U sklopu Nacionalnog koordinacijskog odbora održan sastanak radne skupine za suzbijanje strateških tužbi usmjerenih protiv javnog djelovanja – SLAPP tužbi

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika


2. kolovoza 2024. - U Ministarstvu kulture i medija održan je sastanak Nacionalnog koordinacijskog odbora za provedbu mjera Akcijskog plana razvoja kulture i medija te kampanja Vijeća Europe i OSCE-a za sigurnost novinara -  radne skupine za suzbijanje strateških tužbi usmjerenih protiv javnog djelovanja - SLAPP-tužbi.

Na sastanku se razgovaralo o dosad poduzetim koracima radi suzbijanja strateških tužbi usmjerenih protiv javnog djelovanja te se raspravljalo o daljnjim aktivnostima s ciljem zaštite osoba uključenih u javno djelovanje od očito neosnovanih tužbi ili zlonamjernih sudskih postupaka.

Ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Jasna Vaniček-Fila podsjetila je da je Stručna radna skupina za suzbijane SLAPP-tužbi, koju je 2021. godine osnovalo Ministarstvo kulture i medija, održala niz edukativnih radionica za suce i novinare,  kako bi se upozorilo na mjere koje već u postojećem zakonodavstvu stoje na raspolaganju sudovima za sprječavanje SLAPP-a te kako bi se pružila savjetodavna podrška stručnjaka radi sprječavanja SLAPP-tužbi, kao i podizala svijest u stručnoj i općoj javnosti o negativnim posljedicama takvih tužbi. Također, navela je Jasna Vaniček-Fila, u strateškom dokumentu, Nacionalnom planu razvoja kulture i medija od 2023. do 2027. i pripadajućem Akcijskom planu, s ciljem zaštite novinara od neosnovanih i zlonamjernih sudskih postupaka usvojena je mjera - uspostava mehanizma za rano prepoznavanje i odbacivanje strateških tužbi protiv javnog djelovanja.

Voditeljica Službe za opće propise građanskog procesnog i trgovačkog prava Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Petra Jurina iznijela je službene podatke o broju  predmeta koji bi se mogli odnositi na SLAPP-tužbe. Sukladno kriterijima Preporuke Komisije (EU) 2022/758  o zaštiti novinara i boraca za ljudska prava uključenih u javno sudjelovanje od očito neosnovanih ili zlonamjernih sudskih postupaka i Direktive (EU) Europskog parlamenta 2024/1069 o zaštiti osoba uključenih u javno djelovanje od očito neosnovanih tužbi ili zlonamjernih sudskih postupaka, putem sustava eSpis pregledani su sudski predmeti u parničnim postupcima naknade štete i kaznenim postupcima zbog klevete i uvrede u kojima su okrivljenici i tuženici novinari i medijske kuće. Analizom građanskih i kaznenih predmeta za 2023., navela je Petra Jurina, utvrđeno je da bi se od ukupnog broja riješenih predmeta u 2023. na SLAPP-tužbe moglo odnositi 39 predmeta, od čega 8 kaznenih i 31 građanski predmet. Od 31 građanskog predmeta njih 12 pravomoćno je završeno, dok su ostali nepravomoćni. Od osam kaznenih predmeta njih šest je pravomoćnih i dva nepravomoćna.

Prof. dr. sc. Romana Matanovac Vučković s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu analizirala je postojeći pravni okvir koji daje određene mogućnosti u borbi protiv SLAPP-tužbi te predložila tzv. test prolaznosti na SLAPP-tužbe kao jedan od alata koji bi sucima mogao pomoći kod donošenja odluke o tome radi li se o zlonamjernim tužbama, kako bi se mogle odbaciti u ranoj fazi postupka.

Predstavnik Sindikata novinara Hrvatske Dušan Miljuš iznio je prijedlog kako bi Hrvatsko društvo sudskih vještaka i procjenitelja moglo imenovati posebnu kategoriju vještaka za medije koji bi mogli doprinijeti boljem razumijevanju funkcioniranja medija.

Na sastanku je zaključeno kako će se sa stručnjacima krenuti u izradu brošure, koja će u prijelaznom periodu do transponiranja Direktive koja se odnosi na prekogranične slučajeve, i u nacionalno zakonodavstvo, biti alat sucima i odvjetnicima za rano prepoznavanje radi li se o SLAPP-tužbi te odbacivanje takvih tužbi. Također, dogovoren je i nastavak održavanja edukativnih radionica o SLAPP-tužbama kako bi se i na taj način pridonosilo podizanju svijesti u stručnoj i općoj javnosti o negativnim posljedicama SLAPP-a, a samim time podignula razina informiranosti u društvu o tom problemu.

Uz navedene, na sastanku su sudjelovali i glavna tajnica Hrvatskog novinarskog društva Melisa Skender, zamjenica pučke pravobraniteljice Dijana Kesonja te Domagoj Pandžić iz Pravosudne akademije.

 

Pisane vijesti