- Objavljeno: 26.10.2015.
U sklopu programa Mjesec hrvatske knjige 2015. otvorena izložba Jezik sveti mojih djedova
Izložba Jezik sveti mojih djedova: hrvatsko-bugarske usporednice otvorena je u ponedjeljak u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, a tom je prigodom istaknuto da su Bugarska i Bugari od davnina prisutni u hrvatskoj knjizi i kulturi, što je stvorilo neraskidivu povezanost dviju književnosti
i kultura.Izložba je otvorena u sklopu programa Mjesec hrvatske knjige 2015., a njome se kroz odabrana djela, od starih glagoljskih tekstova poput Ljetopisa Popa Dukljanina iz 12. stoljeća sve do suvremenih tekstova koji predstavljaju recentnu bugarsku kulturu, želi podsjetiti da veza prekinuta veza dviju kultura.
FOTO: HINA
Ministar kulture Berislav Šipuš naglasio je da je dugotrajnost i uspješnost kulturnih i prijateljskih veza dio nasljeđa te čestitao svima koji su predstavili najbolje i najvrjednije o Bugarima i Bugarskoj u hrvatskoj knjizi. "Izložbom će mnogi prisjetiti starih znanja, a i naučiti nešto novo", dodao je Šipuš.
Izložbu je otvorila veleposlanica Republike Bugarske u Hrvatskoj Tanya Dimitrova te najavila da će Nacionalna knjižnica u Sofiji sljedeće godine predstaviti hrvatska djela na bugarskom jeziku.
Predsjednik Društva hrvatsko-bugarskoga prijateljstva akademik Josip Bratulić istaknuo je važnost ove izložbe rekavši kako je ona neizostavna za "blagdan knjige"- Mjesec hrvatske knjige 2015. godine. "Onoliko koliko je stara pismenost Hrvata toliko su duge veze ovih dviju kultura. Od mitskog pjesnika, Bugarina prema legendi - Orfeja, preko Bugarštica Petra Hektorovića u Ribanju i ribarskom prigovaranju, sve do Bugarkinja Silvija Strahimira Kranjčevića pa do danas, neraskidivo su čvrsti odnosi naših kultura", rekao je Bratulić.
FOTO: HINA
Potpredsjednik Matice hrvatske Stjepan Sučić napomenuo je kako je izložbom još jednom "pomalo zaboravljeno more pisane riječi" predočeno suvremenom jeziku i kuluturi te dodao da izložba prikazuje glazbene, likovne, političke, medicinske, povijesne spise, kao i one o povijesti umjetnosti i književnosti, kojima se predočava blago koje povezuje Hrvatsku i Bugarsku.
Jedna od autorica izložbe Ksenija Banović objasnila je da se izborom najrelevantnijih bibliografskih izvora podsjeća na kulturne dodire, osnažene doprinosom hrvatskih i bugarskih intelektualaca, među kojima se posebno izdvaja ime Josipa Jurja Strossmayera. "Prva izložba ove tematike održana je 1942. na Marulićevu trgu te je predstavljena u vitrinama Grafičke zbirke, marom priređivača, tadašnjih knjižničara Josipa Badalića i Antuna Rojnića" istaknula je.
Izložba koja daje presjek dvosmjernih kulturoloških odnosa od početaka do danas, intenziviranih posebno posljednjih stotinu godina, organizirana je u suradnji s bugarskim veleposlanstvom, Hrvatsko – bugarskim društvom iz Zagreba, a program svečanog otvaranja upotpunio je nastup ženskoga tria Zorja. (Hina)
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA