- Objavljeno: 21.07.2017.
51. međunarodna smotra folklora „Etnografska baština Banovine i Pounja"
Svečana priredba 51. međunarodne smotre folklora „Etnografska baština Banovine i Pounja" počela je u petak, 21. srpnja 2017. godine na zagrebačkom Gradecu.
FOTO: HINA
Sudionicima priredbe obratili su se izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora Irena Petrijevčanin Vuksanović, državni tajnik u Ministarstvu kulture Krešimir Partl i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Državni tajnik Krešimir Partl istaknuo je kako je 51. međunarodna smotra folklora „baštinik tradicije i nasljednik onih smotri pučke kulture koje su odigrale jednu od presudnih uloga u očuvanju nacionalnog identiteta.“
„Izgrađivana je svijest o potrebi njegovanja našeg pučkog blaga, ali i želja za upoznavanjem drugih tradicija“, rekao je državni tajnik Krešimir Partl i dodao kako je malo „zemalja u svijetu koje se mogu dičiti takvom raznolikošću, takvim bogatstvom folklornog blaga kao što to može naša domovina Hrvatska. Narod velike kulture i starih korijena prepoznaje se po tom civilizacijskom kodu, a on ostaje jednim od kamena međaša naše prošlosti , ali i budućnosti.“
Na priredbi nastupaju kulturno-umjetnička društva iz Majura, Hrvatske Dubice, Divuše-Dvora, Donje Budičine, Hrvatskog Čuntića, Gornjeg Viduševca, Jabukovca, Selišta Kostajničkog, Hrvatsovice, Bobovca, Grede Sunjske, Košutarice, Bresta Pokupskoga i Graberja.
Etnografska baština Banovine i Pounja osnovna je tema ovogodišnje međunarodne smotre folklora, koja na jednom mjestu okuplja svu raznolikost ovog područja, bogatstvo izričaja i duha lokalnih zajednica. Otkriva širok raspon i bogatstvo od odijevanja do pjesme, plesa i glume i običaja - od jednostavnih bijelih nošnja s malo veza kod Čuntićanki, do pokupskih bogatih svilom vezenih žarkih i zagasitijih s baroknim uzorcima krupnih ili sitnih cvjetnih motiva.
Međunarodna smotra folklora održava se u Zagrebu od 1966. godine. Prikazuje i afirmira tradicijsku kulturu i folklor brojnih domaćih i stranih sudionika. U suvremenoj Hrvatskoj postala je dijelom svjetskoga pokreta za očuvanje kulturne baštine, koji predvodi Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO). Odlukom Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Grada Zagreba 2014. godine Smotra je proglašena festivalskom priredbom nacionalnog značenja.
Program 51. međunarodne smotre folklora traje pet dana, a čine ga scenske priredbe, radionice, koncerti etnoglazbe i crkvenog pučkog pjevanja te izložbe. Osim na glavnom zagrebačkom trgu, nastupi folklornih skupina održavaju se i na sceni Gradeca, a sudionici nastupaju i izvan Zagreba. (MK/Hina)