- Objavljeno: 05.04.2013.
Predstavljeni prioritetni projekti u kulturi za financiranje iz EU fondova
Za uspješno povlačenje sredstava iz fondova Europske unije, osim dobro pripremljene projektne dokumentacije ključna je originalnost ideje temeljena na jedinstvenosti specifičnih lokalnih zajednica, kazala je danas ministrica kulture Andrea Zlatar Violić
na predstavljanju projekata na području kulture financiranih sredstvima iz fondova Europske unije."Ono što smo saznali iz svih primjera i uputa zemalja koje su dosad uspješno povlačile sredstva iz EU fondova jest kako ne postoji tipizirani projekt koji se može primijeniti - jedino ono što otkriva specifičnost lokalnih zajednica ima šanse da doista dobije sredstva", rekla je ministrica Zlatar Violić.
Pojasnila je da je ideja održavanja skupa u prvome redu povećanje međusobne vidljivosti te razmjena iskustava projekata diljem Hrvatske poteklih iz prostora kulture koji su dobili sredstva iz IPA fondova od 2006. do danas, a koji jedan o drugome zapravo vrlo malo znaju.
U svim se tim projektima vidi njihova interdisciplinarnost, a zajednički im je gospodarsko-socijalni potencijal vezan uz prostor turizma, edukacije ili kombinaciju toga dvoga, dodala je. No, svi oni, upozorila je ministrica, moraju sadržavati element doprinosa socijalne inkluzije, podizanje razine komunalne infrastrukture za lokalnu zajednicu, te generiranje radnih mjesta.
Ministarstvo kulture u projektima, osim financijski, sudjeluje praćenjem, prevođenjem i objavljivanjem temeljnih dokumenata EU-a, kako bi se svim zainteresiranim dionicima omogućilo da na vrijeme dobiju sve informacije o tome kada i na koje se fondove prijaviti. Ministarstvo ne može biti niti tražitelj niti nositelj projekata već je njegova uloga isključivo ona potpornja, objasnila je ministrica.
Pravi poticaj mora dolaziti iz lokalnih zajednica, udruga i institucija, naglasila je. Ministarstvo stoga redovito organizira edukacijske krugove, a svi već izrađeni dokumenti bit će dostupni u obliku foruma koji će biti organiziran na web stranicama ministarstva.
Sam povod današnje prezentacije najava je početka konkretnih radova na obnovi srednjovjekovne gradine Maškovića Han i gospodarske revitalizacije mjesta Vrane, prvome projektu Ministarstva koji se financira sredstvima europskih pretpristupnih fondova IPA 2009.
Projekt je dio strategije ministarstva usmjerene na revitalizaciju kulturne baštine s ciljem jačanja uloge kulturnog kreativnog sektora u gospodarskom regionalnom razvoju kroz privlačenje ulaganja, kreativnih talenata i razvoj turizma, a predstavila ga je Anastazija Magaš iz Ministarstva kulture.
Riječ je o vrhunskom spomeniku kulture iz 17. stoljeća, najvećoj i najznačajnijoj građevini koju su Turci ostavili na našim područjima. Kompleks je sagrađen od kamena s elementima islamske arhitekture, a prostire se na više od tri tisuće četvornih metara, istaknula je.
Cjelokupna vrijednost projekta je nešto više od 2,7 milijuna eura, u čemu EU sudjeluje sa 75 posto, a ostatak osigurava RH kroz Ministarstvo kulture. Program se provodi kroz četiri ugovora - od kojih su dosad u potpunosti realizirani ugovor izrade glavnog projekta obnove i natječajne dokumentacije te plan gospodarskog razvoja mjesta Vrane, jednog od najsiromašnijih mjesta u RH, vrijedni 142 tisuće eura, odnosno, 250 tisuća eura, dok su ugovori vezani uz izvođenje radova obnove (2,2 milijuna eura) i nadzor radova (118 tisuća eura) upravo potpisani i uskoro kreću u realizaciju.
Kompleks će biti obnovljen tako da se revitalizira njegova izvorna funkcija neke vrste konačišta upotpunjenog dućanima, kafićima, uredima Agencije Han, te prostorom za izlaganje zbirke arheoloških nalaza, dok će prostor turskog kupatila - hamama - biti prezentiran kao arheološki lokalitet. Rok za izvođenje radova je godina dana.
Danas je predstavljeno još šest projekata obnove, revitalizacije i prenamjene hrvatskih kulturnih dobara financiranih iz EU fondova, odabranih među njih oko 20-tak u različitim fazama realizacije koji se trenutno odvijaju diljem Hrvatske.
Skupu su nazočili gradonačelnici i pročelnici za kulturu i društvene djelatnosti, pomoćnici ministra turizma Davor Ižaković i Želimir Kramarić, te ravnatelji brojnih kulturnih ustanova.
Glavni je cilj skupa, istaknula je voditeljica EU projekata u Ministarstvu kulture Martina Borovac Pećarević, potaknuti lokalne vlasti, institucije i udruge da se uključe u traženje sredstava iz fondova EU-a za projekte promidžbe kulturne baštine radi jačanja konkuretnosti malih i srednjih poduzeća, korištenja informacijske tehnologije, te obrazovanja i socijalne inkluzije.
