- Objavljeno: 11.04.2015.
Stručna konferencija o hrvatskom Apoksiomenu u British Museumu
U sklopu velike izložbe Definiranje ljepote: tijelo u antičkoj grčkoj umjetnosti, koja je trenutno jedno od najvažnijih kulturnih događaja u Londonu, u British Museumu 10. travnja 2015. godine organizirana je cjelodnevna stručna konferencija posvećena lošinjskom Apoksiomenu,
koji je postavljen u glavnoj dvorani izložbe uz mramorni Fidijin kip riječnog boga Ilissosa sa zabata atenskog Partenona, brončanu kopiju Polikletova Dorifora, mramornoga Mironova Diskobola i mramornu Afroditu iz Kraljevske kolekcije.Jednodnevna je konferencija organizirana pod nazivom: Hrvatski atlet: brončani mladić iz mora, s posebnim naglaskom na pronalazak, restauraciju, očuvanje te povijesno i umjetničko značenje brončane statue koja datira iz 2. ili 1. stoljeće prije Krista, a koja je izronjena 1999. godine iz podmorja Lošinja.
U ime muzeja Lesley Fitton, voditeljica Odjela za grčke i rimske umjetnine Britanskog muzeja, pozdravila je uzvanike i posebnu zahvalu iskazala hrvatskom Ministarstvu kulture na učinkovito i promptno ustupljenom kipu Apoksiomena, Hrvatskom restauratorskom zavodu te Veleposlanstvu RH u Londonu na organizaciji cjelokupnog događanja.
FOTO: Croatian Embassy in London
Uvodno predavanje sa snimkom otkrića Apoksiomena održala je Iskra Karniš Vidovič, viša konzervatorica Hrvatskog konzervatorskog zavoda u Zagrebu, koja je javnosti predstavila vrlo zahtjevan proces obnove i očuvanja statue od trenutka lociranja, izvlačenja, desalinizacije, sanacije te cjelokupne restauracije i očuvanja. O trenutnim podvodnim nalazima te izazovima i budućnosti podvodne arheologije u istočnom dijelu Jadranskog mora govorio je Peter B. Campbell sa Sveučilišta Southampton. U otvorenoj panel diskusiji, u kojoj su uz Iskru Karniš Vidovič i Petera B. Campbella, sudjelovali Ross Thomas (British Museum) i Michael Fischer (Oxford Martime Trust) posebno se raspravljalo o metodama pretraživanja lokaliteta na kojem je pronađen kip Apoksiomena te načinu sanacije, uklanjanja inkrustacije i morskih organizama sa statue koje se nije obavljalo kemijskim sredstvima već se provodilo isključivo mehanički, preciznim ručnim alatima te povremeno uz pomoć vrlo specifičnih strojeva.
U nastavku simpozija Judith Swaddling s grčkog i rimskog odjela British Museuma, vrlo je detaljno predstavila uporabu, adaptaciju kao i novo oblikovanje antičke brončane skulpture dok je Ian Jenkis, kustos izložbe Definiranje ljepote: tijelo u antičkoj grčkoj umjetnosti predstavio povijesno i umjetničko značenje načina prikazivanja ljudskog tijela u antičkoj grčkoj skulpturi tijekom 2 tisuće godina predočeno kroz gotovo 150 djela izložbe Definiranje ljepote među kojima važno mjesto zauzima hrvatski kip Apoksiomena, a koju su posjetitelji imali priliku razgledati tijekom održavanja stručnog simpozija.
U zasebnom predavanju, Iskra Karniš Vidovič dala je detaljan uvid u dugogodišnji konzervatorsko-restauratorski rad, koji je slijedio na kipu Apoksiomenu nakon njegova vađenja iz mora, provedena istraživanja, metode dokumentiranja i, konačno, predstavljanje kipa u okviru sada već brojnih izložba. O načinu sanacije, restauracije i očuvanja brončanih statua u British Museumu referirale su restauratorice Marilyn Hockey i Fleur Shearman, dok se tema izlaganja višeg kustosa Petera Higgsa odnosila na dvojbe koje nastaju prilikom ustanovljavanja starosti i stilske pripadnosti brončanih skulptura na primjeru hrvatskog Apoksiomena.
Kako bi se prikazao cjelokupni „životni put“ i krajnje odredište brončane statue Apoksiomena, arhitekt Saša Randić predstavio je novi Muzej Apoksiomena u Malom Lošinju, čije otvaranje je predviđeno za prosinac 2015. godine, kada će se statua vratiti s izložbe o antičkoj skulpturi koja će se održati u J. Paul Getty muzeju u Los Angelesu.
O Lošinju, otoku vitalnosti i zdravlja, značenju kipa za otok, kulturnu baštinu i turizam, govorila je direktorica TZG Malog Lošinja Đurđica Šimičić, a prisutni su bili i zamjenica gradonačelnika Malog Lošinja Ana Kučić, član uprave Jadranke d.d. Goran Filipović te direktorica TZ Kvarnera Irena Peršić Živadinov. Tijekom konferencije kroz zajednički promotivni video predstavljena je i regija Kvarner te Republika Hrvatska.
U završnom izlaganju veleposlanik dr. Ivan Grdešić zahvalio je svima koji su sudjelovali u organizaciji ovako velikog i značajnog događaja za Hrvatsku. Cilj simpozija bio je predstaviti suvremenu Hrvatsku, njene stručnjake, kompetentne znalce s područja znanosti, umjetnosti, kulture, turizma i arhitekture te ih povezati s britanskim kolegama i partnerima, ali i prezentirati zemlju kao atraktivno turističku destinaciju. Apoksiomen i predstavljeni muzej doprinijet će razvoju Lošinja i cjelokupnog područja te porastu posjetitelja području u kojem je i Apoksiomen uživao preko 2 tisuće godina, naglasio je veleposlanik te pozvao prisutne da posjete hrvatskog atletu u njegovom novom domu.
Znanstveni simpoziji okupio je britanske muzejske stručnjake te stručnjake iz područja arheologije, očuvanja baštine, umjetnosti i povijesti koji su imali priliku, osim brončane statue Apoksiomena, upoznati hrvatska znanstvena i stručna dostignuća te otok Lošinj kao kulturno i turističko odredište.
Vrlo stručno predstavljanje Apoksiomena British Museum organizirao je u suradnji s Ministarstvom kulture RH, Hrvatskim restauratorskim zavodom u Zagrebu, uz podršku Veleposlanstva RH u Londonu, a putem niza predavanja i diskusija o Apoksiomenu i antičkoj grčkoj brončanoj skulpturi predstavljene su hrvatska struka, znanje, tehnologija i kompetencije te potvrđena suradnja između britanskih i hrvatskih kulturnih institucija.
Izložba Definiranje ljepote: tijelo u antičkoj grčkoj umjetnosti, postavljena u Sainsbury Exhibition Gallery British Museuma, s Apoksiomenom kao središnjim eksponatom, biti će otvorena za posjetitelje do 5. srpnja 2015. godine.
FOTO: Croatian Embassy in London
FOTO: Croatian Embassy in London