- Objavljeno: 22.01.2025.
Više od 12 milijuna eura za programe izvedbenih umjetnosti, dramske i plesne umjetnosti, godišnje programe nacionalnih kazališta, programe u okviru projekta K-HNK te nacionalne festivale u 2025.
U 2025. godini, ukupnim iznosom od 12.022.404,70 eura Ministarstvo kulture i medija podržat će programe izvedbenih umjetnosti, dramske i plesne, godišnje programe nacionalnih kazališta, programe u okviru projekta K-HNK te nacionalne festivale.
1. Profesionalna kazališna djelatnost, suvremeni ples i pokret te suvremeni cirkus i programi kazališnog i plesnog amaterizma
Pregled odobrenih i odbijenih programa dostupan je na: https://min-kulture.gov.hr/?id=27214Za područje profesionalne kazališne djelatnosti, suvremenog plesa i pokreta te suvremenog cirkusa i programa kazališnog i plesnog amaterizma, u odnosu na prošlu godinu proračunska sredstava su povećana za 23,22 % kako bi se osigurao razvoj i napredak izvedbenih umjetnosti, potaknula i intenzivirala realizacija programa koji se ističu kvalitetom u svim segmentima njihove provedbe.
S ciljem održivosti, izvedivosti, izvrsnosti te međusobnog umrežavanja programa dodijeljena su sredstava za programe koji se ističu kvalitetom, a osobita pozornost dana je realizaciji premijernog programa javnih (regionalnih) kazališta i privatnih kazališnih družina (umjetničkih organizacija) kao daljnji poticaj decentralizaciji, regionalnom kulturnom razvoju i izvaninstitucionalnoj sceni. Najveći dio sredstava dodijeljen je kategoriji festivala i manifestacija za profesionalnu kazališnu djelatnost, premijernim i repriznim izvedbama u suvremenom plesu i pokretu te redovitim programima kazališnog i plesnog amaterizma.
Prikaz 1 - Usporedni prikaz odobrenih sredstava u 2025. i 2024. godini programa profesionalne kazališne djelatnosti, suvremenog plesa i pokreta te suvremenog cirkusa i programa kazališnog i plesnog amaterizma
Profesionalna kazališna djelatnost
Pregled odobrenih i odbijenih programa dostupan je na: https://min-kulture.gov.hr/?id=27214
Za programe potpore profesionalnoj kazališnoj djelatnosti pristiglo je ukupno 371 prijava, od kojih je podržano 312 programa u ukupnom iznosu od 2.573.580,11 eura.
U skladu s kriterijima kvalitete i kontinuiteta prijavljenih programa te njihovoj važnosti na lokalnoj i nacionalnoj razini, programe profesionalne kazališne djelatnosti vrednovalo je Kulturno vijeće za dramsku i plesnu umjetnost te izvedbene umjetnosti u sastavu: Miran Hajoš (predsjednik), Martina Petranović, Ivica Pucar, Robert Raponja i Joško Ševo.
Podržani su programi festivala i manifestacija (osim nacionalnih festivala), programi gostovanja javnih i privatnih kazališta, lokalne organizacije kazališnih gostovanja, godišnji programi javnih kazališta (premijere te izvedbe premijernih i repriznih naslova), godišnji programi privatnih kazališta (premijere te izvedbe premijernih i repriznih naslova) te ostali programi (kazališno-znanstveni skupovi, natječaji, nagrade i dr.). Osobito su podržani programi suradnje, koprodukcije i umrežavanja, inovativni programi kao i programi za djecu i mlade te inkluzivni programi.
Prikaz 2 - Raspodjela sredstava za programe profesionalne kazališne djelatnosti po potprogramskim djelatnostima u 2025. godini
Suvremeni ples i pokret te suvremeni cirkus
Pregled odobrenih i odbijenih programa dostupan je na: https://min-kulture.gov.hr/?id=27214
Na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi za 2025. godinu iz područja suvremenog plesa i pokreta te suvremenog cirkusa, od 249 prijavljenih, odobreno je 206 programa u ukupnom iznosu od 930.215,00 eura.
