- Objavljeno: 07.05.2017.
Održana svečanost dodjele nagrada najboljim europskim muzejima
Svečanost dodjele nagrada najboljim europskim muzejima „European Museum of the Year Award 2017" (EMYA) održana je u subotu, 6. svibnja 2017. godine, u Muzeju Mimara u Zagrebu.
Ministrica kulture dr. sc. Nina Obuljen Koržinek zahvalila je organizatoru što je izabrao Zagreb za reprezentativno međunarodno događanje te istaknula da muzeji nisu samo mjesta na kojima se čuva nacionalna baština, nego i važni činitelji razvoja društva.
FOTO: HINA
„Povod i razlog ovog okupljanja jesu muzeji koji bi trebali biti jednima od bitnih kreativnih pokretača našega suvremenog društva. Naime, svjedoci smo da se danas muzeji percipiraju znatno drukčije nego ikada prije. Njihova „dvojnost“ postaje i njihova vrijednost i njihov potencijal, pa i njihova budućnost", istaknula ministrica kulture.
Nadodala je i kako „muzeji bivaju mjestom zaštite i valorizacije prošlosti, kulturne i povijesne baštine, a istodobno i jednom od najvažnijih mjesta društvenih aktivnosti usmjerenih prema svemu onome što čini kulturni i društveni identitet neke zajednice."
Podsjetila je da su europske nagrade do sada iz Hrvatske dobili Muzej prekinutih veza 2011. i Gradski muzej Vukovara prošle godine, te nadodala da je „to potvrda svim onim aktivnostima koje je Muzej razvijao vodeći važnu ulogu u kulturnoj obnovi grada Vukovara."
Od 46 kandidiranih muzeja Nagrada europskog muzeja godine pripala je Etnografskom muzeju iz Ženeve, za koji se kaže da je odličan primjer živućeg muzeja i multikulturalne priče otvorene svima, koji je u svojih sto i više godina uspijevao svoju misiju i pristup promijeniti na novi način.
FOTO: HINA
Muzejsku nagradu Vijeća Europe dobio je Mémorial ACTe (MACTe), Karipski centar sjećanja na trgovinu robljem i ropstvo iz Gvadalupe, koji snažno govori o svojoj temi od početka pa do naših dana, uzimajući u obzir moderne oblike ropstva i trgovine ljudima.
Nagradu Silletto dobio je je Liria muzej iz Portugala, a nagradu Kenneth Hudson Muzej prvog predsjednika Rusije Borisa Jeljcina iz Ekatrinaburga.
Dodijeljeno je i šest posebnih priznanja: Centru za posjetitelje Švicarskog ornitološkog instituta iz Sempacha, Galeriji umjetnosti iz Yorka u Ujedinjenom kraljevstvu, Šleskom muzeju iz Katovica u Poljskoj, Arheološkom muzeju iz Herakliona u Grčkoj, Starom gradu Aarhusu u Danskoj, Nacionalnom muzeju urbane povijesti i kulture na otvorenom, te Musée des Confluences iz Lyona.
U utrci za prestižne europske nagrade ove godine je iz Hrvatske sudjelovao Muzej sinjske Alke.
Ovogodišnjoj svečanosti, koju su organizirali Etnografski muzej u Zagrebu i Europski muzejski forum, bili su nazočni predstavnici Vijeća Europe, hrvatskog Ministarstva kulture, Grada Zagreba i brojni stručnjaci iz različitih europskih zemalja koje su do sada bile domaćini „muzejskog Oscara“. (MK/Hina)
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA