- Objavljeno: 03.03.2017.
Predstavljen zbornik Društva prijatelja dubrovačke starine
U atriju Muzeju Mimara u Zagrebu, u petak, 3. ožujka 2017. godine, Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske i Društvo prijatelja dubrovačke starine predstavilo je hrvatsko i englesko izdanje zbornika.
Nakon šezdeset pet godina rada na očuvanju i obnovi dubrovačke baštine, pokazala se potreba da u formi zbornika predoče rezultati djelovanja Društva te da se na temelju fotografija i dokumentacije predstavi njegov rad.
![](https://min-kulture.gov.hr/UserDocsImages/arhiva/NAJNOVIJE NOVOSTI/dlj/z/19944.jpg)
Predstavljanju zbornika Društva prijatelja dubrovačke starine, pod nazivom Povijest i rad na spomenicima kulture 1952.—2016., prisustvovao je Davor Trupković, pomoćnik ministrice kulture, a o zborniku su govorili: Niko Kapetanić, predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine, Denis Orlić, glavni urednik, Maja Nodari, članica Velikog vijeća Društva prijatelja dubrovačke starine, Zvonko Maković, predsjednik Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske, Joško Belamarić, voditelj Centra Cvito Fisković IPU u Splitu, Marko Špikić, tajnik ICOMOS-a u Hrvatskoj, Drago Miletić, konzervator, savjetnik u miru.
Kako su naglasili, rad na knjizi koja je nastala na poticaj članova Društva, nalaze se podaci koji su do sada bili nepoznati, a koja će građanstvu i stručnoj javnost pokazati smisao postojanja Društva prijatelja dubrovačke starine, načela i načine njegovog djelovanja. Kao najvažnije ističu djelovanje službe javnom, općem i zajedničkom interesu, a to je u specifičnom slučaju Dubrovnika njegova baština.
Prije šezdeset i više godina svijest o važnosti čuvanja, zaštite i obnove baštine, kao trajnog posla, okupila je elitu Grada oko vizije koja je aktivnim djelovanjem društva počela dobivati jasne konture. Misija Društva utemeljila je pokret, a on je s vremenom postao jednim od najvažnijih obilježja dubrovačke suvremene urbane kulture. I ostao to do danas, istaknuo je Denis Orlić, odgovorni urednik knjige.
Hrvatsko izdanje zbornika sadrži 430 stranica, 615 fotografija i grafičkih priloga te 32 poglavlja, među njima četiri detaljne kronologije radova na očuvanju i obnovi triju kapitalnih spomenika: dubrovačkih zidina, stonskog fortifikacijskog sustava i tvrđave Sokol te ostalih spomenika na području dubrovačke Republike. Englesko izdanje namijenjeno je međunarodnim stručnim organizacijama te ekspertima pojedincima. Odgovorni urednik je Denis Orlić, podpredsjednik Društva, a urednica dr. sc. Snješka Knežević.
Nakon predstavljanja knjige, uslijedilo je i otvaranje izložbe pod nazivom Društvo – grad – ljudi autora Ljube Gamulina, koju je otvorio Zvonko Maković, predsjednik Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske.
Izložba je zamišljena kao dio predstavljanja zbornika Društva prijatelja dubrovačke starine a predstavljena je na dvadeset tri panoa, sa gotovo svim temama obrađenim u zborniku i sa oko petstotinjak fotografija objavljenih u njemu. Cilj je izložbe uputiti na razgranatu djelatnost Društva na čuvanju i obnovi spomenika, sa težištem na ljudima i društvenim događajima.
![](https://min-kulture.gov.hr/UserDocsImages/arhiva/NAJNOVIJE NOVOSTI/dlj/z/199.jpg)