Radni posjet ministra kulture Slavoniji

Ministar kulture Berislav Šipuš boravio je, 13. i 14. lipnja 2015. godine u radnom posjetu Osijeku i Vukovaru. Nakon sastanka s intendantom HNK u Osijeku Božidarom Šnajderom gdje je upoznat s planovima za nove programe osječkog kazališta, pogledao je predstavu Sumnjivo lice

 Branislava Nušića u režiji Olje Đorđević.
     Dana 14. lipnja 2015. u Muzeju likovnih umjetnosti u Osijeku obišao je izložbu Normandija – izvori  impresionizma koja se, nakon Galerije Klovićevi dvori u Zagrebu, a kao dio festivala Rendes – vous predstavlja Osječanima. Nakon radnih sastanaka s ravnateljem Državnog arhiva u Osijeku Sinišom Bjedovim, v.d. ravnateljem Muzeja Slavonije Grgom Markom Ivankovićem i zamjenikom Grada Osijeka Vladimirom Hamom na kojima se razgovaralo o novim razvojnim programskim i prostornim projektima, manifestaciji Osječko kulturno ljeto te podizanjem ukupne kulturne ponude Grada Osijeka, ministar Šipuš posjetio je Muzej vučedolske kulture u Vučedolu.
 

 
     Pripreme za svečano otvorenje stalnog postava tog iznimnog muzejskog projekta 30. lipnja 2015. pri samom su kraju. Kao temelj izgradnje budućeg Arheološkog parka Vučedol koji će objediniti kako visoku znanstveno-istraživačku, odgojno-obrazovnu, te turističku i sportsko rekreativnu, Muzej vučedolske kulture je prije svega muzej izgrađen i koncipiran po najvišim suvremenim muzeološkim standardima, a koji posjetiteljima otkriva fascinantne nalaze jedne kulture bakrenog doba čiji doprinosi definiraju razvoj svih kasnijih europskih kultura.
 


     Muzej vučedolske kulture dio je projekta Vukovar – Vučedol – Ilok što ga financira Vlada RH s 25 posto i Razvojna banka Vijeća Europe (CEB) sa 75 posto, te je dio nacionalne i regionalne strategije zaštite pokretne i nepokretne kulturne baštine i njezine obnove, a pripremila ga je 2004. godine stručna skupina pri Ministarstvu kulture. Dio Projekta Vukovar – Vučedol –  Ilok završen je 2011. kada je svečano otvorena obnovljena spomenička cjelina kompleksa dvorca Eltz u Vukovaru, dok je stalni postav današnjeg Gradskog muzeja Vukovar s novim muzejsko-galerijskim i multikulturalnim centrom otvoren 24. siječnja 2014. godine. U okviru obnove kompleksa dvorca Eltz uređen je perivoj dvorca a istražene su i obnovljene 4 barokne vlastelinske kurije. Osim kompleksa dvorca Eltz, u sklopu projekta Vukovar – Vučedol –  Ilok obnovljena je i povijesna barokna jezgra grada sa 12 istraženih i obnovljenih zgrada.

     Bogata kulturna baština u Republici Hrvatskoj, osim u turizmu, otvara prilike za razvoj i drugih djelatnosti vezanih uz kulturu i druga socio-ekonomska područja, koja mogu pridonijeti njihovom rastu na osnovama održivog razvoja. Održiva obnova kulturnih dobara potiče razvoj poduzetništva, prometa, znanosti, zaštite okoliša te pridonosi urbanom i regionalnom napretku, povećanju broja zaposlenih i jačanju socijalne kohezije pa su valorizacija i upravljanje kulturnim resursima s obzirom na njihov turistički i poslovni potencijal prepoznati i na razini Vlade RH, koja je projekt Arheološkog parka uvrstila u razvojne prioritete Republike Hrvatske.



     Tijekom popodneva ministar Šipuš obišao je i Gradski muzej u Vukovar gdje je, u suradnji s Festivalom francuske kulture u Hrvatskoj Rendes-vous, postavljena i izložba fotografija Philippea Ramettea Naopako. Također, ministar Šipuš sastao se s protonamjesnikom Markovićem, koji ga je upoznao s problemima i planovima obnove Srpskog kulturnog doma u Vukovaru. 
 
   Na kraju radnog vikenda u Slavoniji ministar kulture Berislav Šipuš, otvorio je 4. Bećarfest u Babinoj gredi koji njeguje i potiče na očuvanje tradicijskog vokalno-instrumentalnog napjeva Bećarca, a koji je od 2011. godine upisan i na UNESCO-ovu Listu zaštićene kulturne baštine. 



















































Najave