Svečano otvorena Narodna knjižnica “Vlado Gotovac” – novo kulturno središte Siska

  • Slika slike/fotogalerija/2024 godina/sisak knjiznica otvorenje//469631676_122114067920602681_7402129825251603009_n.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

9. prosinca 2024. -  Izaslanica ministrica kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen Koržinek, državna tajnica Dražena Vrselja prisustvovala je svečanom programu kojim je obilježen završetak obnove još jednog važnog objekta kulture u Sisačko-moslavačkoj županiji - Narodne knjižnice i čitaonice „Vlado Gotovac“ u zgradi na Trgu Ljudevita  Posavskog 1 u Sisku. Simboličnim razvezivanjem vrpce korisnica s najdužim članstvom u knjižnici Emina Haler i najmlađi član knjižnice Mihael Šmit otvorili su jedinstveni prostor na 2.500 metara četvornih u kojem će sve generacije Siščana, ljubitelja knjiga prvi put od osnutka knjižnice 1945. godine imati prostor koji će omogućiti kvalitetu rada, kreativnosti i poticanje inovativnosti u knjižničnoj djelatnosti.

Riječ je o prvoj cjelovito obnovljenoj zgradi od jedanaest odobrenih programa koje putem Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva kulture i medija provodi Grad Sisak od 2022. godine. Plan uređenja jedinstvenog prostora za sve odjele Narodne knjižnice i čitaonice „Vlado Gotovac“ u Sisku osiguran je provedbom programa Ministarstva kulture i medija za obnovu zgrade javne i društvene namjene, a financiran je putem Fonda solidarnosti, državnog proračuna i Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u ukupnoj vrijednosti 4,6  milijuna eura. U ime Ministarstva kulture i medija, svih kolegica i kolega koji su sudjelovali u obnovi ove, ali i u radu i obnovi ostalih knjižnica u Republici Hrvatskoj izaslanica ministrice Obuljen Koržinek, državna tajnica Vrselja izrazila je veliko zadovoljstvo što će Siščanke i Siščani i svi ostali koji posjećuju ili borave u tom gradu u reprezentativnom prostoru imati još jedno središte društvenog života Siska i pridonijeti daljnjem razvoju grada i cijele županije. Državna tajnica Vrselja posebno je zahvalila na trudu i angažmanu knjižničara na čelu s ravnateljicom gospođom Dubravkom Šurlan, jer su neposredno nakon potresa evakuirali građu, a svoj predani rad nastavili preseljenjem i uređenjem knjižnog fonda u novoobnovljenoj zgradi kada je u kratkom roku knjižnica otvorena za javnost.
 
Uz to je podsjetila kako je pokrivenost narodnim knjižnicama u Sisačko-moslavačkoj županiji stopostotna te kako je to prva i jedina županija koja ima stacioniranu knjižnicu u svakom gradu i općini. „Budući da iza većine uspjeha stoji zalaganje i trud pojedinca, na ovom bih mjestu željela zahvaliti i gospođi Jasni Jednačak, nekadašnjoj matičarki, koja je jedna od najzaslužnijih što knjižnica u ovom kraju doista živi sa svojim stanovnicima“, naglasila je Vrselja.
 
Državna tajnica Vrselja podsjetila je i na velik angažman konzervatorske službe Ministarstva kulture i medija, gdje je najtežu i najzahtjevniju ulogu imao upravo Konzervatorski odjel u Sisku na čelu s pročelnicom dr. sc. Ivanom Miletić Čakširan.  „Konzervatori su od prvog dana započeli s popisom i procjenom šteta, evakuacijom inventara, provođenjem hitnih mjera zaštite kako bi se zgrade zaštitile od propadanja i naknadnih udara te kako bi se uklonili nestabilni dijelovi građevina“, naglasila je Vrselja. Dodala je kako je u sklopu Sisačko-moslavačke županije u program obnove nakon potresa uključeno sedamdeset osam zgrada javno-društvene namjene. „Do sada je završena konstrukcijska obnova na gotovo trideset zgrada, dok se cjelovita obnova očekuje do kraja 2026. godine“, istaknula je Vrselja.
 
Podsjećamo, nakon potresa 2020. godine teško su oštećena sva tri prostora knjižnice u Sisku. Prostori središnjeg odjela i odjela za odrasle koji su djelovali u Rimskoj ulici i u Capragu ubrzo su stavljeni u funkciju zahvaljujući angažmanu knjižničara i brzoj sanaciji prostora nakon potresa, dok je Odjel dječje knjižnice imao teška oštećenja i nije bila moguća sanacija. Za najmlađe korisnike Grad Sisak našao je adekvatan prostor na Trgu Ljudevita Posavskog, dok je Ministarstvo kulture i medija preuzelo financiranje mjesečnog najma dječjeg odjela knjižnice.
 
U sklopu obnove nakon potresa provedena je rekonstrukcija građevine koja je projektirana 1959. te ima posebne vrijednosti hrvatske moderne arhitekture. Projekt obnove zgrade nakon potresa odvijao se uz stalni nadzor Konzervatorskog odjela u Sisku, pri čemu su konzervatorskim smjernicama zadržane sve izvorne oblikovne karakteristike arhitekture zgrade kao i završne obloge koje dominiraju prostorom. 

 



Pisane vijesti