- Objavljeno: 21.10.2016.
Otvoren 68. Međunarodni sajam knjiga u Frankfurtu
Najvažnija svjetska manifestacija posvećena knjizi i pratećim industrijama, 68. Međunarodni sajam knjiga u Frankfurtu, koja se odvija do nedjelje, 23. listopada, otvorena je u srijedu, 19. listopada 2016. Naših 17 nakladnika i sedmero mladih autora
Zoran Antičević, Ružica Aščić, Katja Grcić, Ivan Jozić, Valent Pavlić, Iva Tkalec i Borna Vujčić pod motom „Oni dolaze“ predstavljaju Hrvatsku.Tema je ovogodišnjega nastupa Republike Hrvatske Hrvatska: povijest – kultura – život. Tako se, uz nakladnike i autore, putem vizualnoga identiteta moderno uređenoga prostora predstavljaju i hrvatski dizajn, kulturni turizam te naše prirodne ljepote i znamenitosti. Na Sajmu sudjeluju ovi nakladnici: Alfa, Algoritam, Artizana, Dhar media, Evenio, Fraktura, Green Planet Travel, Hrvatska sveučilišna naklada, Kršćanska sadašnjost, Naklada Ljevak, Meandar Media, Naklada Pavičić, Naša djeca, Školska knjiga, Tekston, V.B.Z. i Verbum. Hrvatski nastup organizirali su Ministarstvo kulture RH i udruga Brod kulture iz Zagreba, a hrvatski prostor nalazi se u Paviljonu 5, štand D123. Sve vijesti o hrvatskome nastupu na Sajmu knjiga u Frankfurtu nalaze se na Facebooku, na adresi: www.facebook.com/Hrvatska.na.Sajmu.knjiga.u.Frankfurtu.
Na hrvatskome su štandu održane promocije knjiga Borne Vujčića Nužno zlo i Ivana Jozića Muška svinja. U četvrtak, 20. listopada, na programu su promocije knjiga Lee Brezar Izvan okvira (Postavljanje temeljnih načela u životu i poslovanju) i DA, I (Priručnik za preživljavanje – nakon padanja), potom knjiga pjesama Katje Grcić Nosive konstukcije i Zorana Antičevića Evanđelje tame. U petak, 21. listopada, predstavit će se knjiga Ive Tkalec 100 posto društveni odgoj i Valenta Pavlića Evanesco. U subotu, 22. listopada, na redu je promidžba knjige Bojana Meandžija Trči! Ne čekaj me... i Ružice Aščić Dobri dani nasilja. Uz Ministarstvo kulture, financijsku potporu hrvatskomu nastup na Sajmu knjiga omogućili su i HEP, Badel 1862, Zagrebačka pivovara, Stock i Hrvatska turistička zajednica.
Na frankfurtski sajam iz cijeloga svijeta pristižu izdavači, nakladnici, agenti, vlasnici autorskih prava, filmski producenti, knjižari, autori, prevoditelji kako bi surađivali i međusobno poslovali. Na Sajmu izlaže oko 7000 nakladnika iz više od 130 zemalja svijeta. Prva dva dana Sajma posvećena su poslovnim susretima, a potom se otvara najširoj publici. Ukupno ga posjeti oko 300.000 posjetitelja i 10.000 novinara iz cijeloga svijeta.
Zemlje počasni gosti Sajma ove su godine Kraljevina Nizozemska i belgijska pokrajina Flandrija, koje zajednički nastupaju uz slogan Sve ovo dijelimo (This is what we share). Svi dijelimo vrijednosti, stavove, ideje, strahove, dok se dijeljenju suprotstavljaju nesloga, sukob i agresija. Snaga književnosti proizlazi upravo iz činjenice da pruža nadu i sposobnost raskidanja okova i rušenja zidova tiranije, otvarajući ujedno mjesto dijalogu, na kojem se sve različitosti mogu susresti i u duhu tolerancije raspravljati.
U sklopu ovogodišnjega sajma knjiga, pomalo i pod pritiskom teških svjetskih zbivanja, organizirano je otprilike 4000 raznih događanja vezanih uz knjigu. Na službenome otvorenju spominjale su se tako migracije izbjeglica i problem njihove integracije te se pročitalo pismo turske spisateljice Asli Erdogan, koja je zatvorena u Turskoj zbog pružanja otpora premijeru Erdoganu. Bilo je govora i o budućnosti knjige i autorskim pravima, koja je u digitalnome dobu sve teže štititi.
Knjiga prolazi kroz teške trenutke: njemačka je nakladnička industrija u padu od 1,5 %, prodaje se više e-knjiga, ali za manje novaca. U doba „contenta“ svi postaju stvaratelji sadržaja pa je i sam Sajam svoj sadržaj proširio programom ARTS+ kojim želi „izići“ iz svijeta knjige i povezati se s drugim kreativnim industrijama. Pozornost se posvećuje i pojavama na granici raznovrsnih disciplina kao što je umjetna inteligencija koja sama razvija sadržaje i piše knjige, 3D tisak u arhitekturi i modi, virtualna stvarnost u muzejima i urbanom planiranju, čak i digitalne trgovine za kreativne proizvode. Ovogodišnji je počasni gost Sajma David Hockney, svjetski poznati slikar koji je među prvima još 80-ih godina prošloga stoljeća počeo „slikati“ s pomoću računala, a danas, iako u poznijoj dobi, slika s pomoću iPada.
U sklopu Sajma dodijelit će se Global Illustration Award, a održava se i izložba njemačkih ilustratora knjiga. Budući da je knjiga povezana i s filmskim biznisom i proizvođačima videoigara, njih Sajam također nastoji spojiti i umrežiti. Publika će tako imati priliku putem Pinteresta glasovati za najdraži neknjiški proizvod i izabrati najbolju knjigu. Intrigantan pogled u knjišku budućnost pruža i 3D knjiga u koju se ulazi s pomoću posebnih naočala, a čitatelj/gledatelj dobiva mogućnost uplitanja u radnju i razgovora s likovima. U Frankfurtu je i cijeli 3D paviljon s filmovima, videoigrama i virtualnom stvarnošću. Posjetiteljima je omiljena i Galerija okusa – paviljon s kuharicama i knjigama posvećenima hrani iz cijeloga svijeta te 3D kuhanjem i kušanjem! Frankfurt je, kako moto sajma knjiga upućuje, pravi globalni glavni grad ideja!
Službene fotografije sa Sajma pogledajte na
http://www.buchmesse.de/en/fbf/press/press_photographs
>>> Program Sajma knjiga u Frankfurtu.pdf