Smjernice za vrednovanje programa rock glazbe i klupskih programa

Stručno povjerenstvo za rock glazbu i klupske programe u Republici Hrvatskoj pri razmatranju i vrednovanju programa rock glazbe prijavljenih na Poziv za predlaganja programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske u 2021. godini primjenjuje:
 
1. Temeljne kriterije propisane člankom 7. Pravilnika o izboru i utvrđivanju programa javnih potreba u kulturi („Narodne novine“, br. 55/16):
 
  1. Kvaliteta i sadržajna inovativnost ponuđenog programa
  2. Važnost programa za očuvanje kulturne baštine i kulturnog identiteta
  3. Primjena novih tehnologija, partnerstvo, koprodukcije i umrežavanje
  4. Ekonomičnost i dugoročnost programa
  5. Promicanje hrvatske kulture u svijetu i uključenost u europske i međunarodne kulturne mreže i projekte
  6. Opći interes za kulturni razvitak kao i posebni interesi prema područjima obrazovanja, znanosti, gospodarstva, turizma itd.
  7. Promicanje programa za djecu i mlade
  8. Sudjelovanje osoba s invaliditetom u programu te prilagođenost programa osobama s invaliditetom
  9. Podrška jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u ostvarivanju programa
  10. Podrška međunarodnih vladinih i nevladinih organizacija u ostvarivanju programa te
  11. Financijska potpora iz drugih izvora.
 
2. Smjernice Stručnog povjerenstva za rock glazbu i klupske programe za vrednovanje programa:
 
Potporom programima rock glazbe osiguravaju se razvojne perspektive kreativnom stvaralaštvu mladih, suvremenim oblicima promocije, stvaranju nove publike i većoj prisutnosti nositelja festivalske i klupske scene u manjim sredinama u Republici Hrvatskoj. 
 
Vrednuje se kontinuitet programa, značaj na nacionalnoj razini, značaj za lokalnu zajednicu (posebno mlade), stručne reference voditelja i izvoditelja programa, koncepcija programa i dr. Posebno se vrednuje uspostava mreže kreativnih partnerstava.
 
Klupski programi podrazumijevaju sadržaje koji uključuju razvoj kulturnog i društvenog djelovanja kojim se povezuju specifične vrste urbane kulture, kontinuitet održavanja i dostupnost/pristupačnost programskog sadržaja publici (cijene ulaznica u skladu s hrvatskim standardima; odgovarajući kapacitet prostora) te jasno profilirani program s izvedbama kvalitetnih autora/glazbenika/skupina, kao i promociju rock glazbe.
Festivalski programi podrazumijevaju festivale koji promoviraju hrvatske neafirmirane bendove, afirmirane rock skupine i hrvatske rock glazbenike, koji su dostupni/pristupačni publici te imaju kontinuitet održavanja programa i jasno profiliran programski sadržaj.
 
S obzirom na specifičnosti organizacije i produkcije klupskih programa i festivala rock glazbe, a uzimajući u obzir epidemiološku situaciju, predlagatelji programa se upućuju da programe sadržajem i opsegom prilagode mogućnostima održavanja, a sukladno posebnim napomenama, prostornim kapacitetima i ograničenjima broja posjetitelja, mogućnostima realizacije međunarodnih gostovanja i sl.
 
Posebno se vrednuju:
  • programi koji promoviraju hrvatske neafirmirane bendove, afirmirane rock skupine i hrvatske rock glazbenike
  • otvorenost u ostvarivanju suradničkih projekata te umreženost s institucijama, udrugama i lokalnom zajednicom
  • programsko povezivanje i suradnja na nacionalnoj i međunarodnoj razini
  • dostupnost/pristupačnost programskog sadržaja (cijene ulaznica u skladu s hrvatskim standardima; odgovarajući kapacitet prostora)
  • kontinuitet održavanja programa i stručne reference nositelja/predlagatelja programa
  • jasno profilirani programi s izvedbama kvalitetnih autora / glazbenika / skupina
  • jasno i detaljno razrađen prijedlog financijske konstrukcije
  • pozitivno okruženje za razvoj publike kojemu je cilj jačanje sudjelovanja građana u kulturnim procesima
  • kvalitetne inicijative koje u manjim kulturnim sredinama potiču i razvijaju vlastitu glazbenu scenu, posebno tamo gdje kontinuitetom svog djelovanja oblikuju kulturni identitet te sredine
  • programi koji svojim sadržajnim aktivnostima pridonose osobnom razvoju pojedinaca i kvaliteti razvoja osobnih kreativnih potencijala
Posebne napomene:
Uzimajući u obzir epidemiološku situaciju uzrokovanu pandemijom koronavirusa koja donosi izazove kako u planiranju tako i u provedbi programa, odnosno omogućavanja njihove dostupnosti te nemogućnost realizacije programa uslijed bitno ograničene mobilnosti umjetnika i profesionalaca u području kulture, sve prijavitelje se upućuje da predlože programe koje je moguće realizirati obzirom na epidemiološka ograničenja, a posebno:
  • predlože i u troškovnik uključe različite mogućnosti održavanja programa uključujući kvalitetno i inovativno osmišljene digitalne sadržaje;
  • planiraju veći broj programskih aktivnosti manjih formata u kontinuitetu ili unutar veće programske cjeline;
  • održavaju programe na otvorenom i/ili u prostorima u kojima se može osigurati dovoljan razmak između posjetitelja sukladno epidemiološkim uvjetima;
  • osiguraju i u troškovnik uključe promidžbu, odnosno snažniju vidljivost i medijsku popraćenost prijavljenih programa;
  • što više surađuju s domaćim autorima i umjetnicima;
  • ostvaruju što veću suradnju s drugim manifestacijama iz srodnih umjetničkih područja s ciljem objedinjavanja proračuna programa, stvaranja partnerskih suradnji te razvijanja nove publike bilo u digitalnom ili fizičkom okruženju.
Stručno povjerenstvo za rock glazbu i klupske programe u Republici Hrvatskoj će prilikom razmatranja prijavljenih programa posebno vrednovati uključivanje gore navedenih smjernica u planiranje i provođenje programa.
 
3. Izvještaj o evaluaciji financiranih programa svih korisnika sredstava za prethodne godine. Prijavnice korisnika koji nisu izvršili dosadašnje obveze prema Ministarstvu kulture i medija neće se razmatrati.

4. Ispunjavanje formalnih uvjeta Javnog poziva i dostava svih propisanih obaveznih priloga.