Crna Gora: Podrška suradnji i jačanje kulturnog zajedništva

U Crnoj Gori održani: 6. Konferencija ministara kulture jugoistočne Europe - "Most prema zajedničkoj budućnosti" i godišnji sastanak Savjeta ministara kulture JI Europe.

Dana 23. travnja 2010. na Cetinju u Crnoj Gori održana je 6. konferenciji ministara kulture jugoistočne Europe - Most prema zajedničkoj budućnosti pod pokroviteljstvom UNESCO-a na kojoj su sudjelovali ministri kulture Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Albanije, Srbije, Slovenije, Bugarske, Makedonije, Rumunjske, te visoki dužnosnici iz regije, predstavnici UNESCOa i Talijanske republike. Prva ministarska konferencija održana je 2004. godine u Mostaru kada je usvojen Mostarski akcijski plan dok je ove godine međunarodna radna skupina pripremila i revidirala prijedlog novog Akcijskog plana koji je prihvaćen. Na konferenciji je uz Akcijski plan potpisana i Deklaracija iz Cetinja. Ministar kulture mr. sc. Božo Biškupić na konferenciji je održao zapažen govor naglašavajući važnost i značaj suradnje u regiji na području zaštite i promicanju kulturne baštine Jugoistočne Europe podsjetivši na zajednički projekt nominacije stećaka za uvrštenje na popis svjetske kulturne baštine.
 
Dana 24. travnja 2010. na Cetinju je održan godišnji sastanak Savjeta ministara kulture JI Europe na kojem su sudjelovali ministri kulture i visoki dužnosnici država članica Savjeta: Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Hrvatske, Grčke, Makedonije, Rumunjske, Srbije i Turske, te kao promatrači predstavnici Austrije, Europske komisije i Vijeća Europe.
 
Teme ministarskog sastanka bile su: budućnost kulturne i prirodne baštine, regionalna strategija u kulturi s naglaskom na kulturnu baštinu, razvoj inicijative SMK JIE te proširenje Savjeta novim članicama.
 
Ministar kulture RH mr. sc. Božo Biškupić u svom izlaganju istaknuo je kako se Regionalni program, za kulturnu i prirodnu baštinu u jugoistočnoj Europi, kao zajednička inicijativa Vijeća Europe, Europske komisije i država članica Savjeta ministara kulture jugoistočne Europe, pokazao kao vrlo uspješan mehanizam promicanja i zaštite baštine, jer se od početka inicijative do sada generirao niz projekata i aktivnosti s ciljem doprinosa socijalnom i ekonomskom razvoju u zemljama jugoistočne Europe.Hrvatska ovim programom također nastoji ojačati svoju povezanost sa susjednim državama te istaknuti karakter svoje kulturne baštine kao komponente suradnje zemalja jugoistočne Europe sa srednjoeuropskim i mediteranskim prostorom.
 
Suradnjom na svim razinama, međunarodnim, regionalnim i lokalnim, Ministarstvo kulture RH sve više nastoji osigurati preduvjete za gospodarsko korištenje kulturne baštine, odnosno da se kulturna dobra više koriste kao resurs koji donosi prihode, jer je i to jedan vid senzibiliziranja šire javnosti prema potrebi očuvanja kulturnih dobara, te se tako i sama baština počinje više cijeniti. Hrvatska podržava nastavak projekta „Ljubljanski proces II“ u kojoj vidi priliku šire primjene metodologije u drugim dijelovima zemlje gdje bi pojedini elementi kulturne baštine sagledani na ovakav način pridonijeli lokalnom razvoju.
 
Po završetku sastanka ministri su usvojili Deklaraciju o kulturnoj suradnji Savjeta ministara kulture Jugoistočne Europe čime su potvrdili spremnost za aktivnom provedbom Akcijskog plana kao i zajedničkih programa i aktivnosti u svim područjima kulture i umjetnosti.
 
Ministri su izrazili spremnost za nastavkom suradnje na polju zaštite i revitalizacije kulturne i prirodne baštine uključujući suradnju temeljenu na rezultatima Regionalnog programa o kulturnoj i prirodnoj baštini u JIE 2004.-2008. RPSEE, promicanje kulturne i jezične raznovrsnosti zemalja i naroda u JIE te očuvanju kulturne baštine kao glavnog pokretača za komunikaciju naslijeđa budućih generacija s posebnim naglaskom na usvajanje i primjenjivanje svih relevantnih dokumenta UNESCO-a i Vijeća Europe. Pozdravljena je inicijativa za stvaranjem sinergije između projekata Savjeta i projekata drugih regionalnih inicijativa podržanih od strane UNESCO-a.
 
Ovim sastankom završava se jednogodišnje predsjedanje Crne Gore ovom najvažnijom regionalnom inicijativom u regiji. Države članice Savjeta podržale su priključenje Republike Slovenije ovoj značajnoj regionalnoj inicijativi koja teži razvitku Jugoistočne Europe.
 
Nakon završetka sastanka ministar kulture, sporta i medija Crne Gore g. Branislav Mićunović otvorio je izložbu suvremene umjetnosti u Centru za suvremenu umjetnost (palača kralja Nikole). Izložbu pod nazivom ‘’Looking forward: South – Easter Europe Contemporary Art’’ iniciralo je Ministarstvo kulture, sporta i medija Crne Gore, a sudjelovali su umjetnici svih zemalja članica Savjeta. Kao hrvatski predstavnici sudjelovali su akademski slikari Snježana Ban, Tea Hatadi i Stipan Tadić, a nacionalni selektor izložbe bio je izv. prof. Dalibor Jelavić.
 


Najave