- Objavljeno: 20.09.2013.
Predstavljena knjiga Hrvatsko tradicijsko graditeljstvo
Predstavljanje knjige "Hrvatsko tradicijsko graditeljstvo" arhitekta Zdravka Živkovića, bio je prvi događaj u nizu zbivanja koji će se do 5. listopada održati u sklopu manifestacije „Dani europske baštine“, rekla je danas pomoćnica ministrice kulture Sanja Šaban u zagrebačkoj
Knjižnici Bogdana Ogrizovića gdje je, u nazočnosti autora, javnosti predstavljena ta knjiga.„Knjiga je plod autorova tridesepetgodišnjeg terenskog istraživanja u svim hrvatskim regijama. Služba za zaštitu kulturne baštine relativno je kasno počela vrednovati tradicijsko graditeljstvo, 1970-ih godina, točnije, 1972. godine započela je akcija sustavnog istraživanja i snimanja stanja ove vrste baštine, kroz trideset godina istraženo je oko tri četvrtine hrvatskog područja pri čemu je prikupljena ogromna građa koja se čuva u Upravi za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i u konzervatorskim odjelima. Društvena klima nije bila naklonjena ovoj vrsti baštine, smatrana je nazadnom, a sami baštinici, tj. vlasnici, bivali su posramljeni svojih starih kuća. U takvim uvjetima Služba je teško mogla što učiniti osim onoga što i je činila, dakle skupljala je građu, a to znači memoriju o ovoj vrsti baštine.
Ovo nije prva knjiga o tradiciji graditeljstva u Hrvatskoj, ali je prva koja donosi pregled graditeljstva na čitavom državnom području. Kako objavljivanje ove knjige pada u bolje vrijeme za tradicijsku kulturu od onoga posljednjih desetljeća, knjiga bi trebala dati impuls tom pozitivnom procesu,“ rekla je pomoćnica ministrice kulture Sanja Šaban.
Izdavač knjige je Uprava za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture, a recenzentica Aleksandra Muraj, znanstvena savjetnica na Institutu za etnologiju i folkloristiku, objasnila je kako je autor, premda po vokaciji arhitekt, spoznavanju fenomena hrvatskoga tradicijskog graditeljstva pristupio širokim kutem motrenja, uzimajući u obzir i ishode istraživanja drugih struka poput etnologije, arheologije, antropogeografije i historiografije.
„Zahvalni smo što je učinjenom sintezom gospodin Živković pridonio spoznavanju jednog dijela naše kulturne baštine, koja je dosad bila nedovoljno poznata pa kao takva i neadekvatnog vizira. A s obzirom na uočeni proces tog dijela hrvatskog krajolika, vrijednost Živkovićeva djela kao svojevrsnog povijesnog dokumenta time je značajnija,“ naglasila je Aleksandra Muraj.
Ishode spomenutih istraživanja Živković je pak, dodala je, dopunio vlastitim terenskim iskustvom dugogodišnjega arhitekta-konzervatora, ispunjenim neposrednim doticajima s objektima u brojnim hrvatskim selima, autentičnim doživljajem naselja, stambenih i gospodarskih zgrada te uređaja, te svakako ne kao posljednje, susreta s njihovim stanarima i korisnicima.
Po riječima recenzenta arhitekta Davora Salopeka, Živkovićevom knjigom dobili smo ne samo objektivnu valorizaciju stanja u ruralnoj arhitektonskoj baštini Hrvatske, nego i subjektivno viđenje vrednote te baštine u pristupu jednoga projektantski aktivnog arhitekta.
Kako je to u uvodu istaknuo autor, Hrvatska je zemlja bogata tradicijskim graditeljstvom, a to se može reći kada se na relativno malome prostoru kao što je Hrvatska nađe toliko različitih građevina.
Autora veseli i to što se hrvatski seljak više ne srami svoje tradicije već je štoviše svjestan kako mu je stara vrijedna kuća potencijalni kapital. Ipak, napominje, Hrvatska u takvom odnosu prema tradicijskom graditeljstvu zaostaje za Europom u kojoj taj proces traje već više od tri desetljeća.
Živković je posvjedočio kako je knjiga rezultat tri i pol desetljeća rada tijekom kojih se često na terenu susreo s činjenicom da je tradicijsko graditeljstvo opstalo uglavnom zato što su vlasnici takvih kuća bili siromašni te nisu mogli izgradili nove kuće. Iako je, rekao je, zbog te činjenica s vremenom bio sve žalosniji, ipak, istaknuo je, ovo istraživanje nikada ne bi prekinuo.
Zdravko Živković je rođen 1948. godine u Radoniću, a na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je 1973. godine. Bavi se zaštitom kulturne baštine i istraživanjem tradicijskog graditeljstva o čemu je objavio više knjiga te desetke stručnih radova i članaka u časopisima i novinama. Već tri desetljeća djeluje u ustanovama za zaštitu spomeničke baštine u kojima se posvetio istraživanju i revitalizaciji tradicijske arhitekture. (MK/Hina)
>>> Publikacija pdf.