Drugi je dan međunarodne konferencije "Iskustva obnove graditeljske baštine nakon potresa". Nakon što su jučer obišli zagrebačku katedralu svjetski i hrvatski građevinski inženjeri, arhitekti, konzervatori, povjesničari umjetnosti te predstavnici državnih i međunarodnih organizacija, danas su razgledali kulturno-povijesne građevine Sisačko-moslavačke županije - crkvu sv. Marije Magdalene i Gradsku munjaru.
Naoko obična i tek nedavno obnovljena ipak, zgrada suda u Petrinji skriva pravo blago.
- Unutra je pronađen oslik u nekadašnjem salonu koji će biti prikazan u onoj mjeri u kojoj je sačuvan, drvene stepenice koje su karakteristične unutar zgrade smještene unutar debljine zida što je izrazito zanimljivo i to je jedno od obiljeljža gradnje toga vremena, otkriva Tomislav Petrinec, ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine pri Ministarstvu kulture i medija.
Škrinje pune obilježlja toga vremena i ostale su zgrade oko glavnog petrinjskog trga. Nastale potkraj 18. i početkom 19. stoljeća u obnovi zahtijevaju poseban, delikatan pristup.
- One se konstruiraju prema osnovnom tlocrtu, međutim moralo se primjeniti i neke nove materije tako da zapravo izgledom oblikom će te zgrade i izvana i iznutra biti uglavnom odgovarati izvornom stanju uz naravno prilagodbe koje sada moraju doći, kaže Petrinec.
A osim novih, na ovoj baroknoj ljepotici u Selima - koristili su se i već gotovo zaboravljeni materijali. Sve to kako bi bila što sličnija prvobitnom izgledu iz 1759.
- Spremljeni elementi - kameni, drveni ili opeka iz rimske Siscije i tradicijska opeka koristi nam danas u rekonstrukcijama. Opeka iz svoda sisačke katedrale reupotijebljena je na zvonicima u crkvi u Selima, kaže Ivana Miletić Čakširan, voditeljica područnog Odjela za konzervatorske poslove Ministarstva kulture i medija.
- Pristup naš temelji se na uvažavanju svih povijesnih slojeva da zadržimo slojevitost građevine, da omogućimo daljnje korištenje, kaže Ana Škevin Mikulandra, Hrvatski restauratorski zavod.
Struka - ona domaća, ali i inozemna - zadovoljna je viđenim.
- Zahvati na zgradama koje smo vidjeli odrađeni su odlično, zapravo najbolje što se moglo s obzirom na vremenske rokove koji su bili kratki, ali i na novac s kojim su raspolagali, rekao je Xavier Romao, savjetnik u Odjelu restauracije i renovacije nakon potresa, Portugal.
Jer za obnovu kuturne baštine osim novca i vremena najviše, kažu, treba strpljenja. I sve to kako bi budućim generacijama ostavili bogato povijesno nasljeđe.