Odgovor Ministarstva kulture vezano uz navode nezadovoljnih korisnika sredstava proračuna Republike Hrvatske

Slijedom navoda Inicijative „Dosta je rezova“ koja javnosti upućuje svoje nezadovoljstvo vezano uz objavu rezultata „Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2019. godinu“

te njihovih izjava u kojima Ministarstvo kulture prozivaju za smanjenje proračunskih izdvajanja, ponavljamo kako smo više puta izvijestili javnost da je proračun Ministarstva kulture u mandatu ove Vlade povećan.

Proračun je povećan u apsolutnom iznosu i u postotku u odnosu na državni proračun tako da ne stoji tvrdnja da se provode rezovi. Upravo suprotno, izvorna proračunska sredstva u dvije godine povećana su za oko 100 milijuna kuna, a samo kroz Europski socijalni fond i  pozive na dostavu projektnih prijedloga „Umjetnost i kultura za mlade", „Umjetnost i kultura 54 +“ i „Kultura u centru - potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi“osigurano više od 90 milijuna kuna za programe poticanja participacije u kulturi. Ukupno je za sva tri poziva ugovoreno 63 projekata za Organizacije civilnog društva, 15 projekata za Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i 25 projekta za Ustanove u kulturi.
 
Ministarstvo kulture kroz Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske sufinancira programe s obzirom na broj prijavljenih programa na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi te raspoloživa sredstva. U proračunu inovativnih umjetničkih i kulturnih praksi (7.000.000 kuna) uključeno je financiranje programa rock glazbe i klupskih programa (1.000.000 kuna) te od 2018. godine izravno se potiče stvaralaštvo vizualnih umjetnika kako bi se osnažilo njihovo djelovanje upravo u polju suvremenih umjetničkih praksi (1.000.000 kuna).
Zbog uspostave novog načina planiranja i ugovaranja programa ustanova u nadležnosti Ministarstva kulture kojima je osnivač Republika Hrvatska, objavljeni rezultati Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi za 2019. godinu ne uključuju programska sredstva tih ustanova. Njihovi programi bit će objavljeni zasebno na web stranici Ministarstva.
 
Sredstva za financiranje Zaklade Kultura nova osiguravaju se u proračunu Ministarstva kulture, a  na godišnjoj se razini kontinuirano povećavaju. Ukupno je za 2019. godinu Zaklada distribuirala sredstva u iznosu od 9.752.570,08 kuna za provedbu 141 programa/projekta organizacija civilnog društva na području suvremene kulture i umjetnosti.
 
Napominjemo i kako će nadležna Kulturna vijeća razmotriti zaprimljene prigovore na rezultate Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2019. godinu s dužnom pažnjom te će se potom donijeti konačne odluke o sufinanciranju programa putem navedenog poziva. Napominjemo i kako je Ministarstvo na „Poziv za financiranje javnih potreba u kulturi za 2019. godinu“ zaprimilo oko 8.000 pojedinačnih zahtjeva, odobreno je oko 4.000 programa, a primili smo stotinjak žalbi od kojih je veći dio već riješen.
 
U kontekstu svega navedenog vidljivo je kako se u proteklom razdoblju za organizacije civilnog društva koje djeluju na području kulture i suvremene umjetnosti otvorio čitav niz mogućnosti za financiranje vlastitih projekata javnim sredstvima na nacionalnoj razini (Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi RH i drugi javni pozivi Ministarstva kulture, Kreativna Europa, Zaklada Kultura nova, Europski socijalni fond, Zaklada za razvoj civilnog društva…).
 
Ministarstvo kulture podržava i potiče sustav komplementarnog financiranja kojeg smatramo neophodnim za jačanje sektora. Jednako tako, sredstva nastojimo usmjeriti i prema organizacijama koje još nemaju u cijelosti izgrađene kapacitete već se razvijaju i nastoje i u dislociranim i manje razvijenim područjima razviti aktivnosti važne za lokalne sredine – komparativnom analizom prijava i odobrenih programa u području Inovativnih kulturnih i umjetničkih praksi (za 2018. i 2019. godinu) uočen je rast novoosnovanih prijavitelja ( u ovoj godini 20%), što smatramo iznimno ohrabrujućim i pozitivnim podatkom.
 
Smatramo neprihvatljivim da se nezadovoljstvo pojedinim odlukama može uopćiti tvrdnjom o  netransparentnosti odlučivanja. Način donošenja odluka utemeljeno je na Zakonu o kulturnim vijećima donesenim 2004. godine. Ministarstvo kulture je za ovu godinu najavilo donošenje Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi koji će unaprijediti proces donošenja odluka.

Najave