Započeo projekt edukacije za menadžere u kulturi

Prvi seminar dvogodišnje besplatne edukacije za menadžere u kulturi koju Ministarstvo kulture realizira u suradnji s J.F. Kennedy Centrom za izvedbene umjetnosti iz Washingtona okupio je danas u Zagrebu više od stotinu  polaznika iz 23 hrvatske institucije s područja kulture i umjetnosti na predavanju

koje vodi predsjednik Kennedy Centra, svjetski stručnjak menadžmenta u kulturi Michael Kaiser.

      Edukacija je namijenjena menadžerima u kulturnom sektoru, predstavnicima umjetničkih organizacija, kulturnih institucija ili organizacija civilnog društva, a proizašla je iz sporazuma o razvoju kapaciteta koji su u ožujku u Washingtonu potpisali Ministarstvo kulture i DeVos Institut za kulturni menadžment. Tim Sporazumom, Ministarstvo kulture i Kennedy Centar započeli su dvogodišnji obrazovni program za dvadesetak umjetničkih organizacija koji će uključivati grupne seminare, redovite online konzultacije i stalne individualne konzultacije s organizacijama koje sudjeluju u programu.


       Projekt je uoči seminara predstavila pomoćnica ministrice kulture Tamara Perišić. "Strateško planiranje i diversifikacija financijskih sredstava dva su osnovna cilja kojima smo se vodili pri organizaciji tog seminara, a koji bi trebali dovesti do održivog poslovanja kulturnih institucija te u konačnici i do razvoja nove i proširene publike", kazala je Perišić.

       Polaznici su izabrani na natječaju između 55 kulturnih institucija, a među njima su i čelni ljudi, kustosi i kulturni menadžeri institucija poput Galerije Klovićevi dvori, Muzeja za umjetnost i obrt i Muzeja suvremene umjetnosti, Muzeja grada Splita, Muzeja Međimurja, Eurokaz festivala, Ansambla LADO, Hrvatskog dizajnerskog društva, Kuće za umjetnost i ljude Laube, KD Vatroslava Lisinskog, POGON-a, Umjetničke akademije u Osijeku, Udruženja hrvatskih arhitekata, zagrebačkog Gradskog kazališta Žar ptice, Hrvatskog restauratorskog zavoda, HNK-a u Varaždinu i u Zagrebu, udruga Domino i Voda, te Studentskog centra u Zagrebu. Svi su oni na natječaj raspisan u prvoj polovici godine morali priložiti pažljivo elaborirane projekte u kojima su opisali svoju umjetničku viziju, te dokazali ozbiljnost i profesionalnost svojih institucija, kao i opravdanost svojih ideja.

       U sklopu još ukupno pet seminara obrađivat će se područja kao što su strateško planiranje, marketing institucija i projekata, prikupljanje sredstava, razvoj odbora i kreiranje održivog poslovnog kruga.

       Prvi dio koji se održava danas u prostorima Hrvatskog državnog arhiva u cijelosti vodi Michael Kaiser, predsjednik J.F. Kennedy Centra i utemeljitelj DeVos instituta. On je u Zagrebu već gostovao u listopadu 2010. kada je u organizaciji Američkog veleposlanstva održan simpozij na kojemu je sudjelovalo više od 200 domaćih i stranih menadžera s područja umjetnosti.

       Zbog uloge koju je odigrao u izvlačenju iz pepela kulturnih institucija poput Kansas City Baleta, plesnog kazališta Alvin Ailey American Dance Theatera, baletne kuće American Ballet Theatre te londonske kraljevske opere Royal Opera House, Michaela M. Kaisera još nazivaju "kraljem obrata".

      "Divno je opet biti u Zagrebu. Predavao sam diljem svijeta, ali nikada u ovako divnoj prostoriji", kazao je Kaiser pozdravljajući nazočne.

      "Podučavao sam menadžere u kulturi u 80 različitih zemalja, ali moja dva najbolja studenta dosad upravo su iz Zagreba, pa znam koliko je pametna i kreativna ovdašnja kulturna zajednica. Divno je biti ovdje i s vama iduće dvije godine razgovarati o tome kako umjetničkim i kulturnim organizacijama olakšati prikupljanje sredstava kako bi se otvorio put za još više još bolje umjetnosti - jer to je zapravo naš jedini cilj", kazao je.

       DeVos institut djeluje u sklopu Centra za izvedbene umjetnosti J.F. Kennedy i vodeći je institut u svijetu za profesionalno usavršavanje menadžera u kulturi.

(Hina) 
 

 

 

 

 

 



Najave