Cilj Ministarstva kulture tijekom cijelog budućeg programskog razdoblja je prvenstveno jačanje svijesti o važnosti sektora kulture na svim razinama te time poticanja kulturnih institucija, jedinica lokalne samouprave, udruga, regionalnih razvojnih agencija i drugih aktera da apliciraju projekte. Također, intencija je stvaranje tzv. „zalihe projekata“ – liste potencijalnih projekata koji bi se financirali iz strukturnih fondova te pružanje stručne pomoći od strane djelatnika ministarstva kod pripreme projekata, kao i sufinanciranje same pripreme projekata koji se svojim ciljevima uklapaju u prioritete definirane strateškim dokumentima – istaknuto je danas na prezentaciji.
Nakon zanimljive prezentacije povijesti Maškovića Hana voditeljice Služba za pripremu i provedbu projekata Europske unije Anastazije Magaš Mesić, potom ciklusa prikupljanja sredstava za izradu potrebne dokumentacije i faza obnove tog slavnog zdanja koji će služiti kako za znanstvena istraživanja, odmor i zabavu, ali i edukaciju i gospodarski razvoj mjesta i regije, predstavljen je projekt obnove palače Moise na Cresu. Osmišljen je u Ministarstvu kulture i prijavljen za financiranje iz pretpristupnih fondova IPA 2013. Riječ je o najvećoj renesansnoj kući na tome otoku smještenoj u srednjovjekovnoj jezgri grada Cresa. Projekt se provodi od 2003., pripremni radovi vode se od 2008. u što je do sad utrošeno gotovo 2,3 milijuna kuna. Cilj je sanacija, adaptacija i prenamjena prostora u Sveučilišni istraživački centar i regionalni centar za cjeloživotno učenje Sveučilišta u Rijeci, kazala je načelnica sektora za zaštitu kulturne baštine Ranka Saračević-Wuerth.
Ankica Puškarić iz Turističke zajednice grada Ogulina predstavila je projekt razvoja centra za posjetitelje "Ivanina kuća bajki" u Ogulinu, započet 2006. i ukupne vrijednosti 1,4 milijuna eura, od čega je gotovo milijun eura osigurano iz IPA fonda, dok ostalo financiraju grad Ogulin i Turistička zajednica toga grada. Riječ je objektu opremljenome touch screen interaktivnim tehnologijama za čije je rješenje autorski tim dobio prestižnu dizajnersku Red dot nagradu. Cilj je razvoj turističke infrastrukture bazirane na nematerijalnoj kulturnoj baštini.
Projekt rekonstrukcije i uređenja kulturno-turističko-poduzetničkog i administrativnog kompleksa Benčić u Rijeci predstavio je gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel i pročelnik za kulturu Ivan Šarar. Riječ je o izuzetno važnom primjeru prenamjene bivšeg industrijskog prostora i revitalizacije vrijedne kulturne baštine u svrhu jačanja razvoja grada i njegova regionalnog identiteta, rekao je Obersnel. Riječ je o prostoru od oko 15 tisuća četvornih metara prostora na kojemu se nalaze četiri zgrade u različitom stanju očuvanosti koje će biti prenamijenjene kao dom nekoliko gradskih ustanova - knjižnice, Muzeja moderne i suvremene umjetnosti te dio Muzeja grada Rijeke, a udomit će i neke komercijalne, administrativne i turističke djelatnosti.
Među prioritetima Ministarstva kulture našao se i projekt obnove dijelova šibenskog srednjovjekovnog fortifikacijskog sustava. Projekt obnove tvrđave sv. Mihovila u fazi je rekonstrukcije i gradnje ljetne pozornice, a vrijedan je 1.660.000 eura, od čega je 60 posto osigurano iz sredstava IPA-e, a 40 posto osigurava grad Šibenik. Projekt obnove tvrđave sv. Nikole na 45 tisuća četvornih metara, od čega sama tvrđava zauzima 8.800 četvornih metara, procjenjuje se na 92 milijuna kuna, za što se čekaju strukturni fondovi EU-a. Tvrđava će postati muzejski prostor i prezentacijski centar. Za obnovu tvrđave Barone (Šubićevac) dokumentacija je spremna za prijavu na IPA 3c, vrijednost se procjenjuje na 1.250.000 eura, a postat će visokotehnološki muzej koji će koristiti tehnologiju proširene stvarnosti.
Projekt obnove urbanističke cjeline osječke tvrđe iz 18. stoljeća podijeljen je na šest manjih projekata koje je predstavila pročelnica Konzervatorskog odjela Osijek Ivana Sudić.
Uz obnovu bastione trase i vanjskih utvrđenja, predviđena je obnova Konjičke vojarne gdje će se proširiti Državni arhiv Osijek (ove se godine očekuje početak pripremnih radova), Zgrade oružarnice (doselit će se Muzej Slavonije), Zgrade vojne pekarne, infrastrukture i popločenja jezgre tvrđe, te Sulejmanova mosta.
Prezentiran je i plan obnove najvećeg građevinskog i spomeničkog sklopa u Zadru, Providurove i Kneževe palače, za potrebe smještanja muzejskih i galerijskih zbirki narodnog muzeja u Zadru.
Projekt je u fazi izrade projektne dokumentacije za EU fondove, a vrijednost mu se procjenjuje na oko 25 milijuna eura. (MK / Hina)
Više o projektima:
Vrana, Maškovića Han. ppt Rijeka, Kompleks Rikard Benčić. ppt
Šibenik, Sv. Nikola. pptx Zadar, Dvije palače. pptx
Osijek, Tvrđava. ppt Ogulin, Ivanina kuća bajke. ppt
Cres, Palača Moise. ppt