Komunikacije i informacije
Osnovne smjernice rada programskog područja komunikacija i informacija uključuju poticanje slobodnog protoka informacija riječju i/ili slikom, jačanje infrastrukture usavršavanja stručnjaka zemalja u razvitku i onih država članica koje u cilju uspostavljanja demokratskog poretka prolaze kroz razdoblje društvenih promjena, te pitanja slobode izražavanja u informatičkom društvu, infoetike i razvoja komunikacija općenito.
Sve brži tehnološki razvitak podrazumijeva dvostruku zadaću UNESCO-a na ovom području: s jedne osiguranje pristupa tehnološkim dostignućima, a s druge razmišljanja o značaju i primjeni tehnološkog napretka na području odgoja i obrazovanja, znanosti, kulture i komunikacija.
Najveći programi u ovom segmentu UNESCO-ova djelovanja su:
Informacije za sve (Information for All - IFAP) koji je platforma za međunarodne smjernice diskusija na temu očuvanja informacija i univerzalnog pristupa istima, uključivanja svih slojeva u globalno informacijsko društvo.
U području zaštite dragocjenih zbirki i dokumenata važan je program Sjećanje svijeta (Memory of the World) koji je UNESCO pokrenuo 1991. godine s ciljem očuvanja i upoznavanja s rijetkim i ugroženim djelima pisane kulturne baštine od univerzalnog značaja, zalaže se za zaštitu vrijednih knjiga u bibliotekama i arhivima te na taj način služi također očuvanju povijesne kulturne baštine, kao na primjer dokumenata na papiru, mikrofilmova, tonskih snimaka i filmova, a posebno ugroženih i jedinstvenih zbirki.
Republika Hrvatska se, upisavši svoju nominaciju “Arhivi Dubrovačke Republike (1022.-1808.)”, 2023. godine pridružila Međunarodnom registru Sjećanje svijeta.
Međunarodni program za razvoj komunikacija (International Programme for the Development of Communication - IPDC) promiče slobodu, neovisnost i pluralizam medija, poglavito u zemljama u razvoju te tranziciji. Kroz razvoj medija pomaže jačanju analitičkih sposobnosti ljudi i njihovog učešća u demokratskoj vlasti.