Sajam knjiga u Frankfurtu

Ovogodišnji nastup hrvatskih autora i nakladnika na Frankfurtskom sajmu knjiga, a temeljem natječaja Ministarstva kulture (od 1. veljače do 1. ožujka 2013.) pripala je organizaciji Hrvatske dječje knjige te je u cijelosti posvećen promociji knjige za djecu i mlade (9. – 13.10.2013.

Paviljon H3.0 štand H6)
 
Svečano otvorenje štanda planirano je u četvrtak, 10. listopada 2013. godine u 16.00 sati. U okviru jednosatnog programa uz glazbenu pratnju Magister ludi man banda predstavit će se autori Margareta Peršić, Zdenka Bilušić, Andrea Petrlik, Kašmir Huseinović i Davor Peršić. Tijekom cjelokupnog boravka na Sajmu autorima su dogovoreni poslovni sastanci s agentima i izdavačima u cilju poticanja prodaje autorskih prava.
U zajedničkom katalogu predstavljeni su pisci, ilustratori, prevoditelji i nakladnici knjiga za djecu i mlade.
 
Zastupljeni pisci: Luko Paljetak, Miro Gavran, Zvonimir Balog, Sanja Pilić, Kašmir Huseinović, Silvija Šesto, Snježana Babić-Višnjić, Julijana Adamović, Nadica Mihelčić, Ivona Šajatović, Erika Katačić Kožić, Vlado Bakarić
 
Zastupljeni ilustratori: Zdenko Bašić, Saša Jantolek, Margareta Peršić, Zdenka Bilušić, Andrea Petrlik Huseinović
 
Na štandu će biti postavljene i tri izložbe
  • "Roboti" (skulpture) autora Saše Jantoleka
  • "Padobrani Fausta Vrančića" autorice Zdenke Bilušić
  • "Srce na štapu" autorice Margarete Peršić
  
O autorima koji nastupaju u programu:

Margareta Peršić
Rođena u Zagrebu 1976. godine. 2000. diplomirala na Pedagoškoj Akademiji u Zagrebu na temu "Priča, slika, slikovnica". Od 2007. je član ULUPUH-a u sekcijama za izradu igračaka i lutaka te za ilustraciju, karikaturu, strip, animirani film i primijenjeno slikarstvo.
Od 2010. godine je član HZSU-a i Likuma. Sudjelovala je u tridesetak skupnih izložbi i trinaest samostalnih izložbi. Živi i radi u Zagrebu.
 
Zdenka Bilušić
Rođena je 1961. godine, živi i radi u Šibeniku. Čim je 1983. završila Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu, zaposlila se kao učiteljica likovne kulture i u prosvjeti provela 22 godine, u osnovnim i srednjim školama. Istodobno radi i na Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku, na kojemu od 1993. vodi likovne i lutkarske radionice za djecu. Unatrag devet godina urednica je festivalskog radioničkog programa i autorica dječjih likovnih natječaja za hrvatske osnovne škole i dječje vrtiće. Ukratko: čitav svoj radni vijek radi s djecom i za djecu.
U Gradskoj knjižnici "Juraj Šižgorić" Šibenik, gdje je već šestu godinu zaposlena, vodi Centar za vizualnu kulturu djece i mladih i uređuje izložbene programe. Strast joj je lutkarstvo, slikarstvo ljubav i zvanje, a ilustracija izazov. Iza sebe ima jednu autorsku slikovnicu i nekoliko koje je likovno opremila.
Pokretačica je i voditeljica lutkarske družine Putujuće lutkarsko kazalište FAUST. U tom su razdoblju izvedene tri lutkarske predstave: "Čikin križić", "Pinokio" i "Proždrlica". Autorica je teksta za prvu, druge dvije je dramatizirala, a za sve tri izradila lutke i scenske rekvizite. Predstave su, osim u dječjim vrtićima i školama, prikazane u šibenskom kazalištu, na Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku i na Međunarodnom sajmu u srednjovjekovnom Šibeniku
 
Andrea Petrlik
Rođena je 1966. godine u Zagrebu. Diplomirala je grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Za ilustriranje nagrađena je pet puta: Nagrada "Grigor Vitez", 2002., Zagreb, Diploma IBBY Časne liste, 2002., Basel, Švicarska, BIB Zlatna plaketa, 2003., Bratislava, Slovačka, Grand Prix OBI 04, 2004., Oita, Japan, Ovca u kutiji, 2007., Zagreb, Kiklop, 2012., Pula.
Oslikala je pedesetak slikovnica za strane i domaće izdavače.
Osim ilustriranjem bavi se i pisanjem.
Do sada je objavila pet autorskih slikovnica Plavo nebo, Ciconia Ciconia, Moja obitelj, Maleni i Ljubav koje su prevedene na japanski, korejski, francuski, njemački, talijanski, ruski, slovenski, slovački, makedonski, rumunjski, kineski, španjolski, portugalski i perzijski jezik.
Originali iz nagrađenih slikovnica Plavo nebo i Alica u zemlji čudesa dio su međunarodne zbirke japanskog Chihiro Art Museuma, koji posjeduje jednu od najvećih zbirki ilustracija na svijetu.
Već nekoliko godina surađuje s kazalištem za djecu I Theatre iz Singapura.
Izlagala je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu.
Trenutno je u Chihiro Art Museum u japanskom Azuminu otvorena izložba "Artist's Atelier" na kojoj uz 25 najpoznatijih svjetskih ilustratora izlaže radove iz "Alice u zemlji čudesa"
 
