- Objavljeno: 02.08.2012.
Zamjenik ministrice kulture RH Berislav Šipuš sudjelovao u obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve holokausta
Na romskom groblju Uštica u Jasenovcu obilježen je danas Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve holokausta, kojom prigodom su sudionici komemoracije, Romi iz svih krajeva Hrvatske i susjednih zemalja, istaknuli potrebu promjene odnosa prema romskoj žrtvi u Drugom svjetskom ratu, koja je, kako je istaknuto, zaboravljena i prešućena.
Uz Rome, komemoraciji su nazočili predstavnici najviših državnih institucija, jedinica lokalne i područne samouprave, diplomatskog zbora, sustradalačkog srpskog i židovskog naroda, te vjerskih zajednica, antifašista i nevladinih organizacija, navodi se u priopćenju predsjednika Organizacijskog odbora, saborskog zastupnika Veljka Kajtazija.Kajtazi je u svojem govoru podsjetio na strahote koje su pretrpjeli pripadnici romskog naroda u logorima za vrijeme Drugog svjetskog rata, a posebice u koncentracijskom logoru Jasenovcu, u sklopu kojeg je bio i logor Uštica. Nažalost romska žrtva je zaboravljena i to se mora promijeniti, poručio je. Kajtazi je pozvao Javnu ustanovu spomen područja Jasenovca i Ministarstvo kulture da u idućoj godini ulože trud i sredstva kako bi se romsko groblje u Uštici uredilo i na njemu podigao primjeren spomenik. Ukazao je i na potrebu da se u školama uči o genocidu provedenom nad Romima.
Potpredsjednik Vlade RH Neven Mimica u svojem pismu upućenom skupu, istaknuo je da "sjećanjem na nevine žrtve i osudom počinjenih zločina podižemo svijest o sudbini Roma za vrijeme Drugog svjetskog rata, šaljemo poruku nenasilja i tolerancije svim generacijama, podsjećamo na posljedice mržnje i ksenofobije te čuvamo uspomenu na sve stradale."
Preživjeli zatočenik nacističkih logora, oskarovac Branko Lustig govorio je o svom sjećanju na romski logor u Auschwitzu, pitajući se zašto se genocid nad Romima, Židovima i Srbima u Drugom svjetskom ratu dogodio.
Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer ustvrdio je da su u Jasenovcu ustaše provodile genocid nad Romima u NDH istim intenzitetom kao nad Srbima i Židovima, kao i zločine nad političkim neistomišljenicima Hrvatima, Bošnjacima, Slovencima i drugima.
U ime Vlade govorio je zamjenik ministrice kulture Berislav Šipuš, a u ime Hrvatskog sabora zastupnik Zoran Vasić, koji su iskazali podršku tih institucija Romima.
Predstavnici vjerskih zajednica predvodili su molitve za žrtve, a nakon toga su na 21 masovnu grobnicu na romskom groblju Uštica položeni vijenci i zapaljene svijeće.
Komemoracija je završila pjesmom "Đelem, đelem", čijem su se izvođenju pridružili brojni nazočni (MK/Hina)