Otvorena izložba "Domovinski rat"

Izložba "Domovinski rat", otvorena u Hrvatskome povijesnom muzeju, donosi tematsko-kronološki osvrt na razdoblje nedavne hrvatske povijesti u kojemu je stvorena samostalna hrvatska država i svojevrstan je hommage svima onima koji su ju stvarali, a napose hrvatskim braniteljima.

Priređena u povodu 20. obljetnice otvorene i udružene agresije Srbije, Crne Gore, JNA i dijela pobunjenih Srba iz Hrvatske na Republiku Hrvatsku, pada Vukovara kao simbola otpora i stradanja te proglašenja slobodne i suverene Republike Hrvatske, izložba će uvjeriti posjetitelje da se temi Domovinskoga rata pristupilo ozbiljno i promišljeno, naglasila je ravnateljica Hrvatskoga povijesnog muzeja Ankica Pandžić.

Izložba je organizirana u pet cjelina - Raspad Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i put Hrvatske prema osamostaljenju, Srpska pobuna u Hrvatskoj, Agresija, obrana i ratna stradanja, Između akcije i diplomacije te Oslobađanje i mirna reintegracija.

Odnosi se na razdoblje novije hrvatske povijesti od 1991. do 1995. godine, a u širem smislu uključuje razdoblje koje je prethodilo otvorenoj srpskoj agresiji od ljeta 1990. do mirne reintegracije Hrvatskoga Podunavlja 1998. u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske.

Ravnateljica Hrvatskoga povijesnog muzeja posebice je naglasila kako su autori izložbe troje najmlađih kustosa muzeja - Matea Brstilo Rešetar, Ivica Nevešćanin i Andreja Smetko, koji su u izložbu uložili doista puno truda, kao i autorica likovnoga postava Nikolina Jelavić Mitrović.

Govoreći u ime autorskoga tima Ivica Nevešćanin istaknuo je kako su složenoj temi Domovinskoga rata, koja je zbog svoje recentnosti bolna i prožima živote mnogih ljudi, pristupili objektivno i činjenično.

U uvodnome dijelu izložba donosi refleksije Domovinskoga rata 20 godina poslije u hrvatskoj svakodnevnici, u središnjem dijelu daje kronološko-tematski prikaz Domovinskoga rata, a kraj izložbe svojevrsni je hommage svima onima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu i dali svoj život za domovinu. Nevešćanin je zahvalio svima koji su za izložbu posudili građu, kako onu iz zbirka muzeja i srodnih institucija tako i sudionicima Domovinskoga rata i članovima njihovih obitelji koji su dali osobne predmete.

Državni tajnik u Ministarstvu kulture Zoran Šikić istaknuo je da je, kao hrvatski branitelj, posebno počašćen da može otvoriti tu izložbu na kojoj su prvi put do sada u većem opsegu predstavljeni originalni predmeti - oružje, odjeća, fotografije, zastave, vrpce koje su koristili hrvatski branitelji i civili sudionici Domovinskoga rata.

Zahvalio je ujedno svim pojedincima i institucijama koji su surađivali u pripremi izložbe, među kojima i hrvatskoj Vladi koja je odobrila korištenja dijela arhiva pokojnoga predsjednika dr. Franje Tuđmana.

Za trajanja izložbe "Domovinski rat", do 30 rujna u Hrvatskome povijesnom muzeju bit će priređeni i popratni skupovi, a imat će i obrazovnu komponentu.(Hina)
 

Najave