Glas Istre - Kreativno promišljanje o utvrdama
NA BRIJUNIMA JUČER ZAVRŠILA S RADOM 12. MEĐUNARODNA RADIONICA ARHITEKTURE FORTIFIKACIJA
Kreativno promišljanje o utvrdama
Dvanaesta po redu Međunarodna radionica arhitekture fortifikacija završila je s radom jučer na Brijunima, a održavala se od 22. kolovoza u organizaciji Ministarstva kulture i Javne ustanove Nacionalni park Brijuni.
Radovi ovogodišnje radionice premijerno su izloženi i prezentirani u dvorani Verige hotela Istra na Velikom Brijunu, dok će se u obližnjoj Kući za brodice sve do nedjelje moći razgledati radovi s prošlogodišnje radionice arhitekture fortifikacija.
FOTO: GLAS ISTRE
Prvi put studenti iz Austrije
Kako je rekla Zofia Mavar, dugogodišnja, a sada umirovljena djelatnica Ministarstva kulture, "ove je godine sudjelovalo ukupno 25 studenata s njihovim mentorima i to iz Hrvatske, Poljske, Ukrajine te prvi put i iz Austrije. Osobno sam počela istraživati ove utvrde još 1985. godine, najprije je to bilo dosta teško jer je tu još bila vojska, no kasnije smo se dogovorili glede istraživanja. Ozbiljniji i detaljniji rad počeo je 2001. godine od kada se svake godine kontinuirano održava ova ljetna škola. Pula i njezina okolica jako su bogate utvrdama, a gospođa Milena Mičić lijepo je osmislila utvrdu gdje se nalazi pulski akvarij. Mislim da se i ostale utvrde mogu kreativno osmislit i koncipirat, samo što je za to potrebno dosta vremena i dakako sredstava, kazala je Mavar.
Ovogodišnju su radionicu inicirali i financirali Arheološki muzej Istre u Puli i Nacionalni park Brijuni, stoga je program aktivnosti bio prilagođen interesu i potrebama tih ustanova. Rad je započeo 22. kolovoza u Puli na Fortu Bourguignon istraživanjima i analizom utvrde za potrebe obnove i uređenja. Potom se od prvog tjedna rujna rad nastavio na Brijunima, a obrađene su četiri lokacije: Peneda i Giacone (Veliki Brijun), te Pisak i Glavina (Mali Brijun).
Studenti arhitektonskih fakulteta iz Krakowa, Lavova, Graza i Zagreba, zajedno sa studentima građevinskog smjera Tehničkog veleučilišta iz Zagreba i zagrebačkog Geodetskog fakulteta su pod vodstvom iskusnih sveučilišnih nastavnika provodilii programom predviđene aktivnosti, a koje obuhvaćaju nastavak rada na izradi geodetskih podloga i dokumentaciji postojećeg stanja utvrda, identifikaciju, analize i vrednovanje kulturno-povijesnih i krajobraznih vrijednosti prostora, te uz prijedloge zaštite, istraživanja mogućnosti prenamjene i uređenja vojnih građevina i fortifikacijskog krajolika.
Studenti su jučer izložili svoje prezentacije, koje su bile vrlo raznolike a ticale su se Fort Bourguignona ali i utvrda s Malog i Velog Brijuna.
Raznolike prezentacije
Svaka je skupina studenata predstavila svoje projekte, a govorili su i o poteškoćama na koje su nailazili tijekom rada i istraživanja.
Za Fort Bourguignon bila je predviđena funkcija kulturno-umjetničkog centra, odnosno namjena za razne funkcije - od kojih prevladavaju one kulturno-umjetničke povezane s turizmom i rekreacijom.
Sandro Dujmović, ravnatelj Nacionalnog parka Brijuni izrazio je veliko zadovoljstvo što se te ljetne radionice održavaju na Brijunima te što se radi na revalorizaciji tih utvrda.
V. BEGIĆ,
snimio D. MEMEDOVIĆ
snimio D. MEMEDOVIĆ
GLAS ISTRE, 11 09.2013.