- Objavljeno: 10.08.2010.
Paškoj čipki povelja UNESCO-a
Ravnatelj Uprave u Ministarstvu kulture RH Jasen Mesić predao je svečane povelje iz središnjice UNESCO-a u Parizu.
Ravnatelj Uprave u Ministarstvu kulture RH Jasen Mesić, u ime ministra Bože Biškupića, jučer je predao svečane povelje iz središnjice UNESCO-a u Parizu, kojima je paška čipka uvrštena na listu nematerijalne kulturne baštine pri UNESCO-u i to Gradu Pagu, ženskom Benediktinskom samostanu Sv. Margarite i Udruzi paških čipkarica "Frane Budak", koji su zaslužni za očuvanje tradicije čipkarstva u Pagu. Povelju je uručio gradonačelniku Paga Anti Fabijaniću, apriori benediktinskog samostana sestri Rozariji Gligora i predsjednici Udruge paških čipkarica „Frane Budak" Nediljki Oros.
Foto: Alenka FESTINI |
U prigodnom govoru Mesić je naveo kako je dodjela ovih priznanja završni čin jednog dugotrajnog procesa koji je trajao četiri godine.
- Paška čipka je upisana u registar UNESCO-a zajedno s hvarskom i lepoglavskom čipkom te je jedno od sedam nematerijalnih kulturnih dobara koja su iz Hrvatske upisane u ovaj registar. Ovim priznanjima Hrvatska je postala zemlja s najviše zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara u Europi. Ovom prigodom zahvaljujem Gradu Pagu, benediktinkama i Udruzi čipkarica, svima koji živite u Pagu, a koji ste doprinijeli da se tradicija šivanja paške čipke održi. Jedan od uvjeta za ovakvo priznanje je da kulturno blago živi s ljudima, rekao je Mesić te istaknuo kako je povelje potpisao generalni direktor UNESCO-a u Parizu.
Gradonačelnik Fabijanić je zahvalio državnom tajniku Mesiću, rekavši kako je Pag nakon 500 godina tradicije čipkarstva i šivanja paške čipke doista zaslužio ovo priznanje.
- Za održavanje šivanja paške čipke zaslužne se generacije Paškinja koje su strpljivo šivale i svoje znanje prenosile na mlađe generacije. Grad nastoji omogućiti da se čipka čim više šije te prezentira u svijetu, rekao je gradonačelnik Fabijanić.
Sestra Rozarija istaknula je važnost Benediktinskog samostana u stvaranju i održavanju čipkarstva u Pagu.
- Paška čipka je krenula iz našeg samostana i kroz više od 500 godina ta tradicija se zadržala. Veliku ulogu u učenju šivanja imale su naše sestre benediktinke, koje su nesebično prenosile znanje mladim ženama. I danas u sklopu našeg samostana učimo šivanje s ciljem održavanja čipkarstva u Pagu, rekla je sestra Rozarija te istaknula kako su paške benediktinke zaslužne za čipkarstvo na Hvaru koje rade tamošnje benediktinke, a kroz njihov rad vide se ornamenti paške čipke.
Sestra Benedikta Halilović u ime samostana izrazila je radost što je čipka uvrštena na ovu listu jer je to bogatstvo za grad Pag i Hrvatsku, ali jednako tako i za UNESCO. S tolikim zaštićenim nematerijalnim blagom smo prepoznati u svijetu, što je velika čast, rekla je sestra Benedikta.
Uručenju priznanja bili su nazočni zamjenik gradonačelnika Tino Herenda i predsjednik Gradskog vijeća Branimir Paro Vidolin. Nakon ove male svečanosti gradonačelnik Fabijanić je uručio Mesiću prigodne darove, pašku čipku i zbornik „Crkva i samostan paških benediktinki".
ZADARSKI LIST, 10.08.2010.