- Objavljeno: 07.04.2011.
U Dubrovniku otvorena konferencija "Gospodarenje energijom u kulturnoj baštini" (6.-8. travnja 2011.)
Više stotina sudionika, među kojima veliki broj stručnjaka Ministarstva kulture, predstavit će tijekom dvodnevne konferencije stručne radove na temu gospodarenje energijom unutar kulturno povijesnih spomenika.
Konferenciju je otvorila Kori Udovički, pomoćnica generalnog tajnika Ujedinjenih naroda i regionalna direktorica Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) za Europu, Engelbert Ruoss, direktor UNESCO-ovog Ureda u Veneciji, mr. sc. Nina Obuljen, državna tajnica u Ministarstvu kulture, Alessandro Liberatori, direktor Talijanskog instituta za vanjsku trgovinu u Hrvatskoj, Bernd Fischer, njemački veleposlanik u Hrvatskoj, Darko Horvat, ravnatelj Uprave za energetiku u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva te Niko Šalja, zamjenik dubrovačkog gradonačelnika.Konferencija je dio nacionalnog projekta Poticanje energetske efikasnosti u Hrvatskoj kojeg već pet godina s uspjehom provode UNDP i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva uz potporu Globalnog fonda za okoliš i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Državna tajnica mr. sc. Nina Obuljen je istaknula da veliki postotak objekata (oko 38%) programa „Dovesti svoju kuću u red“ koji hrvatska Vlada provodi u suradnji s UNDP-jem a čiji je glavni cilj osigurati racionalno i održivo upravljanje kako bi se doprinijelo smanjenju potrošnje energije, pripada objektima kulturne baštine, bilo da se radi o pojedinačnim kulturnim dobrima ili o zgradama u zaštićenim cjelinama. Naglasila je da je primjena novih tehnologija i materijala koji su se pokazali kao najučinkovitiji za postizanje ušteda često teško prihvatljiva kada se radi o posebno vrijednim spomenicima kulture, no da se dobrom suradnjom konzervatora i restauratora sa stručnjacima koji se bave pitanjem gospodarenja energijom pronalaze rješenja kako unutar konzervatorske i restauratorske struke osigurati da se obnova i održavanje kulturnih dobara odvija na način koji ne ugrožava svojstvo pojedinog spomenika, a da se istovremeno primjene standardi smanjenja potrošnje energije.
Državna tajnica je također podsjetila da je Ministarstvo kulture prošli tjedan otvorilo raspravu o Nacrtu Strategije očuvanja, zaštite i održivog gospodarskog korištenja kulturne baštine RH. Neki od ciljeva Strategije uključuju i značajne iskorake u radu službe zaštite, podizanju svijesti o važnosti očuvanja baštine, osiguravanju javne dostupnosti svih podataka o Registru kulturnih dobara, kao i promociji novih načina financiranja baštine, ali strategija je prije svega usmjerena na pitanja gospodarskog korištenja kulturne baštine. U tom smislu potreba da kulturno dobro – baš kao i svaka druga građevina – bude obnovljen na način da se maksimalno smanji trošenje energije, a samim tim i onečišćenje okoliša, izazov je koji je okupio veliki broj međunarodnih stručnjaka na konferenciji u Dubrovniku.