Stručno povjerenstvo za suvremeni ples i pokret te suvremeni cirkus u sastavu: Matija Ferlin (predsjednik), Snježana Abramović Milković, Leonard Jakovina i Antonia Kuzmanić, vrednovalo je prijavljene programe u skladu s kriterijima kvalitete i kontinuiteta programa, značenja na nacionalnoj i lokalnoj razini, inovativnosti te istraživačkog pristupa programa kao i programa namijenjenih djeci i mladima te inkluzivnih programa. Time se sustavno razvijaju i podržavaju dugoročni ciljevi: decentralizacija plesne scene, kontinuirana edukacija i daljnja profesionalizacija umjetnika.
Posebno vrednujući međusobnu suradnju i umrežavanje te iznova ističući kriterij izvrsnosti prijavljenih programa, povjerenstvo je naglasilo potrebu većeg uključivanja jedinica lokalne samouprave u financiranje gostujućih plesnih programa, primjerice u vidu osiguravanja prostora za izvedbe.
Sredstva za programe suvremenog plesa i pokreta odobrena su u sljedećim potprogramskim djelatnostima: festivali i manifestacije, gostovanja i lokalna organizacija gostovanja, premijerni i reprizni programi, ostali programi (rezidencijalni, edukativni i drugi programi).
Podržani su programi suvremenog cirkusa s ciljem osnaživanja i razvoja scene suvremenog cirkusa kao i većeg prepoznavanja i vidljivosti cirkuske umjetnosti, od festivala i manifestacija, pripreme cirkuskih predstava i repriznih izvedbi, do programa gostovanja, edukativnih i rezidencijalnih programa.
Prikaz 3 - Raspodjela sredstava za programe suvremenog plesa i pokreta te suvremenog cirkusa po potprogramskim djelatnostima u 2025. godini
Kazališni i plesni amaterizam
Pregled odobrenih i odbijenih programa dostupan je na: https://min-kulture.gov.hr/?id=27214
Na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi za 2025. godinu u kazališnom amaterizmu od prijavljenih 102, odobreno je 79 programa festivala i manifestacija, gostovanja te redovitog programa u ukupnom iznosu od 249.970,59 eura. U plesnom amaterizmu od prijavljenih 52, odobrena su 33 programa festivala i manifestacija, gostovanja te redovitog programa u ukupnom iznosu od 75.300,00 eura.
Programe kazališnog amaterizma vrednovalo je Kulturno vijeće za dramsku i plesnu umjetnost te izvedbene umjetnosti u sastavu Miran Hajoš (predsjednik), Martina Petranović, Ivica Pucar, Robert Raponja i Joško Ševo, dok je programe plesnog amaterizma vrednovalo Stručno povjerenstvo za suvremeni ples i pokret te suvremeni cirkus u sastavu Matija Ferlin, predsjednik, Snježana Abramović Milković, Leonard Jakovina i Antonia Kuzmanić, članovi.
Vijeće i Povjerenstvo su kao temeljne kriterije pri vrednovanju prijavljenih programa istaknuli kvalitetu i kontinuitet predloženog sadržaja te važnost programa na lokalnoj razini, uz naglasak na važnost potpore jedinica lokalne samouprave. Sufinancirani su programi koji pridonose raznovrsnosti, međusobnom umrežavanju, edukativnom doprinosu te razvoju amaterskog stvaralaštva.
Prikaz 4 - Raspodjela sredstava za programe kazališnog amaterizma po potprogramskim djelatnostima u 2025. godini
Prikaz 5 - Raspodjela sredstava za programe plesnog amaterizma po potprogramskoj djelatnosti u 2025. godini
2. Financiranje redovitog programa Hrvatskih narodnih kazališta i K-HNK
Pregled financiranih programa dostupan je na: https://min-kulture.gov.hr/?id=27212
Za 2025. godinu, Ministarstvo kulture i medija osiguralo je povećanja sredstava za godišnje programe hrvatskih nacionalnih kazališta u Zagrebu, Osijeku, Varaždinu, Rijeci i Splitu, koji će biti podržani s ukupnim iznosom od 4.223.339,00 eura.
