Zagrebački sastanak Balkansko-arapske platforme za razmjenu Zaklade Roberto Cimetta

U velikoj dvorani Pogona Jedinstvo (Trnjanski nasip bb) 8. i 9. svibnja održava se Zagrebački sastanak Balkansko-arapske platforme za kulturnu razmjenu pod nazivom Rasvijetljeni skriveni prolazi: stvarnost kulturnih mobilnosti između Balkana, Europe i arapskoga svijeta.

Organizator Balkansko-arapske platforme za razmjenu je Zaklada Roberto Cimetta, a sastanak na kojem se okupilo više od 60 sudionika iz više od dvadeset europskih i arapskih zemalja. Ovaj je skup ostvaren uz potporu Ministarstva kulture RH, Grada Zagreba, Srednjeeuropske inicijative, Zaklade Anna Lindh i Zaklade „Kultura nova“. 
       Temeljna je namjera organiziranja ovoga skupa bila ostvariti susret između umjetnika i kulturnih menadžera srednje Europe, Balkana i arapskog svijeta kako bi se, međusobnim upoznavanjem, povezivanjem i razmjenom iskustava ostvarili bolji uvjeti njihove mobilnosti, uspostavile veze, važne za kulturnu razmjenu i stjecanje nužnog povjerenja i povezivanja za održivog partnerstva. Umjetnici i kulturni menadžeri imaju vitalnu ulogu u izgradnji društva (kroz kritičke procese, aktivizam u zajednici, sjećanje, raznolikost kulturalnih produkcija). Kako bi se povećala mobilnost umjetnika i kulturnih menadžera na području Balkana i arapskog svijeta Zaklada Roberto Cimetta podupire njihova putovanja. Takvom podrškom, kao i ovim skupom omogućava se izgradnja stvarnih balkansko–balkanskih odnosa, europsko-balkansko arapskih odnosa i arapsko–balkanskih mreža te održivih modela međunarodne suradnje kroz obostrane umjetničke prakse, fokusirajući se na promociju manjinskih kultura, interkulturalnog dijaloga, rješavanja konflikta kroz kulturu i umjetnost, lokalno mikrofinanciranje i međunarodno prikupljanje sredstava. Skup je organiziran u vidu niza plenarnih sesija na različite teme vezane uz međunarodnu suradnju, umrežavanje, razmjenu, ekonomske modele i njihovu održivost i dr., a uz sesije održane su i brze (speed) i spore (slow dating) diskusije kojima se željelo konkretizirati zaključke panelnih sesija.
       Šezdesetak sudionika ovoga skupa došlo je iz 9 arapskih država (Jordan, Tunis, Egipat, Libanon, Alžir, Sirija, Maroko, Palestina, Iran), 9 zemalja Srednjoeuropske inicijative (Srbija, Italija, Hrvatska, Austrija, Slovenija, Makedonija, Ukrajina, Mađarska, Poljska) i Turske, Francuske, Španjolske, Portugala, Malte i Grčke kako bi podijelilo znanja i iskustva te uspostavilo kontakte koji će rezultirati i konkretnim umjetničkom suradnjom.

