnčić.

- Svake godine raspisujemo javni poziv i uzimamo najbolje od naših profesionalnih umjetnika i profesionalaca u drugim područjima, kao što je arhitektura, dizajn, itd. Radimo sa slikarima, piscima i glazbenicima koji djeci predstavljaju umjetničko zanimanje. Smatramo da je bitno da djeca, a pogotovo srednjoškolci, upoznaju žive umjetnike, da znaju da umjetnost živi jer u školama uče o onima koji više nisu s nama. Želimo senzibilizirati djecu i za suvremenu umjetnost, oni zapravo teško dolaze, jer je njihovo školovanje, i vođenje na izložbe, uglavnom vezano uz kanon, poručila je Zrnčić.

Tijekom proteklih 10 godina razvili su se i drugi "Ruksaci", među kojima "Ruksak za mlade", koji se održao u Europskoj godini mladih 2022., zatim "Ruksak za djecu tražitelje azila", te onaj za djecu u Topuskom, čije su škole bile srušene u potresu, kao i program u dijaspori, s ciljem senzibiliziranja djece za umjetnost.

- Jedne smo godine otišli u Suboticu, djeci Hrvatima u dijaspori, taj program isto spremamo razviti u idućim godinama. Imali smo i dva cjelogodišnja "Ruksaka", kako bismo pokazali kada su djeca kontinuirano izložena dobroj umjetnosti, koliki napredak i senzibilitet za umjetnost mogu razviti, poručila je.

Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek poručila je da je program kroz godine proširen financijski i obuhvatom škola, te da Vlada u svome novome programu najavljuje još inicijativa za poticanje sudjelovanja u kulturi. "U novom programu vlade najavili smo da idemo prema novim programima razvoja publike i poticanja sudjelovanja. Pokrenut ćemo kulturnu iskaznicu, Culture Pass koja će ciljati na srednjoškolce, što bih povezala sa strategijom poticanja čitanja, sve ono što radimo da potaknemo sudjelovanje u kulturi i kreativno obrazovanja", kazala je prilikom otvorenja manifestacije.

Proslava desete obljetnice uključuje dvadesetak umjetničkih programa i radionica za djecu školske i vrtićke dobi.


Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!