Našički Dvorac Pejačević nosi golemu baštinsku i simboličku vrijednost za hrvatsku kulturu i umjetnost, rekla je u petak ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek prigodom obilježavanja završetka obnove dvorca i otvorenja obnovljenog prostora Zavičajnog muzeja.
Na svečanosti otvorenja ministrica Obuljen Koržinek istaknula je kako je ovo važan trenutak za grad Našice i hrvatsku kulturu, zbog svega što su velikani obitelji Pejačević ostavili hrvatskoj kulturi, pri čemu se najviše ponosimo skladateljicom Dorom Pejačević te njezinom ulogom u hrvatskoj i europskoj glazbi.
- Vjerujem da će ovaj dvorac, koji je i prije obnove privlačio pažnju posjetitelja, postati zaista mjesto okupljanja, gdje će se realizirati brojne izložbe i muzejski programi te mjesto koje će privlačiti posjetitelje iz svih dijelova Hrvatske, kako bi se upoznali s bogatom baština Našica te iznimnom ostavštinom obitelji Pejačević, poručila je ministrica.
Ističe kako su u ovome projektu imali veliku podršku nasljednika obitelji Pejačević, koji su, iako razasuti po svijetu, zaista zahvalni gradu i hrvatskoj državi i našičkom Zavičajnom muzeju na kvalitetnoj prezentaciji bogate ostavštine ove obitelji.
Jedan od nasljednika obitelji Pejačević Marcus Pejacsevich zahvalio je svima koji su bili uključeni u obnovu dvorca, našičkom Zavičajnom muzeju, Gradskoj upravi i Ministarstvu kulture i medija.
- Velika je čast biti ovdje, posebice za našu obitelj, koja ima dugu povijest povezanu s ovim gradom i ovim dvorcem. Sretan sam zbog ponovnog otvorenja ovog dvorca, u kojem će se ponovno izložiti originalne umjetnine i namještaj, rekao je Pejacsevich
Ravnateljica našičkog Zavičajnog muzeja Silvija Lučevnjak podsjetila je da je Muzej je od 2021. godine do kraja prošle godine bio u svojevrsnom egzilu, jer su zbog obnove morali napustiti ovaj prostor i preseliti muzejsku građu.
- Nakon tri godine vraćamo se u svoje sjedište gdje smo prije 50 godina, 1974. godine kada smo osnovani, krenuli u našu muzejsku priču, a povratak u obnovljeni Dvorac Pejačević najljepši je poklon koji možemo dobiti za 50. obljetnicu djelovanja, kaže Lučevnjak.
Ističe kako se svaki muzej nastoji brendirati po nekoj posebnoj priči ili po nekoj posebnoj ponuđenoj građi, a u slučaju ovog Muzeja to je povratak u vrijeme na razmeđi 19. i 20. stoljeća, kada je obitelj Pejačević bila na vrhuncu svoje društvene i političke moći.
- Ovdje sada ponovno imamo priliku izlagati originalne predmete, kao što su umjetnine, namještaj i predmete svakodnevne upotrebe, pa posjetiteljima možemo ponuditi svojevrsni "slavonski Trakošćan" i šetnju u prošlost, istaknula je Lučevnjak.
Projekt "Rekonstrukcija dvoraca Pejačević Velikog i Malog" vrijedan je više od 13 milijuna eura, a Europska unija sufinancirala ga je iz Europskog fonda za regionalni razvoj s 85 posto.
Radovi na obnovi dvorca, koji potječe iz 19. stoljeća i na listi je zaštićenih kulturnih dobara, počeli su početkom 2021. nakon rješavanja imovinsko-pravnih odnosa s nasljednicima obitelji Pejačević, kojima je 2008. godine dvorac bio vraćen u vlasništvo u procesu denacionalizacije, nakon što im je bio oduzet 1945. godine.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!