- Objavljeno: 15.11.2013.
Utvrđena dinamika povrata preostalih kulturnih dobara
U Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu 13. studenoga 2013. godine je održan sastanak međudržavnog Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske i Republike Srbije te utvrđena dinamika povrata preostalih kulturnih dobara
koja se nalaze u ustanovama kulture i institucijama u Republici Srbiji.U Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu 13. studenoga 2013. je održan sastanak međudržavnog Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske i Republike Srbije, pod predsjedanjem predsjednika toga Povjerenstva, mr.sc. Branke Šulc i Miladina Lukića, prof., pomoćnika ministra kulture Republike Srbije, sa članovima Povjerenstva i ravnateljem Zoranom Vapom te suradnicima iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Novi Sad.
Izaslanik Ivana Tasovca, ministra kulture Republike Srbije, Saša Mirković, pomoćnik ministra, uvodno je na sastanku dao podršku programu povrata kulturnih dobara i nastavku niza programa suradnje dvaju država u području kulture.
Na sastanku je dogovoren povrat četiri prijestolne ikone i carskih dveri sa ikonostasa SPC-a Sv. Dimitrija u Dalju i četiri duborezna pozlaćena ukrasa iznad prijestolnih ikona ikonostasa iz SPC-a Sv.Georgija u Boboti, koji su restaurirani u Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu. Povrat će biti realiziran do kraja studenoga 2013. godine. Raspravljena je i dinamika povrata preostalih, više od 1000 pokretnih kulturnih dobara, koja se nalaze u ustanovama kulture u Republici Srbiji, a utvrđena je i Protokolom o povratu kulturnih dobara iz Republike Srbije u Republiku Hrvatsku iz ožujka 2012. godine.
Dogovoreno je da međudržavno Povjerenstvo do kraja ove godine pripremi cjeloviti program terminskoga vraćanja kulturnih dobara kao i program njihove konzervacije i restauracije koja se uglavnom obavlja u restauratorskoj radionici Pokrajinskoga zavoda za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu.
Pomoćnica ministrice kulture RH i članica hrvatskoga Povjerenstva za povrat kulturnih dobara, mr. sc. Vesna jurić Bulatović, na sastanku je između ostaloga naglasila kako Ministarstvo kulture Republike Hrvatske u okviru godišnjeg programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara, na temelju Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi, financira i obnovu manastira i crkava SPC-a, te osigurava sigurnosne uvjete, posebno za one u koje se vraćaju kulturna dobra.
Osnovom recentnih izvješća Konzervatorskih odjela Ministarstva kulture RH članica hrvatskoga Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Ranka Saračević Würth, načelnica u Upravi za zaštitu kulturnih dobara MK, detaljno je izvijestila o uvjetima u crkvama i manastirima te ustanovama kulture za povrat kulturnih dobara.
Program povrata kulturnih dobara iz Republike Srbije, Republike Crne Gore otuđenih u vrijeme Domovinskog rata, u cijelosti, od 1996.g. do danas, vodi Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i od 2003.godine i Povjerenstvo za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske koje je imenovao ministar kulture.
Iz Republike Srbije i manjim dijelom iz Republike Crne Gore od 2001. do lipnja 2011.g. vraćeno 25.252 pokretnih kulturnih dobara u muzeje, galerije i crkve (Vukovar, Gradski muzej i Zbirka Bauer, Franjevački samostan sv.Filipa i Jakova, Ernestinovo, Likovna kolonija kipara naivca Petra Smajića, Dalj, Eparhijska kapela, Bobota, hram Sv.vmč.Georgija, Gradski muzej Drniš, Slano, Franjevački samostan sv.Jeronima,Vukovar, privatna zbirka Paunović, manastir Krka, manastir Krupa, manastir Dragović, Arheološka zbirka u Dardi i dr.)