Otvorena izložba Nepokorena šuma i Radovan Ivšić

Izložba Nepokorena šuma i Radovan Ivšić, muzejska i likovna interpretacija opusa tog istaknutog nadrealističkog pjesnika i dramskog pisca u kojemu je važno mjesto zauzimao motiv šume, otvorena je u četvrtak u zagrebačkome Muzeju suvremene umjetnosti. 


     Prema autorskom konceptu Ivšićeve životne suputnice, francuske pjesnikinje Annie Le Brun i ravnateljice MSU-a Snježane Pintarić, izložba je podijeljena u pet tematskih krugova.

FOTO: HINA

     Opustošena šuma problematizira uništavanje šuma, Ugrožena mašta na simboličan način približava pradavne začetke šume, Šuma beskrajnog početka temu promatra kao dominantni motiv kompozicije, Mjesto izmještenosti prožima veze šumskih mračnih sila i starih običaja, a posljednji, Šuma preobrazbi i Šuma znakova i munja temu šume nastoji približiti spoju ljubavi, ljudskosti i poezije, spoju svjesnog i nesvjesnog.
     Tim je cjelinama objedinjeno 160 djela u raznim medijima, od crteža, grafika, ulja, gvaševa do fotografija i video radova, tematiziraju šumu kao područje stvaranja i destrukcije. Postav će predstaviti etnografsku, prirodoslovnu i knjižnu građu, kroz koncept ispreplitanja stvarne, prirodne i imaginarne šume.

     Snježana Pintarić, ravnateljica MSU rekla je da je poticaj za izložbu bilo snimanje filma o Ivšiću kada se otvorio niz tema i razloga za veliku izložbu koja bi na multidisciplinarni način pokazala što znači njegovo pjesništvo i koliko nam je taj umjetnik važan.

     "Bila sam oduševljena kada me ravnateljica MSU pozvala da evociramo rad Radovana Ivšića, no nisam bila svjesna koliko mu je šuma bila u stvaralaštvu važna" - rekla je Annie Le Brun. "Polazeći od dubine jezika on je utro putove koji vode ka susretima šume i poezije" - dodala je.

     Brojne posjetitelje otvorenja izložbe pozdravila je u ime ministra kulture njegova pomoćnica Tamara Perišić te zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Vesna Kusin, koja je izložbu otvorila.

     Među umjetnicima koji svojim radovima sudjeluju u hommageu Radovanu Ivšiću mnogi su njegovi suvremenici, ali i predstavnici mlađe generacije - među ostalima Lovro Artuković, Jean Benoit, Jacques Bioulies, Jan Brueghel ml., Boris Bućan, Tošo Dabac, Max Ernst, Vladimir Filakovac, Ivan Generalić, Drago Havarnek, Jindrich Heisler, Hugo Conrad Hotzendorf, Slavko Kopač, Ivan Kožarić, Izidor Kršnjavi, Ivan Lacković, Andre Masson, Henri Matisse, Joan Miro, Anton Mirou, Constant Montald, Alfred Pal, Ivan Picelj, Yves Tanguy, Toyen, Sandra Vitaljić, Mirjana Vodopija, Josip Zanki.
     Iduća dva mjeseca izložbu će pratiti edukativni i pedagoški program te niz predavanja i razgovori, od kojih prvi slijedi u petak kada će o Ivšiću govoriti Annie Le Brun, Božo Kovačević, jedan od pokretača časopisa Gordogan i Daria Marjanović, prevoditeljica publikacije Nepokorena šuma i Radovan Ivšić.

     Izložba je otvorena kao jedan od završnih, ali važnijih projekata Rendez-vous, festivala Francuske u Hrvatskoj, a moći će se pogledati do 22. studenoga. (Hina)

 


Najave