​Smjernice za vrednovanje programa vizualnih umjetnosti

Kulturno vijeće za vizualne umjetnosti pri razmatranju i vrednovanju programa vizualnih umjetnosti prijavljenih na Poziv za predlaganja programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske u 2021. godini primjenjuje:
 
1. Temeljne kriterije propisane člankom 7. Pravilnika o izboru i utvrđivanju programa javnih potreba u kulturi („Narodne novine“, br. 55/16):
 
  1. Kvaliteta i sadržajna inovativnost ponuđenog programa
  2. Važnost programa za očuvanje kulturne baštine i kulturnog identiteta
  3. Primjena novih tehnologija, partnerstvo, koprodukcije i umrežavanje
  4. Ekonomičnost i dugoročnost programa
  5. Promicanje hrvatske kulture u svijetu i uključenost u europske i međunarodne kulturne mreže i projekte
  6. Opći interes za kulturni razvitak kao i posebni interesi prema područjima obrazovanja, znanosti, gospodarstva, turizma itd.
  7. Promicanje programa za djecu i mlade
  8. Sudjelovanje osoba s invaliditetom u programu te prilagođenost programa osobama s invaliditetom
  9. Podrška jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u ostvarivanju programa
  10. Podrška međunarodnih vladinih i nevladinih organizacija u ostvarivanju programa te
  11. Financijska potpora iz drugih izvora.

2. Smjernice Kulturnog vijeća za vizualne umjetnosti za vrednovanje programa:
 
Cilj potpore promicanju vizualne umjetnosti je poticanje suvremenog vizualnog stvaralaštva, očuvanje likovne nacionalne baštine i kulturne raznolikosti te poticanje razvoja i promidžbe vizualnih umjetnosti. 
Vrednuje se kontinuitet programa, značaj na nacionalnoj razini, značaj za lokalnu zajednicu, stručne reference voditelja i izvoditelja programa, koncepcija programa i dr. Posebno se vrednuje uspostava mreže produktivnih partnerstava.
 
  1. Izložbeni programi:
Izložbeni programi podrazumijevaju cjelogodišnju/kontinuiranu izlagačku djelatnost s godišnjim izložbenim programom. Vrednuje se kvaliteta predloženog programa, razvoj cjelovite koncepcije programa, veličina i opremljenost izlagačkog prostora i dr. Obavezno je navesti postoji li Umjetnički savjet te navesti članove. Posebno se vrednuje realizacija gostujućih projekata u okviru godišnjeg programa tj. razmjena izložbi i suradnja.
Podupiru se i povremeni/pojedinačni izložbeni programi retrospektivnih, samostalnih, skupnih, tematskih i problemskih izložaba sadržajne inventivnosti, izložbe od nacionalnoga značenja, programi koji uključuju različite oblike multimedijalnog izražavanja i povezivanja s primijenjenim umjetnostima.
 
Posebne napomene:
Preporučeno trajanje izložbe je najmanje 30 dana.
 
Predlagatelji koji prijavljuju više od jedne izložbe obavezni su cjelogodišnji izložbeni program prijaviti na jednoj e-prijavnici, a u prilozima za svaku izložbu dostaviti detaljan opis (naziv, vrijeme održavanja, autor izložbe, detaljan troškovnik  i dr.)  i ostalu obaveznu dokumentaciju.
 
Predlagatelji upisani u Registar muzeja, galerija i zbirki u RH obavezno svoj program prijavljuju na programe muzejske djelatnosti.
 
  1. Likovne manifestacije
Likovne manifestacije podrazumijevaju organizaciju bijenalnih i trijenalnih izložbi te skupove koji pridonose unaprjeđenju područja vizualnih umjetnosti na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Manifestacije mogu prezentirati tematske i problemske cjeline od značenja za razvoj zajednice, kao i njezinu umreženost u međunarodnom kontekstu te otvorenost različitim kulturama (interkulturalnost). Podupirat će se i umjetničke likovne kolonije koje se kontinuirano održavaju, imaju nacionalni i/ili lokalni značaj i prepoznatljivost te ukazuju na kontinuitet umjetničkog stvaralaštva i stvaralačkog potencijala hrvatske umjetnosti.
 
  1. Edukativni programi
Edukativni programi podrazumijevaju aktivnosti koje se realiziraju u cilju intenzivnijeg uključivanja javnosti u programe vizualnih sadržaja. Programi razgovora, radionica za djecu i mlade i dr., tematske i problemske tribine, seminari, javna predavanja i ostalo vezani uz pojedine izložbe i manifestacije, stvaraju i razvijaju obrazovni resurs za posjetitelje, škole, obitelji i posebne zainteresirane skupine.
 
Posebne napomene:
Uzimajući u obzir epidemiološku situaciju uzrokovanu pandemijom koronavirusa koja donosi izazove kako u planiranju tako i u provedbi programa, odnosno omogućavanja njihove dostupnosti te nemogućnost realizacije programa uslijed bitno ograničene mobilnosti umjetnika i profesionalaca u području kulture, sve prijavitelje se upućuje da predlože programe koje je moguće realizirati obzirom na epidemiološka ograničenja, a posebno:
  • predlože i u troškovnik uključe različite mogućnosti održavanja programa uključujući kvalitetno i inovativno osmišljene i producirane digitalne sadržaje;
  • planiraju veći broj programskih aktivnosti manjih formata u kontinuitetu ili unutar veće programske cjeline;
  • u izložbenim programima planiraju manji broj projekata koji se realiziraju kroz duži vremenski period;
  • održavaju programe na otvorenom i/ili u prostorima u kojima se može osigurati dovoljan razmak između posjetitelja sukladno epidemiološkim uvjetima;
  • osiguraju i u troškovnik uključe promidžbu, odnosno snažniju vidljivost i medijsku popraćenost prijavljenih programa;
  • što više surađuju s domaćim autorima i umjetnicima;
  • ostvaruju što veću suradnju s drugim manifestacijama iz srodnih umjetničkih područja s ciljem objedinjavanja proračuna programa, stvaranja partnerskih suradnji te razvijanja nove publike bilo u digitalnom ili u fizičkom okruženju.
 
Kulturno vijeće za vizualne umjetnosti će prilikom razmatranja prijavljenih programa posebno vrednovati uključivanje gore navedenih smjernica u planiranje i provođenje programa.
 
 
3. Izvještaj o evaluaciji financiranih programa svih korisnika sredstava za prethodne godine. Prijavnice korisnika koji nisu izvršili dosadašnje obveze prema Ministarstvu kulture i medija neće se razmatrati.
 
4. Ispunjavanje formalnih uvjeta Javnog poziva i dostava svih propisanih obaveznih priloga.