Izložba "Meduzin pogled" u Arheološkom muzeju u Splitu

13.02.2025.

20:36

Autor: Magdalena Šipić/E.P.C./Dnevnik/HRT

U Splitu je u Arheološkom muzeju večeras otvorena izložba "Meduzin pogled". Riječ je uistinu o nesvakidašnjem postavu, jer to je doslovno najteža izložba u povijesti ovog splitskog muzeja. 

- Riječ je o 11 artefakata koji zajedno teže 36 tona. Javnost ih je večeras imala priliku prvi put vidjetio od njihova pronalaska, otkrila je novinarka Magdalena Šipić javljajući se u Dnevnik HRT-a s otvorenja izložbe.   


U razgovoru s ravnateljem Arheološkog muzeja Antom Jurčevićem doznajemo više o toj neobičnoj izložbi. 


- Artefakti su pronađeni su 2007. godine prilikom zaštitnog istraživanja na izgradnji Tuđmanovog mosta u Solinu. Pronađeni su 2007. godine prilikom zaštitnog istraživanja na izgradnji Tuđmanovog mosta u Solinu. Bili su ugrađeni kao improvizirana brana na desnoj strani rijeke Jadra, rekao je Ante Jurčević o tom senzacionalnom otkriću


Restaurirano 11 monumentalnih sarkofaga  


Dodaje, oni nisu sačuvani cijeli, iako o se može reći da se radi o najvećim, najreprezentativnijim sarkofazima koji su pronađeni na području Salone, a i općenito u Republici Hrvatskoj.


- Nažalost, oni nisu sačuvani cjeloviti, nego su ugrađeni kao građevinski materijal u branu tijekom četvrtog stoljeća, za vrijeme jedne poplave. Radilo se vjerojatno o nekakvim izvanrednim okolnostima. Stanovništvo tadašnje Salone ilo je, razbilo sve što se nalazilo u njihovoj blizini i ugradilo ih u tu branu. Tijekom 2007. kolega Goran Skelac ih je izvadio nakon istraživanja i podložio ih u Manastirima u Saloni, rekao je ravnatelj Arheološkog muzeja. 


Proces restauracije pokrenut je 2021. godine.


Prije nego što je sagrađen današnji Most dr. Franje Tuđmana u Solinu, arheolozi su uspjeli dokumentirati i sačuvati ukupno 50 kamenih ulomaka i artefakata, koje su konzervatori-restauratori kasnije uspjeli ponovo spojiti u originalne spomenike. 


- Odabranih 11 monumentalnih artefakata, datiranih iz 3. i 4. stoljeća, koji su veličinom, izgledom i majstorstvom izrade oduševili arheologe te pred konzervatorsko-restauratorsku struku postavili veliki izazov, sada se prvi put predstavljaju javnosti na izložbi "Meduzin pogled", istakno je ravnatelj muzeja. 



- Autori ove izložbe su Siniša Bizjak, profesor na Umjetničkoj akademiji i naš viši restaurator Duje Ordulj. Tri godine radili su zajedno sa svojim kolegama intenzivno na restauraciji, rekonstrukciji i prezentaciji ovih sarkofaga. Cijeli projekt je financiralo Ministarstvo kulture kroz različite programske aktivnosti, a kasnije nam se priključio i akademik Nenad Cambi koji je, kao vrhunski stručnjak za antičke sarkofage, obradio ih kroz arheološku interpretaciju. Nakon toga smo uključili i Županijsku udrugu slijepih, tako da smo ovaj put, prvi put u Arheološkom muzeju, napravili jednu inkluzivnu izložbu i prilagodili naše info-panoe slijepim i slabovidnim osobama, kazao je Ante Jurčević, ravnatelj Arheološkog muzeja.  


Izložba će se u Arheološkom muzeju u Splitu moći razgledati sigurno do veljače sljedeće godine. Neki njezini dijelovi bit će uklopljeni u novi stalni postav muzeja.

 

Inkluzivna izložba - od pronalaska do muzejskog eksponata 


Restaurator i konzervator, jedan od autora izložbe, Duje Ordulj je kazao da je ta izložba lijepa priča o pronađenim spomenicima koji su prošli pravi muzeološki postupak od pronalaska preko restauracije do muzejskog eksponata.


Napomenuo je da su, u suradnji sa Županijskom udrugom slijepih Split, svi tekstovi izložbe pripremljeni dvojezično, na hrvatskom i engleskom jeziku, te prevedeni na Brailleovo pismo.


Izložba je opremljena audio vodičima za pametne telefone te "Foxy reader" alatima, kao i 3D taktilnim prikazima, čime se slijepim i slabovidnim osobama pruža mogućnost da se pobliže upoznaju s impresivnim eksponatima i njihovim pričama. Također, ona otvara novu eru muzejskih događanja, a prati je dvojezični katalog, kao i zanimljivi suvenirski program.


Predsjednik Županijske udruge slijepih Split Ivan Tokić naglasio je da slijepim i slabovidnim osobama puno znači prilagodba izložbe, te da bi voljeli da toga bude puno više u muzejima i galerijama, ali i u drugim digitalnim sadržajima.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!