- Objavljeno: 04.10.2023.
„Hrvatska nematerijalna kulturna baština na UNESCO-ovim listama" u zagrebačkom Etnografskom muzeju
Foto: HINA i MKM
4. listopada 2023. – Izaslanik ministrice kulture i medija, državni tajnik Ivica Poljičak otvorio je izložbu „Hrvatska nematerijalna kulturna baština na UNESCO-ovim listama" u zagrebačkom Etnografskom muzeju.
Državni tajnik je prigodom otvorenja izložbe izrazio poseban ponos jer je Hrvatska jedna od zemalja s najvećim brojem upisanih nematerijalnih kulturnih dobara. Istaknuo je kako je u 20 godina od donošenja UNESCO-ove Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, do danas, u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske upisano 217 nematerijalnih kulturnih dobara, od kojih je čak 21 upisano na UNESCO-ove popise nematerijalne kulturne baštine čovječanstva i registar dobrih praksi očuvanja nematerijalne kulturne baštine svijeta.„Takav uspjeh omogućen je uvrštavanjem kategorije nematerijalnih kulturnih dobara u Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara još 1999. godine, puno prije donošenja UNESCO-ove Konvencije, što Hrvatsku čini jednom od prvih zemalja u svijetu koja je imala legislativu prilagođenu toj vrsti baštine“, naglasio je državni tajnik Poljičak dodavši kako to možemo zahvaliti našim vrijednim stručnjacima, etnolozima i kulturnim antropolozima koji niz godina kontinuirano istražuju i dokumentiraju tradicijsku baštinu u Hrvatskoj.
Čestitajući autorima izložbe, državni tajnik Poljičak zahvalio je i svima koji vrijedno pridonose zaštiti i očuvanju nematerijalne kulturne baštine u Hrvatskoj, brojnim nositeljima, zajednicama, stručnjacima i znanstvenicima, entuzijastima i amaterima koji ulažući puno ljubavi i entuzijazma oživljuju i žive baštinu.
Autor izložbe koja je već u raznim oblicima obišla 40-ak zemalja, jest Matija Dronjić koji je prigodom otvorenja podsjetio kako je izložba nastala 2011. godine na poticaj Ministarstva kulture u organizaciji i provedbi Etnografskog muzeja u Zagrebu. Na izvješenim tiskanim tekstilnim plakatima s fotografijama pojedinog kulturnog dobra i popratnim tekstom danas posjetitelji mogu pronaći i QR kodove kojima mogu pristupiti nominacijskom filmu na službenom UNESCO-ovu YouTube kanalu.
U prostoru izložbe reproducira se glazba deset tradicijskih pjesama u izvedbi Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske Lado, čiji su članovi nastupili na svečanom otvorenju izvedbom nekoliko primjera hrvatske glazbene baštine na UNESCO-ovim listama.
Podsjećamo, Ministarstvo kulture i medija kao službeno tijelo koje provodi UNESCO-ovu Konvenciju iz 2003. godine otvorilo je mogućnosti sufinanciranja različitih programa i projekata očuvanja nematerijalne kulturne baštine. Tim se putem godišnje podupire otprilike 150 različitih aktivnosti diljem Hrvatske s otprilike 250.000 eura, što uključuje edukaciju i prenošenje tradicijskih znanja i vještina, dokumentiranje i istraživanje, popularizaciju i prezentaciju nematerijalnih kulturnih dobara i mnoge druge aktivnosti koje bogatu nematerijalnu baštinu čine živućom svakodnevnicom mnogih lokalnih zajednica. Od 2008. godine do danas financirano je više od 1000 realiziranih programa u iznosu od otprilike 1.600.000 eura.