U Sofiji održan Drugi forum o kulturnoj suradnji između Kine i zemalja srednje i istočne Europe

Bugarsko Ministarstvo kulture i ministar Vezhdi Rashidov bili su domaćini Drugog foruma o kulturnoj suradnji između Kine i zemalja srednje i istočne Europe koji je održan u Sofiji od 12. do 14. studenoga 2015.  U formatu 16+1 sudjelovale su delegacije Kine te Albanije,

 Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Češke, Estonije, Mađarske, Latvije, Litve, Makedonije, Crne Gore, Poljske, Rumunjske, Srbije, Slovačke i Slovenije. Svaka od zemalja dala je svoj doprinos dijalogu o tri teme koje su stavljene u fokus ovog susreta: izazovi upravljanja  kulturnom baštinom i razmjena kulturnih dobara, modaliteti razvoja i otvaranja međunarodnog tržišta za kulturne i kreativne industrije te promicanje mobilnosti umjetnika i razmjena djela suvremene umjetnosti. 
     U tijeku rasprava spomenuti su mnogi primjeri dobrih praksi i izazovi s kojima se susreće svaka od zemalja, od izgradnje kulturne infrastrukture do poticanja novih modela, vizija i trendova kulturne suradnje, ali i njenog financiranja.
 


     Dana 13. studenog 2015. ministri kulture i članovi delegacija usvojili su Deklaraciju iz Sofije kojom se želi stvoriti okvir za političke i organizacijske preduvjete za Forum kao i sastanak koji će se održavati svake dvije godine. Deklaracija iz Sofije priznanje je primarne uloge kulture u procesu promicanja razumijevanja između Kine i zemalja srednje i istočne Europe.  Forum u Sofiji predstavlja nastavak ovakve vrste suradnje,  u skladu s provedbom Smjernica za razvoj kulturne suradnje iz Pekinga iz 2013.
 
     Naime, tijekom Prvog foruma održanog u Pekingu 2013. godine ministri kulture spomenutih zemalja okupili su se oko ideje da kultura i umjetnost obogaćuju naše živote i doprinose harmonizaciji svakodnevnog života.  Drugim forumom želi se kulturnu suradnju istaknuti i postaviti u prvi plan zajedničke platforme. Obje strane smatraju da format 16+1 nudi dobre mogućnosti za dijalog, ne samo o tradicionalnim vrijednostima naših civilizacija, već postaje dinamična platforma za diskusiju o suvremenim kulturnim i socijalnim potrebama te otvara mogućnost za konstruktivne i konkretne suradnje.
 
     Prije obraćanja kineskog ministra kulture Luo Shuganga pročitana je poruka premijera Državnog vijeća Narodne Republike Kine Li Keqianga koji je uvjeren u veliki potencijal kulturne suradnje između Kine i zemalja srednje i istočne Europe.  Drugi Forum o kulturnoj suradnji smatra dobrim alatom za postizanje većeg razumijevanja među kulturama, na temelju kojeg će se produbiti njihovo političko povjerenje, kao i platformom kojom će zemlje sudionice izgraditi nove prijateljske odnose u njihovom zajedničkom interesu.
 
     Forumu su prisustvovale predstavnice Ministarstva kulture RH Nevena Tudor Perković, voditeljica Službe za međunarodne kulturne odnose i Iva Mostarčić, viša stručna savjetnica u Službi za međunarodne kulturne odnose. U izlaganju je između ostalog istaknuta važnost međusektorskog povezivanja u kreativnim i kulturnim industrijama na konkretnim primjerima dobre prakse te slijedom nedavno potpisanog strateškog dokumenta na nacionalnoj razini kao što je Izjava o namjeri poticanja razvoja kreativnih i  kulturnih industrija u Republici Hrvatskoj.
 


     Hrvatska prepoznaje kulturne i kreativne industrije kao snažan i dinamičan sektor, inkubator novih oblika poduzetništva, što je posljedica njihove izravne povezanosti s kreativnošću i inovacijama koje su u samoj srži ekonomskog prosperiteta. Osim izravnih doprinosa gospodarskom razvoju kroz poticanje turizma i kapitalnih ulaganja u infrastrukturu, kulturne i kreativne industrije moćna su sredstva razvitka demokratskih vrijednosti svakog društva.
 
     Drugi forum završio je usvajanjem Deklaracije iz Sofije ministara kulture i članova delegacija  te Programa suradnje između Kine i zemalja srednje i istočne Europe za 2016. i 2017. godinu. Suradnja je usmjerena na razmjenu iskustava profesionalaca i umjetnika iz svih područja kulture. Posebno su najavljeni Forumi o zaštiti nematerijalne baštine koji će se održati u Pekingu (u svibnju 2016.) i Krakovu (u listopadu 2016.)., Forum o književnosti kojem će biti domaćin Mađarska, kao i Forum o kulturnim i kreativnim industrijama, planiran za ljeto 2016. u Srbiji.
 
     Nadalje, osim poticanja razmjene iskustava i informacija zemalja sudionika iz područja scenskih umjetnosti, glazbe i vizualnih umjetnosti, tradicijskih umjetnosti i dokumentarnog filma, ovi modeli suradnje usmjereni su k razvijanju interkulturnog dijaloga, promicanju kulturne različitosti, kulturnih i kreativnih industrija i kulturne baštine između Kine i zemalja srednje i istočne Europe, sukladno financijskim mogućnostima svake zemlje.


Najave