Predstavnik Europske komisije predstavio inicijativu Europske prijestolnice kulture (7.7.2014.)

Sylvain Pasqua iz Europske komisije danas je na Info danu, koji su organizirali Ministarstvo kulture i Europska komisija u zagrebačkom Muzeju Mimara, predstavio inicijativu Europska prijestolnica kulture (EPK) i naglasio kako je ona izvrsna prigoda za oživljavanje gradova i podizanje

njihova međunarodnog profila. 
   

   
      Pomoćnica ministrice kulture Tamara Perišić u uvodnom obraćanju prisutnima istaknula je važnost titule Europske prijestolnice kulture te naglasila kako pojedini gradovi natječajem za EPK povećavaju svoj razvoj što ima odraza, kako je rekla, na širu i užu regiju. „Iz primjera dobre prakse vidljivo je kako su pojedini gradovi zahvaljujući ovom projektu povećali svoje životne standarde i kroz kulturu unaprijedili svoj razvoj. Prednosti projekta znamo da su brojne, a već i same pripreme za kandidaturu doprinose gradu, a i regiji cijeli niz dobrobiti. Stoga i sami gradovi koji se odluče kandidirati već su na neki način pobjednici“, zaključila je.

      Koordinator inicijative Europske prijestolnice kulture (EPK) predstavnicima hrvatskih gradova zainteresiranim za prijavu za naslov EPK poručio je da je ta inicijativa osmišljena kako bi se istaknulo bogatstvo i raznolikost europskih kultura te proslavile zajedničke kulturne značajke koje dijele Europljani. Po Pasquainim riječima inicijativa povećava osjećaj europskih građana o pripadnosti zajedničkom kulturnom prostoru te doprinosi kulturnom razvoju gradova i šire zajednice.
      Iskustvo je pokazalo, istaknuo je, da je taj događaj izvrsna prigoda za oživljavanje gradova, podizanje njihova međunarodnoga profila, jačanje imidža gradova u očima njihovih stanovnika. „Gradovi koji su bili europske prijestolnice kulture dišu novim životom“, napomenuo je dodavši kako im to pomaže i u jačanju vlastitoga turizma.

       Podsjetio je i na proces odabira europske prijestolnice kulture napomenuvši da države članice obično preko svojih ministarstva kulture objavljuju poziv za podnošenje prijava, a gradovi zainteresirani za sudjelovanje u natječaju moraju podnijeti prijedlog za razmatranje.
      Dostavljene zahtjeve, istaknuo je Pasqua, pregledava i provjerava skupina neovisnih stručnjaka, stručno povjerenstvo, te utvrđuje jesu li zahtjevi u skladu s propisanim kriterijima. Nakon toga, kako je rekao, odabiru se gradovi koji ulaze u uži popis i od kojih se onda traži detaljnija aplikacija.

      U završnom dijelu procesa odabira ponovno se sastaje stručno povjerenstvo i donosi konačnu ocjenu preporučujući jedan grad po zemlji domaćinu za naslov EPK. „Tek onda je grad službeno označen kao europska prijestolnica kulture“, rekao je.



      Pasqua je istaknuo i kako je uloga Europske komisije da osigura poštivanje utvrđenih pravila koja se u natječaju provode na razini EU.

      Razdoblje od natječaja do imenovanja duže je zbog planiranja i pripreme tako kompleksnoga događaja, objasnio je. Europska komisija održava predavanja, predstavljanja i radionice kako bi što snažnije sudjelovala savjetima i smjernicama u potpori europskim gradovima koji se natječu za europsku prijestolnicu kulture, napomenuo je. Tek na kraju toga razdoblja praćenja EK odlučuje se hoće li preporučiti kandidata, podsjetio je.

     Svi gradovi kandidati, kako je istaknuo, moraju ispuniti zajednički prijavni obrazac. Dodao je kako su gradovi kandidati pozvani da u skladu s formalnim uvjetima izrade svoje aplikacije. „Prijave koje ne slijede strogo propisane zahtjeve neće proći predselekciju, a njihova prijava će se smatrati neprihvatljivom pa se dalje neće ispitivati“, rekao je Pasqua.
     Pojasnio je kako zahtjev mora biti napisan na jednom ili više službenih jezika Europske unije te da je engleski jedan od jezika na kojem zahtjev mora biti napisan.

     Govoreći o kriterijima za dodjelu naslova, istaknuo je da su oni razvrstani u šest kategorija - doprinos dugoročnoj strategiji, europska dimenzija, kulturni i umjetnički sadržaj, sposobnost provedbe, doseg i upravljanje.
      Za kraj savjetovao je svim prisutnima da prouče što više aplikacija prethodnih i budućih gradova EPK kako bi stekli bolji uvid i praksu u cilju što uspješnije prijave svoje kandidature.

     Ministarstvo kulture Republike Hrvatske je 11. lipnja objavilo Poziv za podnošenje prijava za inicijativu EU Europska prijestolnica kulture za 2020. godinu u RH.

     Europska prijestolnica kulture inicijativa je Europske unije kojoj je cilj istaknuti bogatstvo i raznolikost umjetničkoga razvoja europskih gradova, kao i zajedničke kulturne aspekte Europe kako bi pridonijela zbližavanju europskih naroda i njihovome boljem međusobnom razumijevanju. Naslov EPK dodjeljuje se svake godine jednome gradu u dvije države članice EU pa će tako 2020. naslov Europske prijestolnice kulture uz jedan Hrvatski grad ponijeti i jedan grad iz i Irske.

     Brojni europski gradovi dosad su iskoristili tu titulu za preobrazbu vlastite kulturne osnove, te tako izmijenili način na koji ih svijet promatra. Kad grad dobije naslov Europske prijestolnice kulture, tijekom cijele jedne godine u njemu se održavaju različite kulturne manifestacije i umjetničke priredbe, a postavljaju se i zanimljive instalacije. Jednogodišnjim nošenjem ove titule izabrani se gradovi nadaju povećanoj inozemnoj pozornosti i velikom broju posjetitelja. (MK/Hina)