Predstavljen hrvatski nacionalni paviljon za Svjetsku izložbu EXPO 2025 Osaka

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika


7. veljače 2025. godine, - U organizaciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova, predstavljen je rad „Hrvatska - klimaraznolikost / Croatia - climadiversity“, autorskog tima: Korina Vuković i Pero Vuković, Lana Grahek, Maroje Mrduljaš i Antonio Patljak sa suradnicima Petra Bigor, Yujin Jeong i Filip Majcenić, koji će predstavljati Hrvatsku na Svjetskoj izložbi EXPO 2025 u Osaki.

Svjetska izložba će se održati od 13. travnja do 13. listopada 2025. godine pod krovnom temom „Dizajniranje budućeg društva za naše živote“ („Designing Future Society for Our Lives“). Izložba s paviljonima i radovima koji će predstaviti 160 zemalja i međunarodnih organizacija, smjestit će se na umjetnom otoku Yumeshima, izgrađenom upravo u svrhu održavanja EXPO-a. Prema procjenama organizatora, očekuje se da će izložbu, na kojoj će se predstaviti više od vidjeti oko 28 milijuna posjetitelja.
 
Rad kojim će se Hrvatska predstaviti u Osaki, predstavili su nacionalni povjerenik Republike Hrvatske za Svjetsku izložbu EXPO 2025 Osaka, državni tajnik Zdenko Lucić, jedan od autora idejnog rješenja, arhitekt Pero Vuković (ARHIV arhitektura i urbanizam) te predstavnik izrađivača, voditelj razvoja tvrtke Enison Marko Bjegović, u čijim je prostorima paviljon izložen. Na predstavljanju je nazočila i zamjenica nacionalnog povjerenika, ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti Nevena Tudor Perković.
 
Podsjećamo, paviljon je zamišljen kao ambijent koji prikazuje raznolikost klima u Hrvatskoj, stoga nikad nije isti, kontinuirano se mijenja i svaki dolazak pruža i novi doživljaj. Svaka od klimatskih zona u paviljonu se snima termičkim kamerama koje bilježe interakcije posjetitelja i mikro-klima. Također, odabrane lokacije oko meteoroloških postaja se snimaju termičkim kamerama i prate događanja u fizičkom prostoru. Ti video-prijenosi se uparuju s uračunatim pomakom vremenske razlike Hrvatska - Japan te prikazuju u paviljonu, na web-stranici te na društvenim mrežama paviljona.
 
Zahvalivši Državnom hidrometeorološkom zavodu na pruženim podacima koji omogućuju prenošenje hrvatske klime u paviljon u Japanu, nacionalni povjerenik Zdenko Lucić izrazio je nadu da će paviljon izazvati veliku pažnju posjetitelja i najavio kako će nakon završetka izložbe paviljon biti izložen u Hrvatskoj te pružiti posjetiteljima jedinstvenu priliku da dožive njegovu umjetničku i tehnološku vrijednost u vlastitoj zemlji.

Predstojnik Ureda predsjednika Vlade Republike Hrvatske Zvonimir Frka-Petešić, ujedno i član Nacionalnog odbora Republike Hrvatske za Svjetsku izložbu Expo 2025 Osaka izrazio je ponos što će hrvatski paviljon biti među najinovativnijim na Međunarodnoj izložbi u Osaki. „Bit će to prvi put da će se temperatura s jednog dijela Zemlje prenositi na drugi, što je svojevrsna svjetska inovacija“, istaknuo je Frka Petešić najavivši kako će posjetitelji hrvatskog paviljona imati priliku uživo doživjeti i osjetiti temperaturu zraka koja u tom trenutku vlada na mnogim lokacijama diljem Hrvatske. Podsjetio je i na Svjetsku izložbu u Parizu 1889., kada je hrvatski inovator Josip Belušić predstavio svoj brzinomjer, izum koji je danas u svakom automobilu.
 

Pisane vijesti