Memorijalnim skupom odana počast vrijednom opusu ugledne međunarodne znanstvenice Biserke Cvjetičanin

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Foto: IRMO / MKM


4. listopada 2024. - U organizaciji Centra CULTURELINK  Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO) u Kući Europe u Zagrebu održan je memorijalni skup pod nazivom Kulturna raznolikost, mreže i kulturne politike: Nasljeđe kulturnog optimizma Biserke Cvjetičanin posvećen toj istaknutoj znanstvenici čiji je rad u području kulturnih politika ostavio dubok trag na domaćoj i međunarodnoj sceni.

Sudjelujući na skupu, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek, kao dugogodišnja suradnica dr. sc Biserke Cvjetičanin, ne samo u IRMO-u nego i u nizu drugih nacionalnih i međunarodnih projekata, posebno je istaknula njezin velik doprinos u području kulturnih politika te pokretanje Međunarodne mreže za suradnju CULTURELINK. Ministrica je naglasila kako je prije razvoja interneta i širenja društvenih mreža Biserka Cvjetičanin stvorila najveću globalnu mrežu za suradnju u području kulture i pozicionirala Zagreb i Hrvatsku kao jedan od globalnih centara izvrsnosti za istraživanje kulture i kulturnih politika, što se posebno cijenilo i na međunarodnim platformama jer su se u okviru CULTURELINKA razvili  i stasali brojni uspješni i svjetski priznati znanstvenici i istraživači.
 
Ministrica je također podsjetila na velik doprinos Biserke Cvjetičanin, koja je kao zamjenica bivšeg ministra kulture dr. sc. Antuna Vujića postavila nove temelje u pristupu bavljenju kulturnim politikama, koji se uvelike promijenio ulaskom Hrvatske u Europsku uniju. Ministrica se s posebnom zahvalnošću osvrnula na kolegijalnost i empatiju Biserke Cvjetičanin,  koja je svoj veliki radni i životni elan te entuzijazam i znanje nesebično dijelila s mlađim kolegama. „Kao što je moja karijera u velikoj mjeri nadahnuta, potaknuta i pomognuta Biserkinim znanjem, entuzijazmom i pristupom, tako je pomagala i svim ostalim kolegama i suradnicima“, istaknula je ministrica podsjetivši kako je takvim pristupom utrla put  nizu istraživača i istraživačica kulturnih politika. Ministrica je zato istaknula kako odlaskom takvih osoba ostane ogromna praznina, ali ostaje ogroman ljudski, a u njezinom slučaju i intelektualni kapital te je svatko od nas dužan to ljudsko i intelektualno nasljeđe prenositi dalje. 
 
Uz ministricu na otvorenju skupa govorila je i voditeljica Odjela za kulturu i komunikacije IRMO-a dr. sc. Aleksandra Uzelac i izvršna direktorica Centra „Miko Tripalo“ Vanja Mladineo.
 
Prigodnim videopodsjetnikom organizatori skupa podsjetili su na bogat i plodan znanstveni opus Biserke Cvjetičanin, koja se nakon  doktorata na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu iz područja afričkih studija usavršavala na Sorbonni te na Sveučilištu u Londonu. Podsjećamo, u višedesetljetnoj, impresivnoj znanstvenoj karijeri na hrvatskom, engleskom i francuskom jeziku objavila je više od tri stotine znanstvenih radova, knjiga i članaka o kulturnom razvoju i politikama, kulturnoj raznolikosti i međukulturnoj komunikaciji te je redovito vodila i sudjelovala u nizu istraživačkih programa i projekata u okviru UNESCO-a i Vijeća Europe. U zagrebačkom Institutu za razvoj i međunarodne odnose bila je dugogodišnja voditeljica Odjela za kulturu i komunikacije, a bila je i zamjenica ministra kulture početkom 2000-ih. Nositeljica je najvišeg francuskog odličja Légion d’honneur dodijeljenog 2003. godine za zasluge u promicanju međunarodne kulturne suradnje.


 

Pisane vijesti