Svečano predstavljena rimska povijest Rijeke

„Ovaj prostor je ujedno i Arheološki park i javni prostor, pogodan za sve vrste glazbenih i izvedbenih umjetnosti; mjesto gdje se spajaju povijesti, urbanizam, glazbena i svakodnevna stvarnost Rijeke“, tim se riječima ministrica kulture RH dr. sc. Andrea Zlatar Violić, obratila prisutnima 

 na svečanom otvaranju novouređenog Arheološkog parka na Trgu Jurja Klovića u Rijeci, a koji je nakon obnove zasjao kao jedan od najatraktivnijih gradskih prostora koji podiže kvalitetu svakodnevnog života građana.
 

 
Uz ministricu kulture prisutnima se obratio i gradonačelnik Vojko Obersnel koji je također naglasio vrijednost novouređenog trga kako za kulturnu ponudu grada jer stvorena je nova, zanimljiva otvorena pozornica, ali i za svakodnevne susrete i okupljanja građana Rijeke.

Arheološki park otvoren je na mjestu nekadašnjeg tarsatičkog principija kasnoantičkog vojnog zapovjedništva. Principij je kompleks zgrada vojnog zapovjedništva južnog sektora obrambenog sustava za zaštitu istočne granice Rimskog carstva, poznatog pod nazivom Claustra Alpia Iuliarium. Sustav se protezao od tadašnje Tarsatike, odnosno Rijeke, do planinskih predjela Julijskih Alpi. Principij je sagrađen u drugoj polovini 3. stoljeća a srušen je početkom 5. stoljeća. Uređenjem Arheološkog parka stvorena je mogućnost za prvu prezentaciju principija u Hrvatskoj, a i u Europi jedna je od rijetkih prezentacija kasnoantičkih vojnih građevina.

Na istraživanju i obnovi principija sustavno se radilo proteklih osam godina. Arheološka istraživanja provedena su 2007. godine kada je utvrđeno da se tu nalaze vrijedni antički ostatci, te je odlučeno da se prostor prezentira kao arheološki park. Radovi obnove su se odvijali prema idejnom rješenju arhitekta Nenada Fabijanića, uz arheološki nadzor Hrvatskog restauratorskog zavoda. Obuhvatili su konzervatorsko-restauratorske zahvate, građevinske, geotehničke, kamenarske i druge radove. Njegovo uređenje, od arheoloških istraživanja do realizacije iznosilo je 15 milijuna kuna.

U svečanom otvorenju sudjelovao je zbor i orkestar HNK Ivana pl. Zajca pod ravnanjem maestre Nade Matošević te je priređena i hologramska projekcija koja je pokazala izvoran izgled tarsatičkog principija. U Galeriji Principij  otvorena je izložba koja na dokumentaran način predstavlja sve faze realizacije Arheološkog parka. Tako njen postav započinje prikazom zatečenog stanja 2006. godine, zatim prikazuje arheološka istraživanja 2007. godine, provedbu arhitektonskog natječaja 2008. godine, promociju monografije Tarsatički principij i izložbe pokretnih nalaza 2009. godine te na kraju izvođenje radova na uređenju Arheološkog parka i  prikaz procesa izrade replike brončanog lovorovog lista, kao arheološkog nalaza s ovog lokaliteta metodom 3D printa, svakako jednog od najzanimljivijih novih suvenira Grada Rijeke.
 
 

 

      

  


 































Najave