Kašmir Huseinović
Rođen je 1961. godine u Sarajevu. Završio je Medicinski fakultet u Sarajevu, a poslijediplomski studij iz obiteljske medicine u Zagrebu.
Od 1994. godine bavi se pisanjem za djecu.
Do sada je napisao osamnaest slikovnica  i tri knjige za djecu koje su prevedene na mađarski, portugalski, španjolski, arapski, indonežanski, rumunjski, slovenski, makedonski, talijanski, kineski, francuski i korejski jezik.
Od 2005. godine aktivno sudjeluje u promicanju hrvatskih ilustratora, pisaca i nakladnika koji se bave dječjom knjigom, kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu, organizira nastupe na Sajmovima knjiga, domaće i međunarodne radionice za djecu i izložbe vezane uz stvaralaštvo za djecu.
 
Davor Peršić
Diplomirani sociolog, cirkuski i glazbeni umjetnik Davor Peršić svira na neobičnim instrumentima koje sam izrađuje.
 

U organizaciji festivala Kroatien Kreativ 2013 i mreže Traduki unutar službenih foruma Frankfurtskog sajma knjiga održat će se predstavljanje temata "Hrvatska i EU" objavljenog u književnom časopisu Neue Rundschau te predstavljanja knjiga Romana Simića i Srećka Horvata.
 
Aktualni broj časopisa Neue Rundschau, koji u Njemačkoj od 1890. godine objavljuje izdavačka kuća S. Fischer, bit će predstavljen u sklopu foruma "Weltempfang" u srijedu, 9. listopada 2013. godine u 15.00 sati u Paviljonu H5.0, štand E81. U raspravi naslovljenoj "Kako sam došao/la u Europu: Pogled u novu članicu EU" sudjelovat će  Alida Bremer, Srećko Horvat, Jurica Pavičić, Ivana Simić Bodrožić i urednik časopisa Neue Rundschau Alexander Rösler uz moderaciju voditeljice zaklade S. Fischer Antje Contius.  Osim prethodno spomenutih autora, u tematu  pišu Renato Baretić, Nadežda Čačinović, Damir Karakaš, Zvonko Maković, Anđelko Miraldović, Robert Perišić, Marko Pogačar, Edo Popović, Delimir Rešicki i Ivana Sajko.
           
Roman Simić će na forumu "Open Books", koji izmješta autore iz prostora sajma u sam grad Frankfurt, predstaviti prijevod svoje zbirke pripovijedaka Nahrani me na njemački jezik u četvrtak, 10. listopada 2013. godine, u 17.00 sati Alte Nikolaikirche (Römerberg 9, Frankfurt) uz moderaciju Alide Bremer.

Na forumu "Literatursalon" u petak, 11. listopada 2013. godine, u 15.30 sati u Paschen Literary Lounge (Paviljon 4.1, štand D72), Srećko Horvat i mladi njemački autor Steffen Vogel sudjelovat će u raspravi "Kriza u Europi: Dolazi li kraj kapitalizma?" što će ujedno biti prilika da se predstavi knjiga Srećka Horvata Was will Europa? napisana u suradnji sa slovenskim filozofom Slavojem Žižekom.
 
Nastupi hrvatskih autora na pozornicama Frankfurtskog sajma knjiga dio su višemjesečnog predstavljanja hrvatskih autora u Njemačkoj, a koji traju od  26. rujna do 4. prosinca 2013. pod nazivom Na brodu – Suvremena hrvatska književnost u njemačkim književnim institucijama. U najprestižnijih književnim institucijama u Berlinu, Frankfurtu na Majni, Freiburgu, Hamburgu, Kielu, Münchenu, Rostocku, Sulzbach-Rosenbergu i Weimaru predstavljaju se Renato Baretić, Ludwig Bauer, Gordana Benić, Branko Čegec, Slavenka Drakulić, Zoran Ferić, Rujana Jeger, Zvonko Maković, Jurica Pavičić, Robert Perišić, Marko Pogačar, Edo Popović, Ivana Sajko, Ivana Simić Bodrožić, Andriana Škunca, Ivana Šojat-Kuči i Igor Štiks.

Kroatien Kreativ 2013 velikom turnejom hrvatskih autora u okviru programa "Na brodu" kao i gostovanjem na Frankfurtskom sajmu knjiga i dalje stavlja naglasak na predstavljanje hrvatskih autora na njemačkom govornom području te predstavlja logičan nastavak uspješnog proljetošnjeg gostovanja na Leipziškom sajmu knjigu i u programu Podunavsko-švapskog muzeja u Ulmu posvećenog novoj zemlji-članici EU.





 


Najave