Rezultati Javnog poziva za predlaganje javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2025. godinu za programe vizualnih umjetnosti


Foto: Korisnici programskih sredstava Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske


20. prosinca 2024. - Prema rezultatima Javnog poziva za predlaganje javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2025. godinu na koji je pristiglo ukupno 347 prijava, odobreno je 214 programa vizualnih umjetnosti podržanih u ukupnom iznosu od 888.300,00 eura. U odnosu na 2024. godinu, iznos je povećan za 5,6 % što, uz nešto manji broj odobrenih programa, govori o snažnijem profiliranju programa, posebice u kategoriji cjelogodišnjih izložbenih programa, koji se prijavljuju objedinjeno te ukazuju na sve snažniji koncepcijski iskorak i strukturiranje izložbenog programa kao cjeline.

Prijavljene programe razmatralo je i vrednovalo Kulturno vijeće za vizualne umjetnosti u sastavu: Viktor Popović (predsjednik), Vanja Babić, Zoltan Novak, Snježana Pintarić i Valentina Radoš. Posebno su podržani programi koji pokazuju kontinuitet umjetničkog djelovanja i pridonose kulturnom razvitku u cjelini, programi koji imaju nacionalni karakter, programi koji pridonose decentralizaciji kulturnih aktivnosti, programi strukovnih udruženja te partnerski i suradnički programi.

Kao i prethodnih godina, a slijedom kontinuiranog praćenja razvoja programske djelatnosti vizualnih umjetnosti uz sve specifičnosti i opseg područja, pri odabiru programa, stavljen je poseban naglasak na dugoročno podizanje kvalitete i decentralizaciju programa vizualne kulture i umjetnosti. Ciljevi programske potpore vizualnim umjetnostima su: jačanje kreativnog područja u cjelini, kontinuirano podizanje razine organizacije i produkcije izložbi i umjetničke produkcije u cjelini, uspostave dugoročnih partnerstva i suradnji (posebice kada je riječ o razvoju relevantnih manifestacija iz područja vizualnih umjetnosti) te jačanje potpore kulturnim programima u manjim sredinama.

Primarni kriterij za vrednovanje ostaje kvaliteta programa čija realizacija predstavlja značajan doprinos hrvatskoj vizualnoj sceni, a koja ujedno omogućava vidljivost i dostupnost programa široj zajednici. S naglaskom na suvremeno umjetničko stvaralaštvo, bilježi se rast izložbenih aktivnosti i umjetničke produkcije na nacionalnoj razini te podizanje kvalitete postojećih centara uz jačanje organizacijskih i produkcijskih kapaciteta te uključivanje javnosti u procese vizualnog stvaralaštva.
 


 


Kao i prethodne dvije godine, cjelogodišnji izložbeni programi u istom galerijskom prostoru obavezno su svoj program prijavljivali na jedinstvenoj prijavnici s namjerom da se izložbeni programi sagledaju kao cjelina u kreativnom i koncepcijskom smislu te da se omogući optimalno financiranje koje je razmjerno kvaliteti realizacije izložbenog programa.

Dodatno, uvođenje Informacijskog obrasca o galeriji kao obaveznog priloga prijavi u potprogramskoj djelatnosti cjelogodišnjih izložbenih programa pokazalo se dobrom inicijativom i poslužilo je kao važan orijentir pri vrednovanju programa, što će kao analitički alat imati dodatnu važnost u budućnosti za još bolje profiliranje programa i usmjeravanje budućih potpora programima vizualnih umjetnosti.

U potprogramskoj djelatnosti manifestacija iz područja vizualnih umjetnosti podržan je niz relevantnih manifestacija i festivala koji kontinuirano obogaćuju prostor vizualnog djelovanja bilo na nacionalnoj ili lokalnoj razini te kreiraju prostor prepoznatljivosti, ali se i kontinuirano unapređuju, uz zadržavanje razine kvalitete i uključivanje zajednice. 

Uz podršku edukativnim i rezidencijalnim programima nastoji se ukazati na važnost kontinuiranog razvoja umjetničke zajednice, kao i osobnog umjetničkog razvoja umjetnika te jačanja potpore istraživačkom umjetničkom procesu.




Pregled odobrenih i odbijenih programa dostupan je na poveznici.

Pisane vijesti