- Objavljeno: 17.10.2019.
Međunarodna znanstvena konferencija Nematerijalna baština izazov za politiku upravljanja i prikupljanja u povodu obilježavanja Međunarodnog dana nematerijalne kulturne baštine
Otvorena je višednevna međunarodna znanstvena konferencija Nematerijalna baština izazov za politiku upravljanja i prikupljanja u četvrtak, 17. listopada 2019. godine u Muzeju Mimara, koja se održava u povodu obilježavanja Međunarodnog dana nematerijalne kulturne baštine
koji se obilježava 17. listopada, na dan kada je 2003. godine u Parizu prihvaćena UNESCO-ova Konvencija za očuvanje nematerijalne kulturne baštine.U ime organizatora okupljene je pozdravila ravnateljica Etnografskog muzeja Zagreb i predsjednica Regionalne muzejske alijanse za jugoistočnu Europu ICOM SEE (2017. – 2019.) Goranka Horjan, a ispred Ministarstva kulture govorio je pomoćnik ministrice Davor Trupković.
Čestitavši organizatorima i svim sudionicima te izrazivši zadovoljstvo što se upravo u Hrvatskoj održava važna internacionalna konferencija kojom će se kroz diskusije razmijenjivati profesionalna iskustva, pomoćnik ministrice istaknuo je kako izgradnjom kulturnih mostova između lokalnih zajednica i ljudi, a samim time i između zemalja, ICOM ispunjava svoju ulogu jedne od najvažnijih međunarodnih organizacija, a zajedno s UNESCO-om ulaže puno napora kako bi sačuvao i materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu čovječanstva.
"Ponosni smo da u Hrvatskoj imamo 170 elemenata nematerijalnih kulturnih dobara upisanih u Registar kulturnih dobara RH i čak 17 nematerijalnih dobara na tri popisa UNESCO-a" dodao je Trupković te izrazio nadu da će ove aktivnosti biti dobar temelj za nastavak prethodne i početak nove suradnje kako na nacionalnoj tako i na međunarodnoj razini.
Ravnatelj Instituta za etnologiju i folkloristiku, umjetnički ravnatelj Međunarodne smotre folklora te član Nacionalnog komiteta za nematerijalnu kulturnu baštinu pri Ministarstvu kulture Tvrtko Zebec otvorio je uvodni panel s temom Kako promovirati Međunarodni dan nematerijalne baštine.
Cjelodnevna rasprava nastavila se panelima na temu Izazovi u prikupljanju i dokumentiranju nematerijalne baštine te Nematerijalna baština i zajednice.
Tijekom višednevne konferencije rasprava će se nastaviti kroz panele na teme: Muzejski management i izazovi dekolonizacije i restitucije; Održiva rješenja za ICH te Kako osigurati prijenos znanja i vještina na mlađe generacije, a bit će zaključena stručnim obilaskom terena u Sloveniji.
Konferencija je prilika za ojačavanje UNESCO-ovih i ICOM-ovih strateških ciljeva vezanih uz nematerijalnu kulturnu baštinu, a govorit će se o izazovima pred kojima se nalaze muzeji prilikom predstavljanja nematerijalne kulturne baštine. Konferencija će se fokusirati na management i sakupljačku politiku koja se odnosi na najosjetljiviju vrstu baštine, a koja se vrlo često koristi u kulturnom turizmu i izložena je mnogobrojnim zahtjevima.
Putem predavanja, ali i radionica, projekcije filmova, formalnih i neformalnih rasprava među stručnjacima, sudionicima ove konferencije bit će omogućen uvid u najnovije smjernice vezane uz nematerijalnu baštinu na svjetskom ali i nacionalnom te gradskom nivou.
Organizatori konferencije su ICOM SEE i Etnografski muzej Zagreb, partneri konferencije su nacionalni komiteti za muzeje - ICOM Hrvatska, ICOM Slovenija i Muzej Mimara, Comcol i Intercom, a potporu projektu dalo je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske te Grad Zagreb.