       Prvoga dana ovog skupa održana je i Izvanredna generalna skupština Zaklade Roberto Cimetta te redovni opći sastanak Zaklade (u Pogonu na adresi Kneza Mislava 11). Skup u Velikom Pogonu započeo je uz riječi dobrodošlice predstavnika Ministarstva kulture RH, Zaklade „Kultura nova“, Grada Zagreba i predstavnika Pogona. Prisutnima su se obratili i Aqeel Al-Mandilawi, generalni direktor iz Ministarstva kulture Iraka, zatim Ivana Hrastović, iz Veleposlanstva Alžira u RH, Tea Karaman iz Ministarstva vanjskih poslova RH te Vana Vojinović iz Ministarstva kulture Republike Crne Gore.
       Uvodno izlaganje održao je Ferdinand Richard, predsjednik Zaklade Roberto Cimetta, a moderator prve interaktivne sesije na temu Promišljanje suradnje – Umrežavanje, razmjena i video prezentacije bio je jedna od stručnjaka RCF – a, Vahid Evazzadeh iz danskog The Counter Instituta u Kopenhagenu. U raspravi o nevoljkosti međusobne suradnje na tlu arapskih zemalja sudjelovali su Shebab Hassan (El Madina), Nisrine Boukhari (AllArtNow), Amine Hattou (Independent), Jovana Nikolić (Kulturmobil/Prababa Prod.), Neja Tomšić (MoTA), Christiane Azzer (Zaklada Anna Lindh), Walid Soliman (Walidoff International), Ahed Izhiman (ArtLab Jerusalem).
       Drugom je interaktivnom sesijom na temu Održivost i ekonomski modeli suradnje: prostori, mogućnosti i strukture moderirao stručnjak RCF-a Raul Abeledo iz Econoculta (Valencia, Španjolska), a govorilo se o načinima uspostavljanja ekonomičnih i održivih modela suradnje i o poboljšavanju uvjeta koji omogućuju umjetnosti da djeluje i da se izražava u javnoj sferi. U raspravi su sudjelovali Aleksandra Uzelac (IRMO), Katarina Pejović (Shadowcasters), Giuseppina Checola (Archiviazioni), Lucia Falco (Teatro in Rivolta), Lukman Derky (nezavisni), Srđan Tunić (Transcultural Dialogues) i Ihor Savchak (Centre for Cultural Management Lviv).
       Drugoga je dana skupa prisutne pozdravio Hanan Kassab Hassan, profesor na Sveučilištu St. Joseph’s u Beirutu (Libanon), a rad sudionika skupa nastavio se dvjema debatama i radionicom. U debati Putovi regionalne suradnje: Uloga, iskustva, modeli, perspektive i izazovi kojom je moderirala Ines Vanjak iz Zaklade Kultura Nova sudjelovali su Katarina Pavić (Mreža Clubture / Kooperativa), Milica Pekić (Nezavisna kulturna scena Srbije / Kooperativa) i Davor Mišković (Drugo more) koji su postavili temeljne teze te Darko Fritz (Siva Zona), Bojan Đorđević (Ring Ring Festival), Isidora Ilić (Transimage Platform), Katarzyna Rauszynska (Promised Land), Branka Benčić (nezavisna kustosica), Marino Jurcan (Metamedia) i Gorana Oresković (Zagrebački plesni ansambl). Druga je debata bila organizirana na temu Kakvo bi zagovaranje za regionalnu suradnju trebalo biti? a njome je moderirala Serene Huleileh iz Arapskog Foruma za obrazovanje Zaklade Safar iz Amana u Jordanu. U debati su sudjelovali Khadija El Bennaoui (nezavisni), Vesna Danilović (Kulturni centar Beograd), Darka Radosavljević (Remont), Alma Salem (British Council Lebanon), Elli Papakonstantinou (Vyrsodepseio), Herman Bashiron Mendolicchio (Interartive Magazine).
       Radionicu na temu Kako se odnosimo prema suradnji između arapskih i balkanskih aktera unutar institucionalnog okvira EU? vodila je Deborah Hustić (Ministarstvo kulture), a u raspravi su sudjelovali Lola Joksimović (Team Europe), Gyorgi Szabo (Trafo), Lisa Baldacchio (Malta Arts Council), Aneta Petrovska (Macedonian Design Council), Kamel Salih (Pop in Djerba), Cristina Farinha (Addict).
       Tijekom završne rasprave koju je vodio Ferdinand Richard sudionici su istakli nekoliko temeljnih problema u ostvarivanju suradnje na širem području Mediterana. Postoje naime otvorena pitanja vezana uz financiranje, obrazovanje publike, komunikacija između tijela javne uprave i nezavisnog sektora, te pitanje postojanja sustava viza za putovanje umjetnika. Zaključeno je kako je neophodno razvijati društvo kao zajednički otvoreni prostor. Naglašeno je i kako je mobilnost preduvjet za daljnje razvijanje suradnje i zajedničkih projekata, za što Zaklada Roberto Cimetta Fund osigurava financiranje putem natječaja. Zaklada Roberto Cimetta na kraju skupa predstavila je i strukturu novoga bloga Zaklade koji će omogućiti efikasniji i dinamičniji pristup budućim aktivnostima Zaklade.






 

Najave