- Objavljeno: 01.04.2015.
Održan sastanak međudržavnog Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske i Republike Srbije, od 25. - 27. ožujka 2015. g., u Konzervatorskom odjelu Osijek Ministarstva kulture RH uz obilazak spomeničke baštine u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji
Na sastanku međudržavnoga Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske i Republike Srbije, koji je održan u Konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture RH u Osijeku, nakon više od godine dana zastoja u njegovu radu zbog imenovanja novog Povjerenstva RS, raspravljena su
brojna još uvijek otvorena pitanja o povratu preostalih kulturnih dobara iz RS kao i dinamika povrata. Također, zajedničko Povjerenstvo je u dvodnevnom obilasku spomeničke baštine u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji, ponajviše SPC-a, pregledalo obnovljenu spomeničku baštinu u koje trebaju biti vraćena kulturna dobra. Otvorena je rasprava i o nedostatnoj provedbi Protokola o povratu kulturnih dobara iz Republike Srbije u Republiku Hrvatsku, potpisanoga 23. ožujka 2012. godine, kojim je bila utvrđena i dinamika povrata preostalih kulturnih dobara do kraja 2013. godine, i koji sadrži verificirane popise kulturnih dobara koje treba vratiti: 1065 kulturnih dobara iz SPC-a i manastira, privatna zbirka obitelji Desnica iz Kule Janković u Islamu Grčkom, manja arheološka zbirka iz Kninskoga muzeja, inventarne knjige i muzejska građa iz Muzeja Benkovac (ako se utvrdi da je ta građa u dijelu fonda koji se čuva u depou Muzeja SPC-a u Beogradu, kako je bilo utvrđeno 2012. godine), arhivsko gradivo iz Državnog arhiva u Vukovaru i ostalo.Zaključeno je da se o prijedlogu aneksa Protokola srpskoga dijela Povjerenstva i načelnim primjedbama o istom hrvatske strane Povjerenstva, raspravi na sljedećem sastanku, uzimajući u obzir pri tomu nacionalne i međunarodne propise te deklaracije o temi, i konačno istim utvrdi konačna godina povrata kulturnih dobara u RH.
Na sastanku su terminski utvrđeni prioriteti za povrat kulturnih dobara iz Republike Srbije u Republiku Hrvatsku u 2015. godine osnovom uvida međudržavnog Povjerenstva u stanje obnove i osiguranje sigurnosnih uvjeta za izlaganje kulturnih dobara u spomenicima kulture i ustanovama kulture u RH, koja se kontinuirano obavlja sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske i manjim dijelom iz ostalih izvora, te tako i onih vezanih za restauriranje pokretnih kulturnih dobara i sredstvima Ministarstva kulture Republike Srbije.
Sudionici sastanka informirani su od strane hrvatskog dijela Povjerenstva o ulaganjima u obnovu i zaštitu nepokretnih i pokretnih kulturnih dobara srpskih manjina za razdoblje 2004. - 2015. Također je istaknut prioritet obnove riznice manastire Krka do kraja 2015. godine.
Prije održavanja sastanka u Osijeku, članovi hrvatskog dijela Povjerenstva su od 17. - 18. ožujka obišli i pregledali depoe te zbirku ikona iz SPC-a i manastira RH, arhivskoga gradiva i muzejskih predmeta, koji su pohranjeni u Muzeju Srpske pravoslavne crkve u Beogradu, Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture-Beograd, Narodnom muzeju u Beogradu te u Novom Sadu u Galeriji Matice srpske, Arhivu Vojvodine i Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture, a krajem 2013. godine i depoe s najviše kulturnih dobara iz RH pohranjenih u Patrijaršijskom dvoru u Srijemskim Karlovcima.
Za povrat kulturnih dobara Ministarstvo kulture RH osiguralo je odgovarajuće depoe za privremenu pohranu kulturnih dobara koja će se vratiti do kraja 2015. godine.
Hrvatski dio Povjerenstva organizirao je dvodnevni obilazak SPC-a i Patrijaršijskog dvora u Dalju, SPC-a u Bijelom Brdu, Koprivni, Boboti, Vukovaru i Sotinu, koji su u završnoj ili u dovršenoj fazi obnove koju financira Ministarstvo kulture RH te u Vukovaru Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara. Utvrđeno je kako su ostvareni svi stručni i tehnički uvjeti za povrat kulturnih dobara, uglavnom ikona.
Zaključeno je i da se povrat kulturnih dobara do kraja 2015. godine može također realizirati i u SPC u Markušici, manastiru Dragović, SPC rođenje presvete Bogorodice, Riznicu SPC sv. Ilije u Zadru te po dovršetku radova na obnovi, i u Riznicu u Manastir Krka, a preostali dio prijestolnih ikona u Manastir Krupa.
Povrat dijela kulturnih dobara u Knin, Kninski muzej, Državni arhiv u Vukovaru te povrat Zbirke obitelji Desnica u Dvor Janković i eventualno one iz benkovačkoga Muzeja, planira se realizirati do kraja svibnja 2015. godine.