Održana radionica o jačanju kompetencija operativnih snaga sustava civilne zaštite za zaštitu kulturne baštine u izvanrednim situacijama u sklopu projekta CPforHEritage

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Foto: MUP i MKM



4. studenog 2024. - U sklopu projekta „Operativne snage sustava civilne zaštite za zaštitu kulturne baštine“ započela je radionica s ciljem jačanja kompetencija operativnih snaga sustava civilne zaštite za zaštitu kulturne baštine u izvanrednim situacijama.

Sudionicima se obratio ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine Tomislav Petrinec, koji je kazao kako je stradanje kulturnih dobara, od Domovinskog rata devedesetih godina, poplava u kontinentalnom dijelu Hrvatske, do nedavnih potresa s čijim se posljedicama još uvijek nosimo, dovelo do preispitivanja naše spremnosti na djelovanje u izvanrednim okolnostima, kao i ukazalo na potrebu jačanja međunarodne i međuresorne suradnje s ciljem ublažavanja štetnih utjecaja različitih nepogoda na kulturnu baštinu.

„Uz međunarodnu suradnju iznimno je važna upravo međuresorna suradnja na nacionalnoj razini. Stoga je ovaj projekt nov značajan korak u razvijanju uzajamne podrške među sustavima. Osobito je važno što će program radionice vama polaznicima pružiti sveobuhvatnu sliku djelovanja obaju sustava, upoznati vas s procedurama reagiranja, standardnim operativnim postupcima kao i procesima oporavka nakon katastrofa“, istaknuo je Petrinec obraćajući se polaznicima te izrazio uvjerenje da nas upravo razmjena iskustava i perspektiva iz različitih disciplina može uspješno dovesti do boljeg razumijevanja rizika na kulturnoj baštini, a samim time i unaprjeđenja zajedničkog reagiranja u slučajevima velikih nesreća i katastrofa.

Otvaranju radionice prisustvovao je i ravnatelj civilne zaštite dr. sc. Damir Trut, koji je tom prilikom istaknuo važnost ove tematike u kontekstu nekoliko recentnih događaja.

„Ravnateljstvo civilne zaštite, imajući na umu važnost segmenta zaštite kulturne baštine, odmah je, pri izradi prvog ustroja, uspostavilo posebnu cjelinu koja se bavi problematikom zaštite kulturne, ali i kritične infrastrukture jer cijeli svijet, pa tako i naša zemlja, posljednjih se godina suočava sa sve intenzivnijim i sve češćim velikim nesrećama i katastrofama, ponajprije uzrokovanim klimatskim promjenama, što je jednostavno nametnulo potrebu uspostave učinkovitog upravljanja rizicima od katastrofa u svim fazama, od preventive, odgovora, do ranog oporavka“, kazao je Trut.

Također je istaknuo značenje suradnje s domaćim i međunarodnim institucijama kako bi se omogućila razmjena iskustava, primjera dobre prakse i naučenih lekcija, odnosno kako bismo na nacionalnoj, ali i na globalnoj razini izgradili otpornost društva, a time i zaštitili naša kulturna dobra. Tom je prilikom posebno zahvalio predavačima iz Italije i Portugala, koji će na radionici podijeliti iskustva i naučene lekcije iz svojih zemalja. Zaključio je kako je cilj ove radionice dobiti kvalificirane stručne timove za evakuaciju i pohranjivane kulturnih dobara s područja zahvaćenih velikim nesrećama i katastrofama, ali i podizanje svijesti javnosti o važnosti zaštite kulturne baštine, što zahtijeva kontinuiran rad i edukaciju. 

U programu radionice, koja će trajati do 8. studenog i održavati se u Zagrebu, Sisku i Petrinji, sudjelovat će 30 pripadnika operativnih snaga sustava civilne zaštite (Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, HGSS-a i vatrogasaca) te 10 stručnjaka iz područja zaštite i očuvanja kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija. Radionica se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela te simulacijske vježbe spašavanja umjetnina kako bi se obučili kvalificirani stručni timovi za evakuaciju i pohranjivanje kulturnih dobara s područja zahvaćenih velikim nesrećama i katastrofama.

Radionica je dio zajedničkog projekta Ravnateljstva civilne zaštite i Ministarstva kulture i medija, financiranog u okviru Mehanizma unije za civilnu zaštitu vrijednosti 378.646,27 eura, kojim se nastoji unaprijediti postojeće kompetencije operativnih snaga civilne zaštite, u suradnji sa sektorom kulture, za zaštitu kulturne baštine u izvanrednim situacijama.
 



Pisane vijesti