- Objavljeno: 23.04.2018.
Svečano otvorena Noć knjige
Sedma po redu manifestacija Noć knjige svečano je otvorena u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, uz sudjelovanje ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek, izaslanice predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, i ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak.
U pozdravnom govoru ministrica kulture čestitala je svim autorima, urednicima, prevoditeljima, kritičarima, knjižničarima, knjižarima, nakladnicima, a iznad svega čitateljima – Dan hrvatske knjige, obilježen u nedjelju 22. travnja, kao i Svjetski dan knjige i autorskih prava, koji se obilježava 23. travnja.
Ministrica Blaženka Divjak istaknula je kako je poticanje kulture čitanja, što je glavni cilj Noći knjige, izuzetno važno i za razvoj sustava obrazovanja teu sklopu kurikularne reforme. „Trebamo poticati naše učenike, studente, da čitaju i da čitaju ono što će im promijeniti život na bolje, bez obzira je li to u profesionalnom smislu ili da razumiju i kritički promišljaju svijet oko sebe ili jednostavno zato da budu plemeniti i da razviju svoj potencijal", kazala je Divjak, napomenuvši kako joj je osobito drago što je Ministarstvo Znanosti i obrazovanja ove godine značajno povećalo izdvajanje iz proračuna za opremu školskih knjižnica, te s 12 milijuna kuna posebno financira znanstvenu knjigu.
Organizatori Noći knjige su Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, portal za knjigu i kulturu Moderna vremena i Hrvatska udruga školskih knjižničara.
Ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice Tatijana Petrić istaknula kako se važnost i značaj te manifestacije očituje i u kontinuiranom rastu broja sudionika. "Broj uključenih raste iz godine u godinu, a s njima i naš optimizam kad su u pitanju knjige i čitanje. Naši su pogledi usmjereni prema budućnosti. Zamišljamo je kao mjesto i vrijeme u kojemu će svi rado posezati za knjigom, u kojemu će knjiga biti dostupna svakome. Danas ćemo barem na trenutak živjeti takvu budućnost", poručila je Petrić.
Simboličnim odbrojavanjem i lansiranjem rakete napravljene od knjiga, Noć knjige 2018. inaugurirao je predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara Mišo Nejašmić, poručivši kako je to simboličan način da se pokaže gdje bi htjeli naše društvo vidjetiu budućnosti.
U sklopu svečanosti otvorenja, predstavljeni su i rezultati istraživanja tržišta knjiga u Hrvatskoj, objavljeni rezultatilikovnoga natječaja za djecu „Ubaci knjigu u vremenski stroj!", koji je organiziran s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara, a na temu budućnosti knjigi otvorena izložba „Ugovor iz Marakeša: zašto je važan“.Ovom izložbom, koja je plod suradnje Hrvatskoga knjižničarskog društva, Hrvatske knjižnice za slijepe i Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, ukazuje se na važnost primjene Ugovora iz Marakeša u Republici Hrvatskoj za osobe koje su slijepe i slabovidne i za one koje imaju teškoće u čitanju standardnog (crnog) tiska.
Noć knjige 2018. održava se u čak 284 grada i mjesta diljem Hrvatske, u njoj sudjeluje više od 625 knjižnica, knjižara, nakladnika, odgojno-obrazovnih ustanova, kulturno-informativnih centara i drugih sudionika, koji su pripremili preko 1130 programa i akcija na zajedničku temu „Budućnost knjige“. (MK/Hina)