Od tog iznosa, prema člancima 30. i 31. Zakona o kazalištima, Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, kao središnjoj nacionalnoj kazališnoj ustanovi dodijeljeno je 2.751.339,00 eura na temelju ugovora suosnivača Ministarstva kulture i medija i Grada Zagreba te HNK Zagreb.
Uz svoje godišnje programe, pet hrvatskih nacionalnih kazališnih kuća ostvarilo je tijekom 2024. godine uspješnu suradnju i u okviru projekta K-HNK koji nastavlja povezivati naša nacionalna kazališta. U okviru tog projekta koji se integralno provodi od 2023., u 2024. godini u okviru mreže hrvatskih nacionalnih kazališta realizirano je 45 gostovanja te 5 koprodukcija.
Kvalitet i broj koprodukcija povećao se u 2024. godini, što je trend koji se nastavlja i u prijavljenim programima za 2025. godinu. Model dinamičnije razmjene i distribucije programa komplementaran je prijavljenom godišnjem programu nacionalnih kazališnih kuća.
Ministarstvo kulture i medija u 2024. godini podržalo je projekt K-HNK s ukupnim iznosom od 1.058.894,22 eura, a za nastavak projekta K-HNK u 2025. godini Ministarstvo kulture i medija osiguralo je sredstva u iznosu od 1.400.000,00 eura. To će konzorciju nacionalnih kazališnih kuća omogućiti nastavak zajedničkog stvaranja novih produkcija i umrežavanja, dok će publika od Osijeka do Splita, preko Varaždina, Rijeke i Zagreba, u okviru ovog projekta imati priliku vidjeti baletne, dramske i operne uspješnice ostalih nacionalnih kazališnih kuća te nove zajedničke kreacije.
3. Nacionalni festivali u 2025. godini
Ministarstvo kulture i medija kontinuirano podupire festivale koji imaju značajan nacionalni i međunarodni utjecaj, ostavljajući vrijedan trag na hrvatskoj kulturnoj sceni. Riječ je o Dubrovačkim ljetnim igrama, Splitskom ljetu, Međunarodnom dječjem festivalu Šibenik, Osorskim glazbenim večerima, Pulskom filmskom festivalu, Međunarodnoj smotri folklora i Varaždinskim baroknim večerima koje će u 2025. godini sufinancirati s ukupnim iznosom od 2.570.000,00 eura.
Nacionalni festivali već godinama donose vrhunska umjetnička iskustva domaćoj i stranoj publici, spajajući suvremeni pristup s interpretacijama baštinskih tema, povezujući umjetnike različitih poetika i stavljajući hrvatsku umjetnost u međunarodni kontekst. Njihovi programi razvijaju se kroz uvođenje dodatnih sadržaja namijenjenih publici različitih generacija i kulturnih navika. Uz vrhunske umjetničke izvedbe koje postaju referentna mjesta hrvatske kulture, festivali imaju i važnu ulogu u povezivanju s lokalnim zajednicama te pridonose razvoju turističke ponude.
Prepoznajući njihov značaj i razvojne iskorake, Ministarstvo je za 2025. godinu povećalo financijsku podršku svim nacionalnim festivalima poput Osorskih glazbenih večeri koji ove godine obilježavaju polustoljetnu obljetnicu. Prepoznate su i vrednovane nove programske odrednice usmjerene prema čvršćem međunarodnom povezivanju, poput onih Dubrovačkih ljetnih igara. Jačanje veza festivala s lokalnim zajednicama i povezivanje s institucionalnom partnerskom mrežom, ključno je za repozicioniranje manifestacija poput Splitskog ljeta, Pulskog filmskog festivala, Međunarodne smotre folklora i Varaždinskih baroknih večeri.
71. Splitsko ljeto | 500.000,00 eura |
50. Osorske glazbene večeri | 140.000,00 eura |
55. Varaždinske barokne večeri | 130.000,00 eura |
59. Međunarodna smotra folklora Zagreb | 120.000,00 eura |
76. Dubrovačke ljetne igre | 1.100.000,00 eura |
65. Međunarodni dječji festival Šibenik | 180.000,00 eura |
72. Pulski filmski festival | 400.000,00 eura |
UKUPNO | 2.570.000,00 eura |