Hrvatski audiovizualni centar proslavio je večeras veliki uspjeh hrvatskoga filma, prvu Zlatnu palmu za hrvatsku kinematografiju koju je na Filmskom festivalu u Cannesu osvojio Nebojša Slijepčević za "Čovjeka koji nije mogao šutjeti".
Novinarka i urednica Zrinka Turalija javila se u središnji Dnevnik HTV-a i kazala da na proslavu dolaze sva velika imena iz svijeta filma; producenti, glumci, redatelji, te mnogobrojne kolege.
- Osmi je dan kako je Nebojša primio Zlatnu palmu, iskoristio je, naravno, nekoliko dana ostati u Francuskoj, obići obiteljski Pariz, vratio se prekjučer i uz mnogobrojne pozive, čestitke, koje ne prestaju, ovo je, rekla bih, šlag na torti ove velike proslave kada struka odaje priznanje, rekla je Turalija.
Na pitanje kako je samo u tjedan dana dva puta biti zvijezda večeri, Nebojša Slijepčević kazao je "dosta ludo".
- Ja sam se nadao, kada sam se odlučio baviti režijskim poslom, da ću biti iza kamere, a ne ispred kamere, nastavio je.
- Ovo je nekakva zamjena uloga na koju nisam navikao, ali s obzirom na razlog i s obzirom na to da to skreće pozornost na film koji smo napravili, to je odlično, dodao je.
Nagrada donosi i mnogobrojne pozive sa svjetske scene. "Kad dobijete nagradu u Cannesu, onda su, zapravo, sva vrata svih festivala kratkog filma otvorena, kazao je Slijepčević.
- Mi imamo već dogovorene festivale o kojima ne smijem govoriti jer postoji embargo dok se to ne objavi. Film je već prodan na neke strane televizije. A ono što vrijedi istaknuti je da je samom pobjedom na festivalu u Cannesu film ušao u uži izbor za europsku filmsku nagradu, europskog Oscara, među samo dvadeset i nešto filmova u kojima ove godine, to je već treći hrvatski film koji ulazi, to je stvarno fantastično. A film se kvalificirao i za utrku za američki Oscar. To je, naravno, jako težak cilj za ostvariti, ali veseli već da imamo šansu se natjecati, poručio je Nebojša Slijepčević u Dnevniku HTV-a.
Slijepčević: Premijere u Hrvatskoj bit će pravi test za film
Filmove ne radim za nagrade na festivalima nego za publiku, i to primarno hrvatsku publiku, pa mi je ova večer bitnija od canneske premijere i sve naredne premijere u Hrvatskoj bit će pravi test za film, rekao je Slijepčević na HAVC-ovoj proslavi.
Dodao je da je divno što je nagrada prepoznata i kod onih koji ne prate film i koji će shvatiti da je hrvatski film stvarno odličan, da zaslužuje pažnju publike, kao i da može biti odličan izvozni proizvod, kao i nogomet, ali je možda i bitniji.
Zahvalio je i svim svojim prethodnicima koji su mu utrli put svojim ranijim uspjesima jer je, napomenuo je, pitanje bi li se tako pozorno promatrao i njegov film da nije bilo njih. Kad se razmakne sav taj glamur ostaje da je ovo priznanje filmu i najbolji mogući PR koji možemo zamisliti jer film će biti gledan, a i rađen je da dođe do ljudi. Mi nismo bitni bitan je film, ustvrdio je.
"Čovjek koji nije mogao šutjeti" govori o događaju iz 1993. u Bosni i Hercegovini, kada su srpske paravojne snage zaustavile vlak i iz njega odvele muslimansle civile. Samo im se jedan od pet stotina putnika usudio suprotstavit - Tomo Buzov, umirovljeni oficir JNA kojemu je film i posvećen.
- Ovime ispravljamo i jednu nepravdu, ali to nije samo film o povijesnim događajima nego i alegorija današnjih zbivanja, što je prepoznao žiri u Cannesu. On se naizgled događa 1993. u Bosni, ali današnji gledatelji mogu prepoznati u filmu i sebe, današnja zbivanja u svijetu, pa i u Hrvatskoj, istaknuo je.
Obuljen Koržinek: Trebalo je prepoznati priču i ispričati je da bude prepoznata na festivalu
Ministrica kulture i medija
Nina Obuljen Koržinek, izaslanica predsjednika Vlade, čestitala je ekipi filma na ogromnom uspjehu. Trebalo je prepoznati priču i ispričati je na način da bude prepoznata na najvažnijem festivalu, ocijenila je.
- Sigurna sam da svi još nismo svjesni koliki je ovo uspjeh i kolike će se prilike otvoriti, a mi ćemo s HAVC-om nastaviti stvarati produkcijske i financijske uvjete da vi i vaši kolege uspješno nastavite raditi, poručila je.
Ravnatelj HAVC-a
Chris Marcich rekao je da će nagrada otvoriti vrata ne samo redatelju nego i hrvatskom filmu općenito, za koji je već porasla zainteresiranost. Na nama je da iskoristimo taj trenutak, umrežavanjem s partnerima, dodao je.
Kako bi istaknuo važnost producenata na svečanosti je uručio zahvalnicu producentima u Cannesu nagrađenog filma,
Katarini Prpić i
Danijelu Peku iz Antitalenta.
Na kraju svečanosti redatelju se putem video poruke obratio
Darko Buzov, sin glavnog junaka filma, zahvalivši mu što je napravio film koji govori o dobroti njegova oca.
Film je realiziran u koprodukciji s kućama iz Bugarske, Francuske i Slovenije.
Scenarij za film napisao je Slijepčević, a glume
Goran Bogdan,
Alexis Manenti,
Dragan Mićanović,
Silvio Mumelaš,
Lara Nekić,
Priska Ugrina, Dušan Gojić,
Nebojša Pop Tasić,
Mijo Pavelko,
Martin Kuhar,
Jakov Zovko i
Robert Ugrina.
Svečanost je okupila velik broj ljudi iz hrvatske politike i filma, među kojima je bio i zagrebački gradonačelnik
Tomislav Tomašević.
Film je u Cannesu imao svjetsku premijeru, dok se hrvatska očekuje 18. lipnja u Ljetnom kinu Bačvice, u sklopu Festivala mediteranskog filma Split.