- Objavljeno: 14.02.2014.
Europska prijestolnica kulture 2020 - novosti i radionice
U očekivanju potvrde pravnog okvira kojim će Europska komisija Republici Hrvatskoj odnosno Ministarstvu kulture otvoriti mogućnost raspisivanja natječaja za Europsku prijestolnicu kulture 2020. godine, želimo Vas obavijestiti o sljedećim koracima i aktivnostima kojima svim
našim gradovima i zainteresiranoj javnosti želimo približiti mogućnosti, prednosti, ali i rizike koje projekt Europske prijestolnice kulture nosi sa sobom.Novom Odlukom Europskog parlamenta i Vijeća bit će utvrđeni redoslijed europskih zemalja čiji će se gradovi moći kandidirati za Europsku prijestolnicu kulture u razdoblju od 2020. do 2033. godine i natječajna pravila i procedure koja će vrijediti u tom razdoblju. Neformalnim je sporazumom između stalnih predstavnika država članica odlučeno da će se zadržati opća struktura trenutno važećeg koncepta Europske prijestolnice kulture.
Novom je odlukom zadržana opća struktura sadašnje inicijative kao i određeni broj postojećih elemenata kao što su kronološki red po kojem države članice imaju pravo ugostiti Europsku prijestolnicu kulture, selekcija temeljena na kulturnim programima u trajanju od jedne godine stvorenim specijalno za događanje, kvalificiranost gradova što može uključivati i okolicu, te postupak selekcije u dvije faze. Jedna važna razlika odnosi se na postupak samog svečanog proglašenja: od 2020. nadalje izabrane će gradove, nakon odluke međunarodnog ocjenjivačkog suda proglasiti izravno dotična država članica. Akt imenovanja bit će formaliziran objavom imena grada u službenom listu EU.[1]
Ostale izmjene uključuju mogućnost sudjelovanja gradova država kandidata i potencijalnih kandidata, strože i detaljnije kriterije selekcije, snažniji naglasak na dugoročni učinak akcije te jačanje europske dimenzijtae. Stručnjaci država članica bit će i dalje uključeni u rad europskog panela odgovornog za selekciju i monitoring gradova i imat će isti status kao europski stručnjaci.
U narednom razdoblju hrvatske gradove koji se žele prijaviti na natječaj za naslov Europske prijestolnice kulture očekuje objava natječaja koji će Ministarstvo kulture RH raspisati najvjerojatnije u mjesecu svibnju 2014. godine, a potom i period od 10 mjeseci u kojem svi zainteresirani gradovi pripremaju natječajnu dokumentaciju i podnose prijavu kojom svoj grad kandidiraju za Europsku prijestolnicu kulture. Nakon toga slijedi prvi sastanak izbornog povjerenstva, odnosno panela koji čine deset europskih stručnjaka s mogućnošću imenovanja do dva nacionalna stručnjaka iz države članice za koji se proglašava EPK. Do sada se ocjenjivački panel sastojao samo od deset europskih stručnjaka, dok će novi pravni okvir nuditi mogućnost imenovanja do dva nacionalna stručnjaka koji ce se pridružiti europskom panelu. Izborno povjerenstvo odabire gradove kandidate za uži krug koji završava 2016. godine kada će biti proglašena Europska prijestolnica kulture za 2020. godinu.
Primjeri dosadašnjih dobrih praksi pokazuju kako ovaj projekt u svojoj pripremi i provedbi obuhvaća puno više od samih kulturnih institucija i događanja. U njemu veliku prednost i dobrobit prepoznaju sve razine društva - od gospodarstva, turizma, obrazovanja do sporta, ekologije i šire. Ministarstvo kulture RH i dalje nastavlja aktivno sudjelovati u pripremama hrvatskih gradova za kandidaturu za Europsku prijestolnicu kulture te uz već niz održanih seminara i radionica pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže na zajedničkom predstavljanju potprograma Kultura programa Kreativna Europa i projekta Europske prijestolnice kulture.
Za sada su potvrđena predstavljanja:
- 14. veljače u Splitu (Centar za cjeloživotno obrazovanje i kulturu Zlatna Vrata),
- 21. veljače u Rijeci (Filozofski fakultet u Rijeci) i
- 27. veljače u Dubrovniku (Velika vijećnica Grada Dubrovnika).
U pripremi je predstavljanje programa i u ostalim gradovima Hrvatske čiji će raspored biti objavljen na Internet stranicama Ministarstva kulture RH.
Koristimo ovu priliku kako bismo najavili i cjelodnevni seminar u Zagrebu pod nazivom „Što za Hrvatsku znači naslov Europske prijestolnice kulture 2020.“ na kojem ćemo najaviti korake koji nas očekuju u projektu Europske prijestolnice kulture. Seminar će najvećim dijelom biti usmjeren na mogućnosti korištenja strukturnih fondova i sudjelovanje u europskim programima, u svrhu bolje financijske i operativne sinergije pri realizaciji projekta Europske prijestolnice kulture. Seminar će se održati 5. ožujka 2014. godine u Zagrebu, a detalji o rasporedu i mjestu događanja će biti naknadno objavljeni.