Zagreb: 44. međunarodna smotra folklora od 21. do 25. srpnja

Ovogodišnja, 44., međunarodna smotra folklora posvećena je očuvanju i zaštiti nematerijalne kulturne baštine zemalja članica UNESCO-a, a svoju tradicijsku glazbu i plesove u pet će dana Zagrepčanima i njihovim gostima prikazati 17 domaćih i 10 inozemnih folkornih skupina

Smotra, koja će početi 21. i trajati do 25. srpnja, nosi naslov "Predstavljamo baštinu", a uz tradicionalnog pokrovitelja Hrvatski sabor ove je godine pokrovitelj i UNESCO.

Stručna i umjetnička ravnateljica smotre Zorica Vitez naglasila je kako se predstavljanjem nematerijalne kulturne baštine zemalja članica UNESCO-a željelo podsjetiti na novo mjesto tradicijske kulture koja danas u svijetu ima svoj pokret za zaštitu, posebice malih etničkih skupina.

Vitez je naglasila kako se Hrvatska danas sa svojim nacionalnim popisom od 77 kulturnih dobara, od kojih je sedam uvršteno na nematerijalni popis UNESCO-a, nalazi na prvom mjestu u Europi te četvrtom u svijetu.

Svečana priredba, na kojoj će se predstaviti sudionici smotre, održat će se 23. srpnja navečer na Gradecu. Posjetitelji će moći vidjeti 17 domaćih folklornih skupina iz cijele Hrvatske te goste iz Albanije, Bugarske, Češke, Iraka (Kurdistan), Irana, Madžarske, Makedonije, Rumunjske, Španjolske (Baskija) i Zimbabvea.

Priredbe će se svaki dan u 10 i 20 sati održavati na Trgu bana Jelačića, više mjesta u gradu - ljetnoj pozornici Gradec, Gliptoteci i crkvi sv. Katarine, a sudionici smotre nastupit će i na folklornim festivalima u Beltincima u Sloveniji, Koprivnici i Zaprešiću.

Smotru će popratiti izložba fotografija "Žene iz Dalmatinske zagore" Biljane Gaurine u Studiju Josipa Račića, koja se otvara 20. srpnja, a 21. srpnja u Etnografskom muzeju bit će otvorena izložba "Svečanosti buša u Mohaču" koja će prikazati madžarske pokladne običaje.

Ljubitelji baštine i tradicijske glazbe i plesa moći će sudjelovati i na više radionica - maloj školi glagoljice Damira Kremenića, međunarodnoj plesnoj radionici koju vodi Francis Feybli te na glazbenoj radionici Baština gajdi i duda voditelja Andora Vegha.

Na sve priredbe i radionice ulaz je slobodan.


Najave