- Objavljeno: 11.04.2014.
Priopćenje povodom presude Upravnog suda u Osijeku od dana 21. ožujka 2014. godine kojim je poništeno Rješenje o imenovanju ravnatelja Državnog arhiva u Osijeku
Povodom napisa i priloga u medijima povodom presude Upravnog suda u Osijeku, a u kojima se iznosi i niz netočnosti priopćujemo:
S obzirom da je presudom Upravnog suda u Osijeku od dana 21. ožujka 2014. godine, poništeno Rješenje
o imenovanju ravnatelja Državnog arhiva u Osijeku od 8. srpnja 2013. godine, dr. sc. Siniše Bjedova, Ministarstvo kulture je donijelo Rješenje o imenovanju vršiteljice dužnosti ravnatelja Državnog arhiva u Osijeku, gđe. Zite Jukić, višeg arhivista zaposlenog u DA u Osijeku na radnom mjestu voditelja Odjela za dokumentacijsko-informacijske poslove i knjižnicu.Vršiteljica dužnosti ima sve ovlasti ravnatelja Državnog arhiva u Osijeku sukladno Zakonu o arhivskom gradivu i arhivima, te će u roku od 30 dana raspisati natječaj za izbor novog ravnatelja DA u Osijeku.
Svi dokumenti i akti, te odluke donesene u promatranom razdoblju od 8. srpnja 2013. godine do dana primitka presude, provedene su i smatraju se valjanima.
Ovom prilikom napominjemo da je potpuno netočno opetovano isticanje da je prepreka za imenovanje dr. sc. Siniše Bjedova bilo to što nije imao položen arhivski ispit, jer članak 54. Zakona o arhivima jasno propisuje da „iznimno se za ravnatelja arhiva može imenovati osoba koja nije položila stručni ispit iz arhivske struke, ako se na temelju dosadašnjeg rada može očekivati da će s uspjehom voditi arhiv i uz obvezu polaganja stručnog ispita u roku od dvije godine od dana imenovanja“, što je dr. sc. Bjedov, dakako, i učinio.
Dr. sc. Siniša Bjedov imenovan je ravnateljem DA u Osijeku zbog iznimnih radnih i organizacijskih sposobnosti, što se i potvrdilo kroz njegov rad u Arhivu koji se može ocijeniti samo najvišim ocjenama.
U konkretnom slučaju došlo je do povrede Zakona, te ćemo Državnom odvjetništvu podnijeti prijedlog za izvanrednim pravnim lijekom - zahtjevom za izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne presude, a o kojem će odlučivao Vrhovni sud Republike Hrvatske koji može ukinuti presudu i vratiti predmet na ponovno rješavanje ili preinačiti presudu
Naime, stranke u upravnom sporu mogu zbog povrede zakona predložiti Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske podnošenje zahtjeva za izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne sudske odluke upravnog suda ili Visokog upravnog suda.
Zahtjev za izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne sudske odluke može podnijeti Državno odvjetništvo Republike Hrvatske u roku od šest mjeseci od dana dostave pravomoćne sudske presude strankama. Državno odvjetništvo Republike Hrvatske ovaj zahtjev može podnijeti i po službenoj dužnosti.